reklama
 
 

Ceny za pomoc zemi dostane architektka i krasobruslařka

23. 5. 2012 11:02
Mezi dvanáct laureátů mimo jiné patří architekta Eva Jiřičná a krasobruslařka Vrzáňová

Praha - Česká diplomacie i letos ocení lidi, kteří se významně podílejí na šíření dobrého jména České republiky ve světě.

Vyznamenány tentokrát budou například mezinárodně uznávaná architektka Eva Jiřičná působící v Británii či mistryně světa v krasobruslení a šéfka výboru zahraničních Čechů Ája Vrzáňová, která žije v USA.

Mezi dvanácti laureáty z 11 zemí je také Jiří Chmel, signatář Charty 77 a zakladatel centra české exilové kultury ve Vídni, informovalo ministerstvo zahraničí.

Cenu Gratias Agit, která má podobu křišťálové koule, předá ministr zahraničí Karel Schwarzenberg v pátek 1. června.

Ocenění Černínský palác každoročně uděluje významným osobnostem nebo organizacím kulturního, společenského a hospodářského života za dlouhodobou činnost, kterou se výrazným způsobem zasloužili o "věhlas českých rukou a myšlenek". Cenu Gratias Agit založila česká diplomacie v roce 1997.

Tento rok ministr zahraničí vyzdvihuje práci Nazmiho Akimana, diplomata, podnikatele a předsedy Česko-turecké podnikatelské rady, dále mongolského režiséra loutkového divadla a pedagoga Džalajra Bjaruuzana Altan-Očira.

Gratias Agit obdrží rovněž Sylva Berková Arredondová, předsedkyně českého spolku v Misiones v Argentině, a Vladimír Bláha, ochránce práv národnostních menšin a předseda České besedy v Bosně a Hercegovině.

Mezi laureáty je též zakladatelka a předsedkyně sdružení českých žen v Káhiře Anna Janků, předseda mnichovské pobočky československé společnosti pro vědy a umění Ladislav Pavlík, a lékařka Lucie Slavíková Boucherová z Francie, která je zakladatelkou České školy bez hranic zaměřené na výuku českého jazyka pro děti rodičů dlouhodobě žijících v zahraničí.

Oceněn bude i Antonín Tučapský, hudební skladatel, dirigent a pedagog z Británie, a ředitelka muzea Ivana Olbrachta v ukrajinské Koločavě Natalija Tumarecová.

autor: ČTK | 23. 5. 2012 11:02

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama