Černá vize: Dálnice a haly odkrojí půlku české krajiny

Pavel Baroch
14. 11. 2010 8:05
Ekologická zpráva varuje před rychlým tempem rozdrobování území
Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Současné tempo budování nových dálnic, silnic, železničních koridorů a obřích skladišť a dalších staveb podél těchto komunikací povede k tomu, že za třicet let zůstane v Česku už jen polovina souvislé, nerozdrobené krajiny.

Upozorňuje na to pravidelná zpráva o stavu životního prostředí, kterou projednala vláda.

"Během období let 1980 až 2005 klesl podíl nefragmentované krajiny z 81 na 64 procent rozlohy České republiky a prognózy předpokládají, že podíl nefragmentované krajiny bude v roce 2040 dosahovat pouze 53 procent," uvádí se v dokumentu, který ve spolupráci s odbornými organizacemi sestavuje Česká agentura životního prostředí CENIA.

Rozdrobování území vede například k tomu, že se zmenšuje životní prostor pro mnohé živočichy, jejichž budoucnost je pak nejistá.

"Stavbou dálnic a rychlostních silnic, úpravou železničních koridorů, výstavbou dalších komunikací, novou zástavbou podél komunikací či vodních toků dochází k dalšímu nežádoucímu členění krajiny, které vede k zániku biotopů řady druhů," uvádí se v ekologické zprávě, kterou má Aktuálně.cz k dispozici.

Denně zmizí půda velká jako pět Václaváků

Kromě nových silnic výrazně mění českou krajinu také rozrůstání velkých měst, budování satelitních městeček, obřích hypermarketů a skladovacích hal. Stavby obvykle vyrůstají na místech, kde byla před lety zemědělská půda.

Letecký pohled na satelitní městečko u Kladna.
Letecký pohled na satelitní městečko u Kladna. | Foto: Ondřej Besperát

"Meziročně se v roce 2009 snížila výměra orné půdy o 8734 hektarů. Představuje to úbytek orné půdy o zhruba 24 hektarů každý den," konstatuje se v ekologické zprávě pro vládu.

Pro představu: Čtyřiadvacet hektarů odpovídá rozloze přibližně pěti Václavských náměstí, který měří něco přes čtyři hektary.

Rozsah zastavěných a ostatních ploch se naopak v roce 2009 zvýšil o 2620 hektarů, od roku 2000 o 19507 hektarů. Zastavěné a ostatní plochy zaujímaly v roce 2009 zhruba 10,5 procent rozlohy území České republiky," uvádí dokument.

Čím více betonu, tím větší riziko povodní

Čím více půdy mizí na úkor nových staveb, tím více se zvyšuje i riziko povodní. V zabetonované krajině se voda nemá kam vsakovat.

"Zatímco z území zarostlého vegetací odteče jen asi pět procent srážkové vody, u zpevněných ploch je míra vsakování téměř nulová, a tak z území musí odtéci více než 90 procent srážkové vody," uvádí se ve zprávě o stavu životního prostředí.

Dokument upozorňuje i na to, že nová výstavba mění původní reliéf krajiny, degraduje se půda, takže se zhoršuje doplňování podzemních vod.

Neatraktivní regiony se vylidňují

Zpráva zároveň uvádí, že v méně atraktivních, odlehlých regionech lidé opouštějí tradiční hospodaření na orné půdě, která se mění na travnaté porosty nebo lesní pozemky. Okolí velkých měst se tak neustále rozšiřují a zabydlují, neatraktivní regiony se naopak vylidňují.

Foto: Ondřej Besperát

"Odliv obyvatel z větších venkovských obcí se projevuje nejvíce v některých příhraničních okresech, například Klatovy, Jindřichův Hradec, Břeclav, Hodonín, Bruntál, Šumperk či Děčín, a dále také ve vnitrozemí - například v okresech Strakonice, Žďár nad Sázavou či Jičín," uvedla socioložka Pavlína Maříková z České zemědělské univerzity v Praze.

Půda u velkých měst podraží

Koaliční vláda se už dohodla na to, že pozemky u velkých měst a v dalších atraktivních oblastech podraží. Pokud o ně investor bude mít zájem, zaplatí až čtrnáctkrát víc než dosud.

Vyšší poplatek za vynětí pozemků ze zemědělského půdního fondu by měl do státní pokladny a obcím přinést 1,7 miliard korun.

"Interval, ve kterém se pohybují hodnoty základního odvodu, jsou dnes u V. třídy ochrany 5 až 46 tisíc korun za hektar. Při novém způsobu výpočtu se tatáž hodnota bude pohybovat v intervalu od 20 do téměř 180 tisíc korun," řekla Aktuálně.cz mluvčí ministerstva životního prostředí Jarmila Krebsová.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 5 hodinami

Muž v Ústí nad Labem ohrožoval nožem svou rodinu, policista ho postřelil

Policie dnes večer zasahovala v Ústí nad Labem proti ozbrojenému muži, který s nožem v ruce ohrožoval svou rodinu. Na výzvy nereagoval a zbraň obrátil i proti zasahujícím policistům, jeden z nich útočníka postřelil. 

Událost byla podle policejní mluvčí Veroniky Hyšplerové hlášena krátce po 19:00 v ústecké čtvrti Střekov. "Ve chvíli, kdy policisté dorazili na místo, muž vůbec nereagoval na výzvy k odložení zbraně a s nožem v ruce zaútočil i na ně. Jeden z policistů použil střelnou zbraň a muže zasáhl, následně mu poskytli okamžitou první pomoc a zavolali záchrannou službu," popsala událost Hyšplerová.

Útočník byl se zraněním převezen do nemocnice. "Žádnému z členů rodiny muž naštěstí neublížil," dodala mluvčí.

před 7 hodinami

České volejbalistky nezvládly klíčový duelu, na mistrovství světa prohrály i s Argentinou

České volejbalistky v klíčovém duelu o postup ze skupiny na mistrovství světa nestačily na Argentinu. Jihoameričankám podlehly 1:3 po setech 20:25, 25:20 a dvakrát 22:25, za soupeřem zaostávaly zejména v produktivitě útoku. Ve skupině D se Češky propadly za Argentinu na nepostupové páté místo.

Třetí české vystoupení na světovém šampionátu bylo podle očekávání vyrovnanější než první dva duely proti favorizovaným Brazilkám a Japonkám. Ani tentokrát z toho ale svěřenkyně Jannise Athanasopulose nevytěžily více než jeden set.

V dalším zápase se Češky utkají v pátek se silnými Číňankami. Na první výhru na turnaji by měly útočit především v sobotním zápase proti Kolumbii. K reálné šanci na postup by potřebovaly neúspěch Argentinek v dalších zápasech včetně toho s Kolumbií, která je zatím ve skupině poslední.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 7 hodinami

Při nehodě dvou ugandských armádních vrtulníků v Kongu a Ugandě zemřelo 22 lidí

Při haváriích dvou ugandských armádních vrtulníků v pondělí a v úterý na východě Konga a v Ugandě zahynulo nejméně 22 lidí. S odkazem na nejmenovaného mluvčího konžské armády o tom dnes informovala agentura Reuters. Okolnosti neštěstí ugandská armáda podle něj nesdělila.

Uganda v prosinci vyslala do sousedního Konga vojáky, aby pomohli v boji proti islamistické povstalecké skupině známé jako Sjednocené demokratické síly (ADF).

Ugandské ozbrojené síly okolnosti nehody konžské straně podle mluvčího konžské armády dosud nesdělily. Mluvčí ugandské armády Felix Kulayigye ale potvrdil pád jednoho vrtulníku. "Došlo k úmrtím, ale v tuto chvíli nemám žádné další podrobnosti," dodal.

Další nejmenovaný konžský vojenský zdroj uvedl, že první vrtulník havaroval v pondělí nad vesnicí Boga v provincii Ituri, zatímco druhý spadl v oblasti Kabarole na hranici mezi Kongem a Ugandou. Při první havárii podle zdroje zahynuli tři konžští vojáci, neupřesnil, zda byli uvnitř stroje. Zdroj také nechtěl událost dále komentovat s ohledem na nadcházející jednání mezi zástupci Konga a Ugandy.

Zdroj: ČTK
Další zprávy