Černý se má Knížákovi omluvit, platit ale nemusí

ČTK ČTK
28. 2. 2012 17:15
Knížák ho žaloval za to, že se o něm vulgárně vyjadřoval v pořadu ČT
David Černý.
David Černý. | Foto: Reuters

Praha - Výtvarník David Černý se má omluvit bývalému řediteli Národní galerie Milanu Knížákovi za to, že se o něm vulgárně vyjadřoval v dokumentu České televize (ČT).

Nemusí mu ale platit 150 000 korun, které po něm Knížák požadoval. Rozhodl o tom v úterý pražský městský soud.

Bývalý ředitel Národní galerie žádal také půlmilionovou částku po ČT, podle soudu ji televize uhradit nemusí. Rozhodnutí není pravomocné.

Černý mluvil o Knížákovi v dokumentu Cena Jindřicha Chalupeckého, který ČT odvysílala loni v lednu. Podle žaloby uvedl, že je bývalý ředitel Národní galerie "nafoukanej, kriploidní ču***k".

Podle Knížáka ho tím chtěl umělec úmyslně urazit a znevážit. Zasáhl tak prý do jeho práva na čest a důstojnost. Česká televize se měla provinit tím, že vulgarity do vysílání pustila.

Soud se měl původně sporem zabývat již v lednu. Soudkyně Veronika Křesťanová však mužům navrhla, aby se nejprve pokusili při vyřešit smírem.

Spory trvají již dlouho

Černý nakonec uvedl, že je ochoten zaslat Knížákovi omluvu v tomto znění: "Mé přirovnání profesora Milana Knížáka k mužskému pohlavnímu orgánu za použití vulgarismu bylo neadekvátní. Za přirovnání k tomuto orgánu se omlouvám." Podle svých slov přišel na to, že to není pravda. Knížák to odmítl.

ČT se již umělci omluvila a pořad stáhla ze svých internetových stránek.

Spory mezi Černým a Knížákem trvají už dlouho. V roce 2000 odmítl Černý převzít cenu Jindřicha Chalupeckého v Národní galerii do doby, dokud z jejího vedení Knížák neodejde.

Knížák ho nechal po sporu o instalaci jeho díla vyvést a ocenění Černému následně předal prezident Václav Havel na chodníku před Veletržním palácem.

 

Právě se děje

Další zprávy