Ceny za pomoc zemi dostane architektka i krasobruslařka

ČTK ČTK
23. 5. 2012 11:02
Mezi dvanáct laureátů mimo jiné patří architekta Eva Jiřičná a krasobruslařka Vrzáňová
Architektka Eva Jiřičná.
Architektka Eva Jiřičná. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Praha - Česká diplomacie i letos ocení lidi, kteří se významně podílejí na šíření dobrého jména České republiky ve světě.

Vyznamenány tentokrát budou například mezinárodně uznávaná architektka Eva Jiřičná působící v Británii či mistryně světa v krasobruslení a šéfka výboru zahraničních Čechů Ája Vrzáňová, která žije v USA.

Mezi dvanácti laureáty z 11 zemí je také Jiří Chmel, signatář Charty 77 a zakladatel centra české exilové kultury ve Vídni, informovalo ministerstvo zahraničí.

Cenu Gratias Agit, která má podobu křišťálové koule, předá ministr zahraničí Karel Schwarzenberg v pátek 1. června.

Ocenění Černínský palác každoročně uděluje významným osobnostem nebo organizacím kulturního, společenského a hospodářského života za dlouhodobou činnost, kterou se výrazným způsobem zasloužili o "věhlas českých rukou a myšlenek". Cenu Gratias Agit založila česká diplomacie v roce 1997.

Tento rok ministr zahraničí vyzdvihuje práci Nazmiho Akimana, diplomata, podnikatele a předsedy Česko-turecké podnikatelské rady, dále mongolského režiséra loutkového divadla a pedagoga Džalajra Bjaruuzana Altan-Očira.

Gratias Agit obdrží rovněž Sylva Berková Arredondová, předsedkyně českého spolku v Misiones v Argentině, a Vladimír Bláha, ochránce práv národnostních menšin a předseda České besedy v Bosně a Hercegovině.

Mezi laureáty je též zakladatelka a předsedkyně sdružení českých žen v Káhiře Anna Janků, předseda mnichovské pobočky československé společnosti pro vědy a umění Ladislav Pavlík, a lékařka Lucie Slavíková Boucherová z Francie, která je zakladatelkou České školy bez hranic zaměřené na výuku českého jazyka pro děti rodičů dlouhodobě žijících v zahraničí.

Oceněn bude i Antonín Tučapský, hudební skladatel, dirigent a pedagog z Británie, a ředitelka muzea Ivana Olbrachta v ukrajinské Koločavě Natalija Tumarecová.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 2 minutami

Prezident Miloš Zeman jmenoval Pavla Šámala soudcem Ústavního soudu. Ten je tak po víc než roce kompletní

Prezident Miloš Zeman ve čtvrtek na Pražském hradě jmenoval dosavadního předsedu Nejvyššího soudu Pavla Šámala soudcem Ústavního soudu  Soud je tak kompletní po více než roce, jednoho soudce postrádal od rezignace Jana Musila ze zdravotních důvodů k loňskému 31. lednu. Senát vyslovil souhlas se jmenováním experta na ústavní právo Šámala koncem ledna.

Po dnešním přesunu Šámala mezi ústavní soudce povede Nejvyšší soud do jmenování nového předsedy jeho místopředseda Roman Fiala, sdělil mluvčí soudu Petr Tomíček. Hrad zatím neupřesnil, kdy Zeman nového předsedu vybere. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy