Češi jsou evropskými rekordmany v kouření marihuany

Domácí ČTK Domácí, ČTK
15. 11. 2011 15:50
Letos se na evropském trhu objevilo 39 nových drog
Foto: Aktuálně.cz

Lisabon - Mladí Češi vévodí Evropě v konzumaci marihuany. Vyplývá to z výroční zprávy o drogové problematice, kterou v Lisabonu zveřejnilo vedení Evropského monitorovacího centra pro drogy a drogovou závislost (EMCDDA).

Podle něj experti v Evropě loni zaznamenali také rekordní počet nových omamných látek. Bylo jich celkem jednačtyřicet.

"Je to zpráva kontrastů. Na jedné straně se užívání drog jeví jako relativně stabilní, i když vysoké. V některých oblastech se objevují pozitivní změny. Na druhé straně je znepokojivý vývoj na trhu syntetických drog," řekl šéf EMCDDA Wolfgang Götz.

Závažné je podle něj i to, že nelegální drogy lidé kombinují s alkoholem či léky. Hrozit by mohla také nákaza virem HIV a nemoci AIDS mezi narkomany. Lokální epidemie se objevila třeba v Řecku. Lidí, kteří si drogy píchají, ale pomalu ubývá. Méně se užívá také třeba kokain, víc naopak extáze.

Na druhém místě jsou Francouzi

Nejrozšířenější nelegální drogou v Evropě je konopí. Podle odhadů užilo marihuanu aspoň jednou v životě kolem 78 milionů Evropanů od 15 do 64 let. V posledním roce si ji dalo asi 22,5 milionů obyvatel Evropy, což je téměř sedm procent. V posledním měsíci to bylo 12 milionů lidí, tedy skoro čtyři procenta.

Ve věku od 15 do 24 let marihuanu aspoň jednou zkusilo 19 milionů Evropanů, což je 30 procent. V posledním roce to bylo 9,5 milionu mladých lidí v Evropě, tedy přes 15 procent. Mladí Češi jsou tak vysoko nad evropským průměrem.

Podle výroční zprávy marihuanu aspoň jednou v životě vyzkoušelo skoro 54 procent z nich. Na druhém místě pomyslného žebříčku skončili Francouzi. Jich zkusilo drogu 42 procent. Třetí jsou Španělé, z nichž mělo zkušenost s konopím 39 procent.

V posledním měsících si pak marihuanu dali tři z deseti mladých Čechů a Češek. Evropský průměr byl přitom 15 procent. Podle autorů zprávy podíl těch, kteří drogu zkusili, mezi studenty v Česku, Řecku, Lotyšsku, Litvě, Rumunsku a ve Slovinsku roste. V jiných zemích studie naznačují naopak pokles užívání.

Devadesát devět tun marihuany

"Na to, proč se marihuana v Česku konzumuje tak silně a v okolních státech ne, neznáme odpověď," řekl Götz. Podle něj to může být tím, že Česko na boj s konopím vydává poměrně málo peněz ve srovnání s ostatními drogami.

To potvrzuje i národní protidrogový koordinátor Jindřich Vobořil, který na úterní tiskové konferenci také zdůraznil dlouhodobý problém s financováním výdajů spojených s řešením drogové problematiky. "Až tato vláda hledá způsoby, jak udržet systém mírně se rozpadající péče," poděkoval současnému kabinetu.

V Evropě je podle zprávy rozšířená nejen konzumace konopí, ale i jeho pěstování podomácku. Objevuje se ve všech sledovaných zemích. V Česku přibývá i organizovaných velkých pěstíren. Zpráva uvádí, že policie v Evropě zajistila předloni asi 99 tun rostlinného konopí a asi 594 tun pryskyřice. Za posledních pět let se počet záchytů zdvojnásobil, roste i zadržené množství.

Pervitin je česká problémová droga

Podle Götze má Česko ale nadále i další zvláštnosti. Mezi ně patří pervitin. V posledních letech se ale metamfetaminy začaly objevovat i ve Skandinávii. Neznamená to však, že by se z Česka droga na sever Evropy vyvážela. "Česko je skutečně ostrov pervitinu s tradiční historií. Droga se tu vyrábí v kuchyních a garážích. Ve Skandinávii pochází z velkých laboratoří," uvedl Götz.

"Metamfetamin je česká problémová droga číslo jedna. Historicky je užíváni pervitinu omezeno na Českou republiku a Slovensko, ale poslední dobou se rozšiřuje i do dalších zemí," sdělil vedoucí Národního monitorovacího střediska pro drogy a drogovou problematiku Viktor Mravčík na tiskové konferenci.

Míra užívání drog se zatím nezvyšuje, i když se na evropský trh dostávají stále nové látky. Loni jich evropský systém včasného varování ohlásil rekordních 41. Je to o 17 víc než v roce 2009.

Od roku 1997 se podařilo zachytit kolem 150 nových drog. Letos k nim podle Götze přibylo dalších 39. Výrobci a prodejci se snaží protidrogová opatření v jednotlivých zemích obcházet a dodávat na trh látky, které nepodléhají kontrole a nepatří na seznamy zakázaných.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Na východě Ukrajiny byl zastřelen voják, další tři utrpěli zranění

Jeden ukrajinský voják byl zabit a další tři utrpěli zranění při sobotním ostřelování pozic vládních vojsk v Donbasu na východě Ukrajiny "ozbrojenými uskupeními Ruské federace" z minometů a dalších zbraní, uvedl v neděli na své internetové stránce list Ukrajinska pravda s odvoláním na komuniké velení ukrajinské armády. Podle něj "ruská okupační vojska" v sobotu desetkrát porušila příměří, v neděli zatím jednou.

Separatisté v neděli naopak obvinili ukrajinskou armádu, že během uplynulých 24 hodin dvanáctkrát porušila dohodnuté příměří ostřelováním vsí ovládaných povstalci. O případných ztrátách se povstalecká agentura DAN nezmínila.

V pondělí se v Paříži mají poprvé setkat prezidenti Ruska a Ukrajiny Vladimir Putin a Volodymyr Zelenskyj, aby za účasti německé kancléřky Angely Merkelové a francouzského prezidenta Emmanuela Macrona jednali o míru v Donbasu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy