Češi jako největší škůdci Země. Ze 153 států jsme 14.

Pavel Baroch
30. 10. 2010 12:44
Ukazuje to nová studie o ekologické stopě, kterou zanechají národy světa
Foto: Ludvík Hradilek, Tomáš Kunc

Praha - Češi se stali národem, který svým neekologickým chováním zanechává na Zemi jeden z nejvýraznějších otisků. A svou pozici navíc úspěšně posilují.

Vyplývá to z aktuální Zprávy o stavu planety (Living Planet Report), která ukazuje, jak velkou ekologickou stopu národy světa zanechávají. Česko je už druhý rok po sobě na čtrnáctém nejhorším místě ze 153 zemí.

Ekologická stopa názorně ukazuje, jak člověk svou spotřebou energií, jízdou automobilem či produkcí odpadu zatěžuje planetu. Podle poslední analýzy má každý v průměru k dipozici na rok 1,8 globálního hektaru, aby nežil na ekologický dluh a vývoj na Zemi byl udržitelný.

Každý Čech přitom potřeboval v průměru 5,75 globálních hektarů. Žít tedy všichni jako Češi, potřebovali bychom navíc ještě dvě planety. Průměrná ekologická stopa jednoho obyvatele naší planety je přitom 2,7 hektaru.

Češi posílili svou stopu o půl hektaru

Oproti předchozímu hodnocení Česko svou pozici posílilo o takřka půl hektaru, i když se ze čtrnáctého místa neposunulo výš. O rok dříve byla průměrná česká stopa 5,3 hektaru.

Na prvním místě se s ekologickou stopu přesahující 19,5 hektaru umístily Spojené arabské emiráty, za nimiž je v těsném závěsu Katar. Naopak nejmenší ekologickou stopu zanechává Timor s 0,44 hektarem.

Doporučení: Musíte více šetřit energie

Ekologická stopa

(globální hektary za rok)

 • 1. Emiráty: 10,67
 • 2. Katar: 10,51
 • 3. Dánsko: 8,26
 • 4. Belgie: 8,00
 • 5. USA: 7,99
 • 14. ČESKO: 5,75
 • 22. Rakousko: 5,31
 • 26. Německo: 5,09
 • 40. Rusko: 4,40
 • 41: Polsko: 4,35
 • 44. Slovensko: 4,05
 • 55. Maďarsko: 2,98
 • 74: Čína: 2,21
 • 150. Afghánistán: 0,62
 • 150: Bangladéš: 0,62
 • 152: Timor: 0,44

Andreas Beckmann ze Světového fondu na ochranu přírody uvedl, že Česko doplácí především na to, že špatně hospodaří s energiemi.

"Česká republika jistě není chudou zemí, ale není ani tak bohatá, aby se její umístění dalo vysvětlit jen vysokými příjmy a rozmařilou spotřebou. Vysvětlení hledejme v tom, jak neefektivně Česko využívá energii i další přírodní zdroje. Tam bych hledal cesty k nápravě," uvedl Beckmann.

Podobné doporučení zaznělo i od Mezinárodní energetické agentury OECD, která několik měsíců prověřovala českou státní energetickou politiku. Agentura připomněla, že Česko potřebuje více než dvojnásobek energie, aby vyrobilo zboží srovnatelné s výrobky ve vyspělejších zemích.

Výkonný ředitel Nobuo Tanaka uvedl, že Česko má ze zemí OECD druhé nejvyšší emise skleníkového oxidu uhličitého na jednotku HDP. Horší už je jenom Austrálie. Zároveň je Česko třetím největším vývozcem elektřiny v Evropě - po Francii a Německu. 

Uhlík vytváří největší stopu

Ekologický institut Veronika upozornil, že právě uhlík je podle zprávy hlavním viníkem ekologického přetížení planety. Za posledních pět let se uhlíková stopa zvýšila jedenáctinásobně. To znamená, že oxid uhličitý zodpovídá za více než polovinu celosvětové ekologické stopy.

Nejvyspělejších třiatřicet zemí světa přitom tvoří téměř 40 procent celosvětové stopy. "Pokud by každý žil jako průměrný obyvatel Spojených arabských emirátů nebo USA, bylo by na podporu světové populace zapotřebí 4,5 zeměkoule," řekl Jim Leape, ředitel Světového fondu na ochranu přírody.

Krize mohla ekologickou stopu snížit

Poslední Zpráva o stavu planety hodnotí globální situaci v roce 2007, čerstvější globální data nemá k dispozici. Teoreticky je tedy možné, že česká stopa v posledních letech díky ekonomické krizi klesla, protože se méně vyrábělo.

Stejně se ovšem může kvůli krizi zmenšit i ekologická stopa dalších států, takže Česku nakonec může zůstat stejné místo ve druhé desítce zemí s největších ekologických škůdců Země.

Spočítejte si, jakou vy zanecháváte ekologickou stopu - ZDE.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 5 minutami

Salač odstartuje do Velké ceny San Marina z předposlední řady

Filipu Salačovi kvalifikace na Velkou cenu San Marina silničních motocyklů nevyšla, do nedělního závodu Moto3 odstartuje z předposlední deváté řady. Devatenáctiletý český jezdec byl klasifikován na 26. místě, což je jeho nejhorší kvalifikační výsledek od Malajsie v listopadu 2019.

Salač po vydařeném pátku, kdy v trénincích figuroval v nejlepší desítce, nedokázal v dnešním třetím tréninku na rozdíl od většiny soupeřů zrychlit a musel už do první části kvalifikace. V ní obsadil dvanácté místo a do druhé části pro nejrychlejších osmnáct nepostoupil.

Salačův tým zvolil stejnou strategii jako ve třetím tréninku, vyjel na použitých pneumatikách. "Jen abych si to objel a zjistil, jaké jsou podmínky na trati a jak funguje tlak na té teplotě, jaká zrovna je. Pak jsme dali nové pneumatiky, první kolo jsem měl docela dobře rozjeté, ale pak jsem dostal highsider, tím to kolo pro mě skončilo," popsal.

Ve druhém si prožil totéž. "Bylo ještě rychlejší, ale bohužel jsem dostal další highsider a vyjel jsem mimo track limits. To kolo jsem dojel, myslím si, že i čas by stačil na postup do Q2. Když jsem najížděl do posledního kola, měl jsem dobrý pocit, že to vyjde, ale zase tam byla žlutá vlajka," uvedl. "Kvalifikaci jsme tedy opět prokaučovali, ale myslím si, že není nic ztraceného. Jsem tady hodně silný, dovedu jet rychle sám, to je důležité. Už se těším na zítřejší závod, bude to stíhací jízda," dodal Salač.

V italském Misanu se na prvních čtyřech místech nejslabší třídy seřadili domácí jezdci, třetí pole position v sezoně vybojoval Romano Fenati.

Kvalifikace na Velkou cenu San Marina, závod mistrovství světa silničních motocyklů v Misanu:

Moto3: 1. Fenati (It./Husqvarna) 1:41,756, 2. Foggia (It./Honda) -0,257, 3. Antonelli (It./KTM) -0,264, …26. Salač (ČR/KTM) nepostoupil do druhé části kvalifikace.

Moto2: 1. R. Fernández (Šp./Kalex) 1:36,264, 2. Lowes (Brit./Kalex) -0,351, 3. A. Fernández (Šp./Kalex) -0,524.

MotoGP: 1. Bagnaia (It./Ducati) 1:31,065, 2. Miller (Austr./Ducati) -0,249, 3. Quartararo (Fr./Yamaha) -0,302.

Další zprávy