Čerstvý sníh pokryl Česko, místy komplikuje dopravu

hp
2. 1. 2010 10:55
Na severu Čech hlásí navíc silný vítr, na Vysočině mlhy
Zasněžený pohled dnes dopoledne z webkamery v Peci pod Sněžkou.
Zasněžený pohled dnes dopoledne z webkamery v Peci pod Sněžkou. | Foto: CHMÚ

Praha - V noci na sobotu zasypal silnice po celém Česku sníh. Řidiči by proto měli věnovat řízení zvětšenou pozornost, varují správy silnic.

Nad většinou Česka má být přes den zatažená obloha, ze které by občas mělo sněžit. Během dne by se kvůli čerstvému severozápadnímu větru mohly místy tvořit i sněhové jazyky, varují odborníci. Hrozí i snížená viditelnost.

Výraznou změnu počasí nehlásí meteorologové ani během soboty a neděle. Teploty by měly dnes přes den vystoupat maximálně na minus jeden stupeň, na Moravě až k nule.

Nejnižší teplotu regionu hlásí Churáňov

Ve středních Čechách dosud místy sněží a silnice pokrývá vrstva rozbředlého sněhu nebo zbytky po pluhování. Teploty v regionu klesají až k mínus čtyřem stupňům a na některých místech husté sněžení řidičům snižuje viditelnost.

Sníh na silnici zapříčinil v regionu dopravní nehody, které policie hlásí z Mělnicka a Mladoboleslavska. Dopravní kolize se ale naštěstí obešly bez zranění.

Obdobná situace je i na jihu Čech, kde také sněží. Silnice jsou hlavně na Šumavě, Prachaticku a Strakonicku podle krajských cestářů sjízdné jen se zvýšenou opatrností.

Některé silnice jsou holé nebo pokryté rozbředlým sněhem, na těch, které nemohou být ošetřovány chemicky, leží ujetá vrstva sněhu posypaná drtí. Nejnižší teplotu regionu hlásí Churáňov, kde klesla až k minus 5,8 stupňům Celsia.

Západ Česka bez problémů

V Plzeňském a Karlovarském kraji je situace na silnicích o něco lepší, i když přes noc v oblasti napadlo místy až deset centimetrů sněhu Vozovky jsou podle silničářů ošetřené posypem a sjízdné.

Dálnice a silnice první a druhé třídy v regionu jsou díky chemickému posypu holé a mokré. Pozor by si měli řidiči dávat na vozovkách nižších tříd, kde se mohou vyskytnout i zbytky zledovatělého sněhu pokrytého posypem.

"Vše je sjízdné bez problémů, teploty by se mohly přes den zvednout až mírně nad nulu," uvedl pro ČTK dispečer silničářů z Klatov s tím, že problémy nejsou ani ve výše položených oblastech Klatovska, Krušných hor, Tachovska či Domažlicka.

"Teploty se pohybují kolem tří stupňů pod nulou, přes den by měly zůstat zhruba stejné. Silnice budeme nadále ošetřovat," doplňuje informace o Karlovarském kraji dispečer z Otovic.

Pozor na silný vítr na severu Čech

Sněžení a silný vítr komplikuje dopravu řidičům na severu Čech. Silničáři nabádají řidiče k opatrnosti, protože některé mokré silnice v Ústeckém kraji by mohly kvůli nízkým teplotám i namrzat. Cestáři upozorňují i na to, že v horských oblastech může silný vítr tvořit na vozovkách sněhové jazyky.

Potíže hlásí i Královehradecký a Pardubický kraj, kde na silnicích leží většinou rozbředlý sníh nebo jeho zbytky. Sníh dnes ráno zkomplikoval dopravu i na dálnici D11 z Prahy do Hradce Králové, jak uvedli tamější silničáři. Silnice nižších tříd na Hlinecku na jihu Pardubického kraje pokrývá ujetá vrstva sněhu, která je krytá posypem.

Sjízdnost silnic na Vysočině je zhoršená nejen díky sněžení, ale také mlze. Hlavní silniční tahy jsou ale podle silničářů holé a mokré. Řidiči by si ale i přesto měli dávat pozor a dodržovat předepsanou rychlost, a to především na dálnici D1 mezi Pelhřimovem a Žďárskem.

Sněžení hlásí i Morava a Slezsko

Foto: Michal Žák

Zvýšenou opatrnost by měli věnovat řidiči i v Olomouckém kraji, kde mnoho silnic pokrývá čerstvý sníh, místy i kvůli chemickému ošetření rozbředlý. Vozovky prvních tříd jsou ale většinou jen mokré.

Sníženou viditelnost kvůli hustému sněžení hlásí na některých úsecích silnic Moravskoslezský kraj. Nejsilněji podle silničářů sněží na Bruntálsku. Vozovky první třídy jsou ale dobře sjízdné, pozor by si řidiči měli dávat na silnicích nižších tříd, kde sníh po chemickém ošetření rozbředá.

Na výše položených silnicích Zlínského kraje hlásí cestáři několikacentimetrovou ujetou vrstvu sněhu, kterou pokrývá posyp, a to především na Vsetínsku. Opatrní by ale řidiči měli být i na silnicích v nižších polohách, které jsou sice holé a mokré, ale kde stále místy sněží, varují cestáři.

Občasné sněžení po celý víkend

Sněhové jazyky hrozí i během noci ze soboty na neděli, kdy by mělo stále silněji foukat a místy sněžit. Od západu by se ale mělo začít vyjasňovat a teploty by podle meteorologů mohly klesnout až na minus sedm stupňů.

V neděli by se nejvyšší denní teploty měly pohybovat mezi minus pěti a minus jedním stupněm Celsia. Sněžení ale meteorologové hlásí jen ojedinělé.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Slovenská opozice se nedohodla na velké koalici

Slovenské opoziční strany se ve čtvrtek nedokázaly dohodnout na vytvoření velké koalice, takzvaného "bloku změny", ve kterém by společně šly do parlamentních voleb v únoru příštího roku. Zkomplikovaly si tak podle agentury Reuters svůj cíl, že vystřídají vládní koalici tří stran vedenou levicovou stranou Směr, která dominuje slovenské politice v poslední dekádě.

Podpora Směru u voličů klesla po loňské vraždě investigativního novináře a jeho snoubenky, která vyvolala masové protesty proti korupci. Dlouholetý premiér Robert Fico se musel vzdát funkce v čele vlády, ale jeho koalice přežila. Vládu vede Peter Pellegrini, kterého si Fico vybral, a Směr je opět pokládán za favorita voleb.

Reuters poznamenal, že opozice v boji proti zkorumpovanému systému dosáhla obrovského úspěchu vítězstvím liberální právničky Zuzany Čaputové v loňských prezidentských volbách. Ale není jisté, zda tento úspěch dokáže zopakovat i v parlamentních volbách.

Zdroj: ČTK
Další zprávy