Češi mají www děti, téměř sto procent to umí s počítači

Simona Holecová
19. 9. 2009 0:00
Jen necelá 4 procenta náctiletých si s počítači nerozumí
Obrázek, který znáte.
Obrázek, který znáte. | Foto: Reuters

Praha - Rodiče malých dětí popisují už léta stejný fenomén: Ještě "to" neumí pořádně mluvit, a už "to" se zalíbením ťuká do mobilu a ještě radši do klávesnice laptopu.

Agentura Median, která se zabývá výzkumem trhu, tento fenomén podtrhuje tvrdými daty.

Během půl roku - od ledna do června 2009 - sbírala informace o vztahu Čechů k počítačům. Odpovídalo 7527 osob ve věku od 12 do 79 let. Výsledkem je jistota, že Češi mají počítačové děti.

Ve věku od 12 do 15 let, což odpovídá žákům na druhém stupni základních škol, připustila jen 3,4 procenta dotázaných, že by nemělo žádné znalosti, jak s počítačem pracovat.

U teenagerů a mladých dospělých (Od 16-24 let) je počet neznalých podobný: Jen 4,5 procenta neumí s počítačem pracovat vůbec.

Zvětšením se dostanete na graf, který zobrazuje výsledek průzkumu agentury Median
Zvětšením se dostanete na graf, který zobrazuje výsledek průzkumu agentury Median | Foto: Repro Aktuálně.cz

Těch, pro které je počítač nepřítel, pak s každou další věkovou skupinou přibývá. Nejhůře jsou na tom ti, které počítačový boom zastihl ke stáru. "Napříč populací jsou počítače cizí pro 30 procent občanů, přičemž práci s počítači vůbec neovládá více žen (37,5 procenta) než mužů (29,4 procenta)," uvedla asistentka projektu Simona Bachledová.

Kdo je doma, to se počítá

Výsledky průzkumu lze poměřit s daty statistiků, kteří pravidelně sledují, jak jsou české domácnosti vybaveny počítači.

Jejich analýzy ukazují, že lidé si počítače domů pořizují v závislosti na tom, zda mají či nemají děti, které živí.

"Již v minulosti se ukazovalo, že přítomnost dětí je jedním z důležitých faktorů toho zda si domácnost pořídí připojení k internetu či nikoli," píše se v analýze Internetová infrastruktura, kterou vydal Český statistický úřad.

Vysvětlení je jednoduché, děti dnes potřebují internet jak pro zábavu, tak pro školní aktivity.

"Mít doma fungující internet se tak pro ně stává nutností. To platí nejen pro starší studenty středních škol ale dnes již i pro žáky základních škol," stojí ve zprávě ČSÚ.

Polovina na compu

Foto: Repro Aktuálně.cz

V roce 2008 mělo v Česku 48 procent domácností počítač a 42 procent internet. Přičemž procento domácností připojených k internetu je v rodinách s dětmi více jak dvojnásobně vyšší.

Ovšem pořád je to méně než ve většině "starých" zemi Evropské unie, kde mělo loni v průměru počítač 67,8 procent domácností a 60,3 procenta z nich připojení k internetu.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 2 minutami

Ruský parlament ratifikoval prodloužení smlouvy o kontrole jaderných zbraní

Dolní komora ruského parlamentu ve středu ratifikovala prodloužení smlouvy s USA o kontrole jaderných zbraní z roku 2010, na kterém se v úterý dohodla Moskva s Washingtonem. Informují o tom světové agentury. Poslanci prodloužení dohody o pět let schválili jednohlasně den poté, co si telefonovali prezidenti Ruska a Spojených států a země si vyměnily příslušné diplomatické nóty.

Odpovídající návrh zákona poslal do Státní dumy prezident Vladimir Putin v úterý večer, napsala agentura Interfax. Podle náměstka ministra zahraničí Sergeje Rjabkova bude smlouva prodloužena o pět let bez jakýchkoli předběžných podmínek. Spojené státy a Rusko se na prodloužení úmluvy dohodly jen několik dní před vypršením její platnosti.

Podle agentury AP se Washington s Moskvou dohodl, že všechny nezbytné formální procedury země dokončí během několika dní. Smlouvu musí ratifikovat ruští zákonodárci. Po Státní dumě, tedy dolní komoře ruského parlamentu, ji musí schválit horní komora, Rada federace, což se očekává ještě dnes. Schválení amerického Kongresu není zapotřebí, dodala AP.

Zdroj: ČTK
před 37 minutami

Robert Šlachta představil své politické hnutí Přísaha

Bývalý ředitel policejního Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) Robert Šlachta zakládá hnutí Přísaha, se kterým se chce zúčastnit podzimních voleb do Poslanecké sněmovny. Oznámil to ve středu na setkání s médii.

"Chceme a budeme sloužit lidem, občanům naší země, postavíme se čelem k nespravedlnosti a rozkrádání státu. Postavíme se čelem k aktivistickým nesmyslům, které zamořují naši společnost. Postavíme se na stranu lidí, kteří jsou základem naší společnosti," stojí na webových stránkách hnutí.

Své hnutí odmítl charakterizovat jako konverzvativní, liberální, levicové či pravicové. "Moje odpověď je ani jedno. Jsme hnutí spravedlivého středu," řekl. Mimo jiné slíbil například důsledné řešení migrace.

Dalšími zakladateli hnutí jsou taktéž bývalí policisté Tomáš Sochr a Jiří Komárek, právnička Eva Gajdošík a sociální pracovnice Jaroslava Pauchová.  Financovat hnutí plánuje Šlachta z vlastních peněz, společně se Sochrem si vzal půjčku.

Zdroj: Domácí
Další zprávy