Hermanův úředník sháněl video s Forejtem. Na ministerstvu kultury ale zůstane i po kárném řízení

Jakub Zelenka Jakub Zelenka
27. 2. 2017 18:32
Referent ministerstva kultury se zajímal o kompromitující video se šéfem hradního protokolu Jindřichem Forejtem. S prodejci materiálu byl v kontaktu a nasliboval jim, že ho pomůže rozšířit. Ministr Daniel Herman se to však dozvěděl a nařídil věc vyšetřit. Po konci kárného řízení zůstal Černý na svém místě a ministerstvo jeho trest odmítá zveřejnit. Video stálo Forejta místo. Od té doby je bývalý protokolář v ústraní a pracuje pro Institut Václava Klause.
Jindřich Forejt
Jindřich Forejt | Foto: DVTV

Praha - Zajímal se o kompromitující video s bývalým šéfem hradního protokolu Jindřichem Forejtem. Na ministerstvu kultury však po kárném řízení referent Martin Černý zůstane. Resort navíc odmítá sdělit, jak šetření dopadlo, i zdali byl úředník nějak potrestán.

"Je to interní věcí ministerstva," odmítla říct Aktuálně.cz další podrobnosti mluvčí ministerstva kultury Simona Cigánková. Potvrdila však, že Černý na ministerstvu nejen pracuje, ale i zastává stejnou pozici jako před šetřením. Černý už se ke kauze nechce vyjadřovat. "Nechci o tom mluvit," sdělil stručně.

Referent byl podle informací Seznamu v kontaktu s muži, kteří prodávali kompromitující video s šéfem hradního protokolu. Několik snímků zachycovalo Forejta, jak se oddává sexu s muži a šňupe bílý prášek. Nahrávka nakonec stála blízkého člověka Miloše Zemana místo.

Černý se brání tím, že chtěl video jen vidět a koupit ho neplánoval. "Byl to ode mě kalkul, protože oni by mi to video jinak neukázali," hájil se Černý. Překupníkům slíbil, že se video pokusí dostat do oběhu.

Nahrávku se Černý navíc pokusil získat v době, kdy měl ministr kultury Daniel Herman spory s Hradem ohledně státního vyznamenání pro svého strýce Jiřího Bradyho. Herman tvrdí, že jeho příbuzný byl ze seznamu kandidátů cíleně vyškrtnut. Důvodem mělo být ministrovo setkání s dalajlámou.

Herman situaci komentoval, že o aktivitě svého podřízeného nevěděl, a přislíbil se záležitostí zabývat. Na zaslané otázky k šetření Černého ale do vydání článku serveru Aktuálně.cz neodpověděl.

Forejt je od zveřejnění popisu kompromitujícího videa v ústraní a do médií se nevyjadřuje. Od začátku února ho zaměstnal exprezident Václav Klaus ve svém institutu. Bývalý protokolář už vydal i první text. Případem snímku, který muži prodávali médiím, se zabývá policie.

Koupili jsme materiál, na kterém je zaznamenáno jednání, které považujeme vzhledem k postavení Jindřicha Forejta za nepřístojné, tvrdí Ondřej Neumann. | Video: Martin Veselovský
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 7 hodinami

Jednání ČR a Polska o dolu Turów budou pokračovat ve středu. Sejdou se experti i ministři, řekl Brabec. Doufá, že setkání přinese významný posun

Zdroj: ČTK
před 9 hodinami

Babiš chce stanovit vrchní hranici emisních povolenek, oznámil po schůzce se Zemanem

Premiér Andrej Babiš (ANO) se vyslovil pro stanovení horní hranice ceny emisních povolenek. Po pondělní schůzce s prezidentem Milošem Zemanem na lánském zámku ministerský předseda novinářům řekl, že se bude snažit o to, aby o záležitosti jednala Evropská unie. Měla by podle Babiše využít příslušný článek směrnice o povolenkách.

Studie Evropské komise z loňského roku podle premiéra uváděla, že cena povolenek v roce 2025 by měla být 26 eur a v roce 2030 pak 30 eur a o pět let později 50 eur. "Skutečnost je taková, že dnes se emisní povolenky obchodují za 60 eur. Jsou předmětem spekulativního kapitálu," řekl Babiš. Jejich cena má podle něho přímý dopad na energetické a průmyslové firmy a na cenu elektřiny.

Babiš bude chtít, aby evropští lídři na neformálním summitu 5. a 6. října aktivovali článek povolenkové směrnice, který podle premiéra předpokládá, že cenový výkyv je nutné řešit. Soudí, že členské státy by měly stanovit cenový koridor. "To znamená, že by mělo být určené zastropování emisních povolenek," uvedl premiér.

Míní, že na summitu by se mělo diskutovat také o společném nákupu zemního plynu v souvislosti s naplněností zásobníků a jeho rostoucí cenou

Zdroj: ČTK
Další zprávy