Červený kříž vyzývá Čechy: Neprodávejte svou plazmu!

Marek Homolka, spolupracovník Aktuálně.cz
8. 4. 2008 16:55
Švýcarská firma Sanaplasma otevřela další centrum
Dárce krve v londýnské nemocnici. Pro dárce krve je samotný proces také prospěšný, zbaví se tak ve své krvi železa. U starších lidí to ale nefunguje.
Dárce krve v londýnské nemocnici. Pro dárce krve je samotný proces také prospěšný, zbaví se tak ve své krvi železa. U starších lidí to ale nefunguje. | Foto: Reuters

Brno - Zdravotnická organizace Český červený kříž varuje před praktikami švýcarské farmaceutické společnosti Sanaplasma, která od lidí nakupuje krevní plazmu.

Sanaplasma už má odběrová centra ve všech velkých městech na Moravě a další právě otevřela v Pardubicích. Za jeden odběr vyplácí čtyři sta až pět set korun.

"V žádném případě nedoporučujeme potenciálním dárcům, aby se stali placenými klienty poskytujícími krevní plazmu firmě Sanaplasma," píše ve svém prohlášení Červený kříž.

Švýcarská firma působí v České republice od půlky loňského roku a její odběrová střediska v Brně, Zlíně, Ostravě a Olomouci navštěvují denně stovky lidí. Těm Sanaplasma za jejich plazmu vyplácí peníze okamžitě po odběru.

Čtěte více: Jak firma Sanaplasma nakupuje plazmu v Česku

Švýcaři mají v Česku všechna potřebná povolení a jasně deklarují svá pravidla, Červený kříž přesto vyzývá veřejnost, aby takový obchod ignorovala.

"Komerční odběr plazmy ohrožuje především pacienty, kteří ji budou přijímat," uvedl pro Aktuálně.cz prezident Českého červeného kříže Marek Jukl.

"Odebraná krev je testována. Ovšem není a nemůže být testována na všechny krví přenosné infekce či jiné látky ohrožující příjemce," upozorňuje Marek Jukl.

Riziková osoba
Autor fotografie: Aktuálně.cz

Riziková osoba

Červený kříž varuje, že komerční odběr zvyšuje možnost účasti takzvaných rizikových osob. Pro ty platí například tyto parametry:

  • úzký kontakt s nemocným s infekční žloutenkou
  • úzký kontakt s osobou infikovanou HIV nebo nemocným s AIDS
  • pobyt v nápravném zařízení
  • střídání náhodných sexuálních partnerů, zejména zahraničních
  • pohlavní styk mezi muži
  • léčba nebo sledování pro pohlavní chorobu
  • toxikomanie a alkoholismus

Červený kříž argumentuje tím, že rychlé peníze lákají také rizikové osoby, které kvůli snadnému výdělku mohou zatajit údaje o sobě a svém zdravotním stavu.

"Za sedm návštěv jsem si přišel na necelé čtyři tisíce. K tomu moje plazma zachraňuje lidské životy," věří čtyřiadvacetiletý student Vysokého učení technického v Brně, který si nepřál být jmenován, protože plánuje další návštěvu odběrového centra.

Je to bezpečné, tvrdí firma

Samotná Sanaplasma zdůrazňuje, že používá nejmodernější metody. Ve svých informačních materiálech uvádí, že ve střediscích na Moravě zaměstnává přibližně osmdesát kvalifikovaných lidí a do vybavení každého centra investovala 20 milionů korun.

"Dárce prochází vstupní zdravotní prohlídkou a jeho krev je při každém odběru testována," uvedl ředitel firmy Martin Lukas. "Chceme, aby odběry byly pro návštěvníky nejen bezpečné, ale také maximálně pohodlné."

S redakcí Aktuálně.cz komunikuje firma pouze prostřednictvím e-mailu a přímý rozhovor Martin Lukas odmítá. Na otázku, kolik krevní plazmy už v České republice Sanaplasma odebrala a jakou částku za ni vyplatila, neodpověděl.

Jediný podrobnější údaj poskytl, když napsal, že každé ze čtyř odběrných center na Moravě navštíví denně asi sto lidí.

Hektolitry plazmy za desítky milionů

To by znamenalo, že každý den nakoupí firma asi 300 litrů krevní plazmy, za kterou vyplatí přibližně 160 tisíc korun. Postupně tak Sanaplasma už v Česku udělala obchody za desítky milionů korun.

Plazma je na celém světě nedostatkovou surovinou pro výrobu léčiv, která se zatím nedá ničím nahradit. Přípravky z plazmy se používají při vážných zraněních, rozsáhlých popáleninách, při velkých ztrátách krve i po chemoterapii pacientů s rakovinou.

Obchody Švýcarů v Česku jsou sice legální, odporují však i pravidlům, která doporučuje také Evropská unie. Nařízení Evropského parlamentu ukládá členským zemím přijímat opatření k podpoře bezplatného dárcovství krve i plazmy a zajistit, aby potřebná krev byla získávána bezplatně.

Lékaři se totiž většinou shodují, že bezpečné dárcovství je založené především na tom, co předem o sobě dárce sám prozradí.

"Údaje, které dárce o sobě sdělí, eliminují nákazu více, než jakékoli testy. Pokud chce dárce darovat bezplatně, vyplní vstupní dotazník bez toho, aniž by něco zamlčoval. A pokud nechce na některé otázky odpovědět, může odejít," uvedl prezident Českého červeného kříže Marek Jukl.

 

Právě se děje

Další zprávy