Hermanův úředník sháněl video s Forejtem. Na ministerstvu kultury ale zůstane i po kárném řízení

Jakub Zelenka Jakub Zelenka
27. 2. 2017 18:32
Referent ministerstva kultury se zajímal o kompromitující video se šéfem hradního protokolu Jindřichem Forejtem. S prodejci materiálu byl v kontaktu a nasliboval jim, že ho pomůže rozšířit. Ministr Daniel Herman se to však dozvěděl a nařídil věc vyšetřit. Po konci kárného řízení zůstal Černý na svém místě a ministerstvo jeho trest odmítá zveřejnit. Video stálo Forejta místo. Od té doby je bývalý protokolář v ústraní a pracuje pro Institut Václava Klause.
Jindřich Forejt
Jindřich Forejt | Foto: DVTV

Praha - Zajímal se o kompromitující video s bývalým šéfem hradního protokolu Jindřichem Forejtem. Na ministerstvu kultury však po kárném řízení referent Martin Černý zůstane. Resort navíc odmítá sdělit, jak šetření dopadlo, i zdali byl úředník nějak potrestán.

"Je to interní věcí ministerstva," odmítla říct Aktuálně.cz další podrobnosti mluvčí ministerstva kultury Simona Cigánková. Potvrdila však, že Černý na ministerstvu nejen pracuje, ale i zastává stejnou pozici jako před šetřením. Černý už se ke kauze nechce vyjadřovat. "Nechci o tom mluvit," sdělil stručně.

Referent byl podle informací Seznamu v kontaktu s muži, kteří prodávali kompromitující video s šéfem hradního protokolu. Několik snímků zachycovalo Forejta, jak se oddává sexu s muži a šňupe bílý prášek. Nahrávka nakonec stála blízkého člověka Miloše Zemana místo.

Černý se brání tím, že chtěl video jen vidět a koupit ho neplánoval. "Byl to ode mě kalkul, protože oni by mi to video jinak neukázali," hájil se Černý. Překupníkům slíbil, že se video pokusí dostat do oběhu.

Nahrávku se Černý navíc pokusil získat v době, kdy měl ministr kultury Daniel Herman spory s Hradem ohledně státního vyznamenání pro svého strýce Jiřího Bradyho. Herman tvrdí, že jeho příbuzný byl ze seznamu kandidátů cíleně vyškrtnut. Důvodem mělo být ministrovo setkání s dalajlámou.

Herman situaci komentoval, že o aktivitě svého podřízeného nevěděl, a přislíbil se záležitostí zabývat. Na zaslané otázky k šetření Černého ale do vydání článku serveru Aktuálně.cz neodpověděl.

Forejt je od zveřejnění popisu kompromitujícího videa v ústraní a do médií se nevyjadřuje. Od začátku února ho zaměstnal exprezident Václav Klaus ve svém institutu. Bývalý protokolář už vydal i první text. Případem snímku, který muži prodávali médiím, se zabývá policie.

Koupili jsme materiál, na kterém je zaznamenáno jednání, které považujeme vzhledem k postavení Jindřicha Forejta za nepřístojné, tvrdí Ondřej Neumann. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

před 9 minutami

Mugabeho zabila rakovina, lékaři krátce před jeho smrtí zastavili chemoterapii

Příčinou úmrtí bývalého prezidenta Zimbabwe Roberta Mugabeho, který zemřel 6. září ve věku 95 let, byla rakovina. Lékaři v Singapuru, kde se dlouhodobě léčil, krátce před jeho smrtí zastavili chemoterapii. Důvodem byl Mugabeho vysoký věk, rozšíření nádorů a nízká účinnost léčby. O přesné příčině smrti zimbabwského exprezidenta poprvé promluvil současný prezident této jihoafrické země Emmerson Mnangagwa, informoval server BBC.

Zdroj: ČTK
před 38 minutami

Velšští ragbisté zahájili MS pohodlnou výhrou nad Gruzií

Velšští ragbisté vstoupili do mistrovství světa v Japonsku pohodlnou výhrou nad Gruzií 43:14. Vítězové Turnaje šesti národů vedli po první půli díky čtyřem položeným pětkám 29:0 a po změně stran si náskok bezpečně pohlídali. Velšský kapitán Alun Wyn Jones vyrovnal 129. startem národní rekord.

Spolufavorité skupiny D Velšané vlétli do utkání ve velkém stylu a už po dvou minutách otevřeli skóre. Gruzínci, kterým chybí zraněný kapitán Merab Šarikadze, postupně vyrovnali hru, ale bodů se dočkali až ve druhém poločase.

V neděli čeká Wales ostrý test v podobě obhájců stříbra Australanů, kteří si na úvod poradili s Fidži. Gruzie narazí na Uruguay.

před 56 minutami

Končí další časopis Jaromíra Soukupa, poslední Instinkt vyjde v říjnu

Měsíčník Instinkt, který vychází pod vydavatelstvím Empresa Media vlastněným Jaromírem Soukupem, končí. Poslední číslo vyjde v říjnu, informoval server Médiář. Vydavatelství tak hlásí konec už čtvrtého časopisu za poslední rok. Závěrem loňského roku přestaly vycházet magazíny pro mladé Popcorn a Top dívky, letos v létě pak z trhu zmizel i měsíčník Faktor Soukup. Instinkt vznikl v roce 2002 jako týdeník, do vlastnictví Empresy se dostal o devět let později. Letos v květnu se z časopisu stal měsíčník.

Zdroj: Domácí
Další zprávy