Červíček se nevzdal, podal rozklad proti odvolání

Radek Nohl Radek Nohl
Aktualizováno 23. 1. 2014 22:04
Červíčkův advokát odeslal rozklad v poslední možný den do rukou ministra vnitra.
Martin Červíček.
Martin Červíček. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Martin Červíček nevzdává boj o křeslo policejního prezidenta.

Ve čtvrtek - poslední možný den - podal jeho advokát Josef Kopřiva rozklad. Tím se brání proti odvolání z postu šéfa tuzemské policie.

"Rozklad jsem právě odeslal poštou," potvrdil Aktuálně.cz Kopřiva. Červíček si podle něj v dokumentu stěžuje na několik věcí. Nejdůležitější je asi to, že rozkaz Petra Lessyho číslo 21/2012 označují za nezákonný.

Červíček byl až druhý

Tímto rozkazem si Lessy vlastně určil, jaký z jeho náměstků povede policejní prezidium v případě, že Lessy bude osobně nepřítomen.

Na první místo se dostal Pavel Osvald, až druhý byl Martin Červíček (a třetí Vladislav Husák). Přitom až do vydání rozkazu bylo pořadí jiné a Pavel Osvald byl v hierarchii náměstků až posledním v pořadí. Naopak Martin Červíček byl na prvním místě.

Význam rozkazu se ukázal až s odstupem. Když byl Petr Lessy odvolán, měl by Červíčka (aby se mohl stát policejním prezidentem) odvolat právě Osvald.

O rozkladu rozhodne až Milan Chovanec.
O rozkladu rozhodne až Milan Chovanec. | Foto: Ludvík Hradilek

Neudělal to, i když Martin Pecina ve verdiktu, kterým Červíčka odvolal, dokládá (výpisem z elektronické evidence na policejním prezidiu), že v inkriminovaných dnech byl v úřadu.

O rozkladu rozhodne Chovanec

I když odvolání míří do rukou současného ministra, bude o něm rozhodovat až jeho nástupce Milan Chovanec. Ten by měl být jmenován příští týden.

Chovanec ve čtvrtek Aktuálně.cz řekl, že stále chce vyhlásit výběrové řízení na nového policejního prezidenta. Jenže nejdříve bude muset řešit tento rozklad. Kdo bude stát v čele tuzemské policie, tak není stále jasné.

 

Právě se děje

před 15 minutami

Rohlik Group získala od investorů asi 5 miliard Kč, bude expandovat

On-line prodejce potravin Rohlik Group získal od investorů 190 milionů eur (asi pět miliard Kč). Finance firmě pomohou k rychlejší expanzi na stávajících trzích, pro plánovaný vstup do Německa, ale i v pokračování investic do technologií a zlepšování služby. Společnost o tom v úterý informovala v tiskové zprávě.

Hlavními investory jsou Partech a Index Ventures, dále investice poskytly EBRD, J&T Banka, Quadrille Capital, R2G a dosavadní investor Enern.

Rohlik Group uplynulý kalendářní rok uzavřela s obratem přes 300 milionů eur (7,8 miliardy Kč), což je roční nárůst o více než 100 procent, a 750 000 zákazníky. Rohlik.cz funguje v Česku od roku 2014, předloni vstoupila společnost na maďarský trh a loni v prosinci do Rakouska.

Zdroj: ČTK
před 25 minutami

Lidovci budou ve sněmovně žádat zřízení vyšetřovací komise k Bečvě

Na aktuální schůzi Poslanecké sněmovny chce opoziční KDU-ČSL zařadit bod o zřízení sněmovní vyšetřovací komise k havárii na řece Bečvě. Na tiskové konferenci to řekl lidovecký předseda Marian Jurečka. ODS, KDU-ČSL a TOP 09, které budou v podzimních volbách kandidovat v koalici Spolu, o tom hovořily už v lednu.

"Budeme chtít i nadále usilovat o to, aby i na půdě Sněmovny vznikla vyšetřovací komise expertů, poslanců, aby se tématu věnovala pozornost, aby se upravily třeba i legislativní záležitosti. Budeme chtít zařadit na projednání programu této sněmovní schůze bod zřízení vyšetřovací komise k havárii na řece Bečvě," řekl Jurečka. Opoziční strany už v lednu uvedly, že pokud by neuspěly s žádostí o zřízení komise, založí vlastní expertní tým.

Závažná ekologická havárie, kterou podle České inspekce životního prostředí způsobily kyanidy, postihla řeku v úseku pod Valašským Meziříčím na Vsetínsku až po Přerov. Jedovaté látky do vody unikly 20. září, podle odborníků poškodily celý vodní biotop a podmínky pro všechny na vodu vázané organismy asi na 40 kilometrech toku. Do kafilerie odvezli rybáři přes 40 tun ryb. Kriminalisté případ nadále prověřují.

Zdroj: ČTK
Další zprávy