Ceny za pomoc zemi dostane architektka i krasobruslařka

ČTK ČTK
23. 5. 2012 11:02
Mezi dvanáct laureátů mimo jiné patří architekta Eva Jiřičná a krasobruslařka Vrzáňová
Architektka Eva Jiřičná.
Architektka Eva Jiřičná. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Praha - Česká diplomacie i letos ocení lidi, kteří se významně podílejí na šíření dobrého jména České republiky ve světě.

Vyznamenány tentokrát budou například mezinárodně uznávaná architektka Eva Jiřičná působící v Británii či mistryně světa v krasobruslení a šéfka výboru zahraničních Čechů Ája Vrzáňová, která žije v USA.

Mezi dvanácti laureáty z 11 zemí je také Jiří Chmel, signatář Charty 77 a zakladatel centra české exilové kultury ve Vídni, informovalo ministerstvo zahraničí.

Cenu Gratias Agit, která má podobu křišťálové koule, předá ministr zahraničí Karel Schwarzenberg v pátek 1. června.

Ocenění Černínský palác každoročně uděluje významným osobnostem nebo organizacím kulturního, společenského a hospodářského života za dlouhodobou činnost, kterou se výrazným způsobem zasloužili o "věhlas českých rukou a myšlenek". Cenu Gratias Agit založila česká diplomacie v roce 1997.

Tento rok ministr zahraničí vyzdvihuje práci Nazmiho Akimana, diplomata, podnikatele a předsedy Česko-turecké podnikatelské rady, dále mongolského režiséra loutkového divadla a pedagoga Džalajra Bjaruuzana Altan-Očira.

Gratias Agit obdrží rovněž Sylva Berková Arredondová, předsedkyně českého spolku v Misiones v Argentině, a Vladimír Bláha, ochránce práv národnostních menšin a předseda České besedy v Bosně a Hercegovině.

Mezi laureáty je též zakladatelka a předsedkyně sdružení českých žen v Káhiře Anna Janků, předseda mnichovské pobočky československé společnosti pro vědy a umění Ladislav Pavlík, a lékařka Lucie Slavíková Boucherová z Francie, která je zakladatelkou České školy bez hranic zaměřené na výuku českého jazyka pro děti rodičů dlouhodobě žijících v zahraničí.

Oceněn bude i Antonín Tučapský, hudební skladatel, dirigent a pedagog z Británie, a ředitelka muzea Ivana Olbrachta v ukrajinské Koločavě Natalija Tumarecová.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 16 minutami

Dálnici D5 u Berouna zavřela nehoda tří aut

Dálnici D5 poblíž Berouna v neděli večer zhruba na hodinu zavřela ve směru na Plzeň nehoda dvou osobních aut a kamionu. Jeden muž je těžce zraněný, záchranáři na místo poslali i vrtulník. Vyplývá to z informací od policejní mluvčí Lucie Novákové a Národního dopravního informačního centra.

"Máme tam havarovaná dvě osobní vozidla. Kousek před nimi je zastavený ještě kamion, který byl taky účastníkem dopravní nehody," popsala Nováková místo havárie. Těžce zraněný muž je z jednoho z osobních aut, dodala.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

České basketbalistky vyhrály v kvalifikaci ME i podruhé

České basketbalistky vyhrály i druhý zápas v kvalifikaci o postup na mistrovství Evropy. V pražské hale Královka rozhodla o výhře 60:59 nad Rumunskem sekundu před koncem Kateřina Elhotová. Výběr trenéra Štefana Svitka navázal na čtvrteční vítězství 62:52 na palubovce favorita skupiny Itálie.

Zdroj: ČTK
Další zprávy