Černý a ČT mají zaplatit Knížákovi 100 tisíc za urážku

Domácí ČTK Domácí, ČTK
26. 2. 2013 12:30
Za 100 000 korun by mi nestálo, aby o mě celý stát věděl, co jsem zač, reagoval Černý
Exředitel Národní galerie Milan Knížák.
Exředitel Národní galerie Milan Knížák. | Foto: Petr Novák, Wikipedia

Praha - Výtvarník David Černý musí zaplatit bývalému řediteli Národní galerie Milanu Knížákovi 100 000 korun za vulgární urážku v dokumentu České televize (ČT). Na stejnou částku má Knížák nárok i od ČT, která pořad odvysílala. V úterý o tom pravomocně rozhodl odvolací Vrchní soud v Praze.

Knížák se u soudů domáhal finančního zadostiučinění a omluvy za to, že ho Černý v televizním dokumentu Cena Jindřicha Chalupeckého označil za "nafoukaného, kriploidního čur...". Podle Knížáka ho tím chtěl Černý úmyslně znevážit, a zasáhl tak do jeho práva na čest a důstojnost.

Knížák po Černém žádal zaplacení 150 000 korun, po televizi pak půl milionu. Ani jeden z aktérů sporu dnes k soudu nepřišel.

"Za 100 000 korun by mi skutečně nestálo, aby o mě celý stát opakovaně věděl, co jsem opravdu zač," řekl v úterý Černý k soudnímu stání. Černého právník David Uhlíř po vyhlášení verdiktu novinářům sdělil, že zváží podání dovolání.

"Jestliže odvolací soud neshlédnul celý ten záznam, tak nemůže posoudit ty výroky v celém kontextu, jak byly pronesené, jak ten program vyzněl. To je, myslím, podstatná procesní chyba," uvedl.

Právník Knížáka Radek Hladina označil rozhodnutí za částečně úspěšné. Nechtěl ale sdělit, zda se obrátí na Nejvyšší soud. "To záleží po dohodě s klientem, já nemůžu dopředu předjímat," podotkl.

Omluva stačí, národ ví, jak to mezi oběma je, rozhodl soud původně

Právo na omluvu přiznal Knížákovi už loni pražský městský soud, který dospěl k závěru, že hrubý vulgarismus do oprávněné kritiky nepatří a že použití obdobných výrazů by omlouvala pouze velmi vyhrocená situace. Zároveň nepravomocně rozhodl, že omluva bude pro Knížáka dostatečným zadostiučiněním. Zdůvodnil to tím, že vulgární výrok zazněl v dokumentu, na nějž se dívala pouze specializovaná skupina lidí, kteří oba muže znají a vědí, jaké mají vzájemné vztahy.

Předsedkyně odvolacího senátu Dagmar Javůrková změnu rozhodnutí odůvodnila tím, že městský soud případ nesprávně právně posoudil. Podle ní došlo k tak intenzivnímu zásahu do Knížákových osobnostních práv, že je nutné finanční satisfakci přiřknout.

"My máme za to, že ve značném rozsahu právě vzhledem k té hrubosti, kterou nelze tolerovat, došlo k neoprávněnému zásahu a že jsou tu i důvody pro to, abychom dospěli k závěru, že za tohoto stavu nestačí poskytnutí omluv," prohlásila soudkyně.

ČT: Nevystřihli jsme to kvůli autenticitě

Česká televize pak musí zaplatit za to, že dokument odvysílala bez úprav. "Odvysílala to za to situace, kdy tento pořad byl připravený, nešlo o žádný přímý přenos," podotkla Javůrková. ČT se ale již dříve hájila tím, že pořad vysílala v původním znění zejména kvůli jeho autenticitě.

ČT i Černý se Knížákovi omluvili, a odvolací senát tak v úterý řešil pouze nárok na finanční odškodnění. Knížákovi kromě finančního zadostiučinění přiznal vrchní soud také náhradu nákladů řízení před soudy.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 hodinami

Florbalistky vstoupily do MS výhrou nad Švýcarskem 5:2

České florbalistky vstoupily do mistrovství světa ve švédské Uppsale výhrou 5:2 nad Švýcarskem. V repríze neúspěšného semifinále z minulého šampionátu v Neuchatelu tak oplatily obhájkyním stříbra porážku 6:7 v prodloužení. Vítěznou branku vstřelila ve 43. minutě debutantka na MS Pavlína Bačová. Druhý zápas v základní skupině A čeká svěřenkyně trenéra Saschy Rhynera v pondělí od 19:00 proti Polsku.

Jako první se v utkání radovaly Švýcarky, které otevřely skóre v 7. minutě. Bekhendový pokus Corin Rüttimanové se od zadního mantinelu odrazil k Julii Suterové, která u pravé tyče snadno skórovala do odkryté branky Jany Christianové. V polovině úvodní třetiny Češky odpověděly. Michaela Mlejnková bekhendovým pokusem Moniku Schmidovou ještě nepřekonala, ale z dorážky se prosadila Karolína Suchá a při svém premiérovém startu na MS hned oslavila branku.

V polovině utkání zlikvidovala Christianová šanci Rüttimanové, vzápětí se Švýcarky ubránily při jediném oslabení duelu při trestu Chiary Gredigové a odolaly i při šanci kapitánky Elišky Krupnové. V 39. minutě nejdříve trefila Michelle Wikiová levou tyč a z dorážky Isabelle Gerigová i tu pravou. Z protiútoku po přihrávce Martiny Řepkové otočila stav Mlejnková.

Po 74 sekundách třetí třetiny našla Rüttimanová dlouhou přihrávkou Wikiovou, která pohotovou střelou vyrovnala. Za 78 vteřin ale opět Rhynerův výběr vedl a postarala se o to střelou přes obránkyni Florinu Martiovou Bačová.

Švýcarky při snaze o vyrovnání Christianovou nepřekonaly, naopak v 52. minutě po přečíslení po přihrávce Denisy Ratajové zvýšila náskok do odkryté branky Krupnová. V čase 53:24 neproměnila trestné střílení Gerigová, naopak Vendula Beránková 29 sekund před koncem z penalty dovršila výsledek.

Zdroj: ČTK
Další zprávy