Černá vize: Dálnice a haly odkrojí půlku české krajiny

Pavel Baroch
14. 11. 2010 8:05
Ekologická zpráva varuje před rychlým tempem rozdrobování území
Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Současné tempo budování nových dálnic, silnic, železničních koridorů a obřích skladišť a dalších staveb podél těchto komunikací povede k tomu, že za třicet let zůstane v Česku už jen polovina souvislé, nerozdrobené krajiny.

Upozorňuje na to pravidelná zpráva o stavu životního prostředí, kterou projednala vláda.

"Během období let 1980 až 2005 klesl podíl nefragmentované krajiny z 81 na 64 procent rozlohy České republiky a prognózy předpokládají, že podíl nefragmentované krajiny bude v roce 2040 dosahovat pouze 53 procent," uvádí se v dokumentu, který ve spolupráci s odbornými organizacemi sestavuje Česká agentura životního prostředí CENIA.

Rozdrobování území vede například k tomu, že se zmenšuje životní prostor pro mnohé živočichy, jejichž budoucnost je pak nejistá.

"Stavbou dálnic a rychlostních silnic, úpravou železničních koridorů, výstavbou dalších komunikací, novou zástavbou podél komunikací či vodních toků dochází k dalšímu nežádoucímu členění krajiny, které vede k zániku biotopů řady druhů," uvádí se v ekologické zprávě, kterou má Aktuálně.cz k dispozici.

Denně zmizí půda velká jako pět Václaváků

Kromě nových silnic výrazně mění českou krajinu také rozrůstání velkých měst, budování satelitních městeček, obřích hypermarketů a skladovacích hal. Stavby obvykle vyrůstají na místech, kde byla před lety zemědělská půda.

Letecký pohled na satelitní městečko u Kladna.
Letecký pohled na satelitní městečko u Kladna. | Foto: Ondřej Besperát

"Meziročně se v roce 2009 snížila výměra orné půdy o 8734 hektarů. Představuje to úbytek orné půdy o zhruba 24 hektarů každý den," konstatuje se v ekologické zprávě pro vládu.

Pro představu: Čtyřiadvacet hektarů odpovídá rozloze přibližně pěti Václavských náměstí, který měří něco přes čtyři hektary.

Rozsah zastavěných a ostatních ploch se naopak v roce 2009 zvýšil o 2620 hektarů, od roku 2000 o 19507 hektarů. Zastavěné a ostatní plochy zaujímaly v roce 2009 zhruba 10,5 procent rozlohy území České republiky," uvádí dokument.

Čím více betonu, tím větší riziko povodní

Čím více půdy mizí na úkor nových staveb, tím více se zvyšuje i riziko povodní. V zabetonované krajině se voda nemá kam vsakovat.

"Zatímco z území zarostlého vegetací odteče jen asi pět procent srážkové vody, u zpevněných ploch je míra vsakování téměř nulová, a tak z území musí odtéci více než 90 procent srážkové vody," uvádí se ve zprávě o stavu životního prostředí.

Dokument upozorňuje i na to, že nová výstavba mění původní reliéf krajiny, degraduje se půda, takže se zhoršuje doplňování podzemních vod.

Neatraktivní regiony se vylidňují

Zpráva zároveň uvádí, že v méně atraktivních, odlehlých regionech lidé opouštějí tradiční hospodaření na orné půdě, která se mění na travnaté porosty nebo lesní pozemky. Okolí velkých měst se tak neustále rozšiřují a zabydlují, neatraktivní regiony se naopak vylidňují.

Foto: Ondřej Besperát

"Odliv obyvatel z větších venkovských obcí se projevuje nejvíce v některých příhraničních okresech, například Klatovy, Jindřichův Hradec, Břeclav, Hodonín, Bruntál, Šumperk či Děčín, a dále také ve vnitrozemí - například v okresech Strakonice, Žďár nad Sázavou či Jičín," uvedla socioložka Pavlína Maříková z České zemědělské univerzity v Praze.

Půda u velkých měst podraží

Koaliční vláda se už dohodla na to, že pozemky u velkých měst a v dalších atraktivních oblastech podraží. Pokud o ně investor bude mít zájem, zaplatí až čtrnáctkrát víc než dosud.

Vyšší poplatek za vynětí pozemků ze zemědělského půdního fondu by měl do státní pokladny a obcím přinést 1,7 miliard korun.

"Interval, ve kterém se pohybují hodnoty základního odvodu, jsou dnes u V. třídy ochrany 5 až 46 tisíc korun za hektar. Při novém způsobu výpočtu se tatáž hodnota bude pohybovat v intervalu od 20 do téměř 180 tisíc korun," řekla Aktuálně.cz mluvčí ministerstva životního prostředí Jarmila Krebsová.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 7 hodinami

Union Berlín dvěma góly ze standardních situací porazil Lipsko

Fotbalisté Unionu Berlín v generálce na čtvrteční zápas proti pražské Slavii v Evropské konferenční lize porazili v německé lize Lipsko 2:1. Úřadující vicemistr prohrál poprvé v klubové historii tři bundesligová utkání za sebou. Union skóroval ze dvou standardních situací. Skóre otevřel v 6. minutě Awoniyi, který po rohovém kopu a hlavičce Baumgartla dorazil míč podrážkou do sítě. Nigerijský útočník dal devátý gól v soutěži a je třetí v tabulce střelců. Lipsku se povedlo brzy vyrovnat, když gólman Andreas Luthe nezkrotil skákavou střelu Christophera Nkunkua z dálky. O výhře berlínského celku rozhodl v 57. minutě Baumgartl, jenž zblízka poslal do sítě odražený míč.

Před víkendovými zápasy 14. kola poskočil Union na čtvrté místo, Lipsko je osmé.

Berlínský tým hrál v sestavě Luthe - Friedrich, Knoche, Baumgartl - Khedira, Prömel - Ryerson, Giesselmann - Kruse (72. Haraguči) - Becker (80. Voglsammer), Awoniyi (80. Behrens).

před 7 hodinami

Sáblíková skončila na trojce v Salt Lake City pátá

Rychlobruslařka Martina Sáblíková obsadila páté místo na trati 3000 metrů na Světovém poháru v Salt Lake City a o jednu příčku si polepšila oproti úvodní trojce v Polsku. I třetí závod na dlouhé trati v sezoně vyhrála Nizozemka Irene Schoutenová, jež na rychlé dráze v Utahu atakovala světový rekord české reprezentantky.

Sáblíková zajela čas 3:56,719. Ve třetí rozjížďce od konce prohrála přímý duel s Norkou Ragne Wiklundovou, která nakonec skončila třetí.

Aktualizováno před 7 hodinami

V Michiganu po střelbě na střední škole obvinili také rodiče údajného útočníka

Rodiče 15letého Ethana Crumbleyho, kterého policie považuje za pachatele smrtící úterní střelby na střední škole v americkém státě Michigan, čelí obviněním ze čtyřnásobného neúmyslného zabití. Okresní prokuratura oznámila stíhání Jamese a Jennifer Crumbleyových, jejichž chování bylo podle prokurátorky Karen McDonaldové horší než pouhá nedbalost. Dvojici se nepodařilo ihned zadržet, úřady po ní pátrají.

Kvůli úterní střelbě na škole v obci Oxford severně od Detroitu přišli o život čtyři studenti, dalších sedm lidí utrpělo zranění. Strážníci na místě zadrželi údajného pachatele, který na školu také docházel. Následně byl obviněn ze čtyřnásobné vraždy, terorismu a dalších trestných činů, stíhán je jako dospělý.

Podle agentury Reuters se nestává často, aby byli v souvislosti s útoky mladých střelců na amerických školách obviněni i rodiče. Úřady v Michiganu se ale touto cestou vydaly ve světle zjištění o počínání Crumbleyových. Mimo jiné se ukázalo, že poloautomatickou pistoli použitou při útoku koupil James Crumbley minulý týden za přítomnosti svého syna. Podle prokurátorky McDonaldové byla zbraň v nezamčeném šuplíku v ložnici rodičů a jejich synovi byla podle všeho "volně dostupná".

Média ovšem podotýkají, že žádný zákon v Michiganu neukládá vlastníkům zbraní povinnost držet je mimo dosah mladistvých. McDonaldová na tiskové konferenci popisovala i další aspekty případu a hovořila o reakci rodičů na nedávné upozornění školy, že si Ethan při vyučování na mobilu vyhledával náboje do střelných zbraní. Jeho matka prý nereagovala na zprávy od vedení školy, svému synovi ale napsala: "Nejsem na tebe naštvaná. Musíš se naučit dělat to tak, aby tě nenachytali."

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Schůzka Bidena s Putinem se odehraje prostřednictvím videokonference

Nadcházející jednání prezidentů Ruska Vladimira Putina a USA Joea Bidena se uskuteční ve formátu videokonference. Na přesném termínu rozhovoru se ještě pracuje. Podle agentury TASS to dnes řekl mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov.

Náměstek ruského ministra zahraničí Sergej Rjabkov ve čtvrtek řekl, že Moskva doufá, že v "nejbližších dnech" dojde na "kontakt" Putina a Bidena, ale datum ještě dojednáno není. Následně šéf americké diplomacie uvedl, že prezidenti budou o eskalaci kolem Ukrajiny "pravděpodobně" hovořit "v blízké budoucnosti".

"Přesné datum stále není dohodnuto, stále se na tom pracuje," odpověděl Peskov na otázku týkající se upřesnění informací o možném jednání šéfů Kremlu a Bílého domu. "Bude to videokonference," dodal s tím, že jeden ze zvažovaných termínů je 7. prosince.

Řekl rovněž, že zatím nepanuje přesná shoda ohledně případné účasti delegací obou zemí na jednáních. "Všechny tyto nuance musí být ještě potvrzeny," poznamenal mluvčí Kremlu. Očekává od nich "pozitivní signál o potřebě stabilizovat rusko-americké vztahy".

Zdroj: ČTK
Další zprávy