Češi jsou evropskými rekordmany v kouření marihuany

Domácí ČTK Domácí, ČTK
15. 11. 2011 15:50
Letos se na evropském trhu objevilo 39 nových drog
Foto: Aktuálně.cz

Lisabon - Mladí Češi vévodí Evropě v konzumaci marihuany. Vyplývá to z výroční zprávy o drogové problematice, kterou v Lisabonu zveřejnilo vedení Evropského monitorovacího centra pro drogy a drogovou závislost (EMCDDA).

Podle něj experti v Evropě loni zaznamenali také rekordní počet nových omamných látek. Bylo jich celkem jednačtyřicet.

"Je to zpráva kontrastů. Na jedné straně se užívání drog jeví jako relativně stabilní, i když vysoké. V některých oblastech se objevují pozitivní změny. Na druhé straně je znepokojivý vývoj na trhu syntetických drog," řekl šéf EMCDDA Wolfgang Götz.

Závažné je podle něj i to, že nelegální drogy lidé kombinují s alkoholem či léky. Hrozit by mohla také nákaza virem HIV a nemoci AIDS mezi narkomany. Lokální epidemie se objevila třeba v Řecku. Lidí, kteří si drogy píchají, ale pomalu ubývá. Méně se užívá také třeba kokain, víc naopak extáze.

Na druhém místě jsou Francouzi

Nejrozšířenější nelegální drogou v Evropě je konopí. Podle odhadů užilo marihuanu aspoň jednou v životě kolem 78 milionů Evropanů od 15 do 64 let. V posledním roce si ji dalo asi 22,5 milionů obyvatel Evropy, což je téměř sedm procent. V posledním měsíci to bylo 12 milionů lidí, tedy skoro čtyři procenta.

Ve věku od 15 do 24 let marihuanu aspoň jednou zkusilo 19 milionů Evropanů, což je 30 procent. V posledním roce to bylo 9,5 milionu mladých lidí v Evropě, tedy přes 15 procent. Mladí Češi jsou tak vysoko nad evropským průměrem.

Podle výroční zprávy marihuanu aspoň jednou v životě vyzkoušelo skoro 54 procent z nich. Na druhém místě pomyslného žebříčku skončili Francouzi. Jich zkusilo drogu 42 procent. Třetí jsou Španělé, z nichž mělo zkušenost s konopím 39 procent.

V posledním měsících si pak marihuanu dali tři z deseti mladých Čechů a Češek. Evropský průměr byl přitom 15 procent. Podle autorů zprávy podíl těch, kteří drogu zkusili, mezi studenty v Česku, Řecku, Lotyšsku, Litvě, Rumunsku a ve Slovinsku roste. V jiných zemích studie naznačují naopak pokles užívání.

Devadesát devět tun marihuany

"Na to, proč se marihuana v Česku konzumuje tak silně a v okolních státech ne, neznáme odpověď," řekl Götz. Podle něj to může být tím, že Česko na boj s konopím vydává poměrně málo peněz ve srovnání s ostatními drogami.

To potvrzuje i národní protidrogový koordinátor Jindřich Vobořil, který na úterní tiskové konferenci také zdůraznil dlouhodobý problém s financováním výdajů spojených s řešením drogové problematiky. "Až tato vláda hledá způsoby, jak udržet systém mírně se rozpadající péče," poděkoval současnému kabinetu.

V Evropě je podle zprávy rozšířená nejen konzumace konopí, ale i jeho pěstování podomácku. Objevuje se ve všech sledovaných zemích. V Česku přibývá i organizovaných velkých pěstíren. Zpráva uvádí, že policie v Evropě zajistila předloni asi 99 tun rostlinného konopí a asi 594 tun pryskyřice. Za posledních pět let se počet záchytů zdvojnásobil, roste i zadržené množství.

Pervitin je česká problémová droga

Podle Götze má Česko ale nadále i další zvláštnosti. Mezi ně patří pervitin. V posledních letech se ale metamfetaminy začaly objevovat i ve Skandinávii. Neznamená to však, že by se z Česka droga na sever Evropy vyvážela. "Česko je skutečně ostrov pervitinu s tradiční historií. Droga se tu vyrábí v kuchyních a garážích. Ve Skandinávii pochází z velkých laboratoří," uvedl Götz.

"Metamfetamin je česká problémová droga číslo jedna. Historicky je užíváni pervitinu omezeno na Českou republiku a Slovensko, ale poslední dobou se rozšiřuje i do dalších zemí," sdělil vedoucí Národního monitorovacího střediska pro drogy a drogovou problematiku Viktor Mravčík na tiskové konferenci.

Míra užívání drog se zatím nezvyšuje, i když se na evropský trh dostávají stále nové látky. Loni jich evropský systém včasného varování ohlásil rekordních 41. Je to o 17 víc než v roce 2009.

Od roku 1997 se podařilo zachytit kolem 150 nových drog. Letos k nim podle Götze přibylo dalších 39. Výrobci a prodejci se snaží protidrogová opatření v jednotlivých zemích obcházet a dodávat na trh látky, které nepodléhají kontrole a nepatří na seznamy zakázaných.

 

Právě se děje

před 3 minutami

Soud uznal vinu obchodníků s naftou v letité kauze Setadiesel

Soud uznal vinu obchodníků s naftou v letité kauze litvínovské firmy Setadiesel. Potrestal 15 mužů nepodmíněnými a podmíněnými tresty. Škoda je vyčíslena na 351 milionů korun. Ústecký krajský soud vynesl ve čtvrtek rozsudek v Litoměřicích.

Soud uložil čtyřem mužům nepodmíněné tresty ve výši pěti let, jednomu uložil souhrnný tříletý nepodmíněný trest, ostatní dostali tříletý trest podmíněně odložený na zkušební dobu pěti let. Všem soud uložil také peněžité tresty v rozmezí od 200 000 do milionu korun.

Zdroj: ČTK
Další zprávy