reklama
 
 

Češi mají www děti, téměř sto procent to umí s počítači

19. 9. 2009 0:00
Jen necelá 4 procenta náctiletých si s počítači nerozumí

Praha - Rodiče malých dětí popisují už léta stejný fenomén: Ještě "to" neumí pořádně mluvit, a už "to" se zalíbením ťuká do mobilu a ještě radši do klávesnice laptopu.

Agentura Median, která se zabývá výzkumem trhu, tento fenomén podtrhuje tvrdými daty.

Během půl roku - od ledna do června 2009 - sbírala informace o vztahu Čechů k počítačům. Odpovídalo 7527 osob ve věku od 12 do 79 let. Výsledkem je jistota, že Češi mají počítačové děti.

Ve věku od 12 do 15 let, což odpovídá žákům na druhém stupni základních škol, připustila jen 3,4 procenta dotázaných, že by nemělo žádné znalosti, jak s počítačem pracovat.

U teenagerů a mladých dospělých (Od 16-24 let) je počet neznalých podobný: Jen 4,5 procenta neumí s počítačem pracovat vůbec.

Těch, pro které je počítač nepřítel, pak s každou další věkovou skupinou přibývá. Nejhůře jsou na tom ti, které počítačový boom zastihl ke stáru. "Napříč populací jsou počítače cizí pro 30 procent občanů, přičemž práci s počítači vůbec neovládá více žen (37,5 procenta) než mužů (29,4 procenta)," uvedla asistentka projektu Simona Bachledová.

Kdo je doma, to se počítá

Výsledky průzkumu lze poměřit s daty statistiků, kteří pravidelně sledují, jak jsou české domácnosti vybaveny počítači.

Jejich analýzy ukazují, že lidé si počítače domů pořizují v závislosti na tom, zda mají či nemají děti, které živí.

"Již v minulosti se ukazovalo, že přítomnost dětí je jedním z důležitých faktorů toho zda si domácnost pořídí připojení k internetu či nikoli," píše se v analýze Internetová infrastruktura, kterou vydal Český statistický úřad.

Vysvětlení je jednoduché, děti dnes potřebují internet jak pro zábavu, tak pro školní aktivity.

"Mít doma fungující internet se tak pro ně stává nutností. To platí nejen pro starší studenty středních škol ale dnes již i pro žáky základních škol," stojí ve zprávě ČSÚ.

Polovina na compu

V roce 2008 mělo v Česku 48 procent domácností počítač a 42 procent internet. Přičemž procento domácností připojených k internetu je v rodinách s dětmi více jak dvojnásobně vyšší.

Ovšem pořád je to méně než ve většině "starých" zemi Evropské unie, kde mělo loni v průměru počítač 67,8 procent domácností a 60,3 procenta z nich připojení k internetu.

autor: Simona Holecová | 19. 9. 2009 0:00

Související

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama

  Sponzorované odkazy

  reklama