Tito čeští vědci našli odpovědi na otazníky lidstva. Dostali prestižní Cenu Neuron

hrz hrz
6. 11. 2019 20:00
Osm špičkových českých vědců a vědkyň převzalo v Národním muzeu vědecké Ceny Neuron. Předal je již podesáté Nadační fond Neuron na podporu vědy, který v Česku sdružuje mecenáše. Ti letos věnovali oceněným šest milionů korun. Za deset let svého fungování přispěl fond české vědě 66 miliony korun. Projděte si medailonky laureátů.
Foto: Nadační fond Neuron

Celoživotní přínos vědě: biolog Jiří Friml

Jiří Friml byl oceněn za celoživotní výzkum rostlinného hormonu auxin, který dělá z rostlin organismy odolnější, než jsou lidé. Přišel na to, že právě ten umožňuje rostlinám flexibilně se přizpůsobit změnám vnějšího prostředí - a přežít. Dvojnásobný držitel prestižních ERC grantů nyní působí na rakouském Institute of Science and Technology Austria. Jeho poznatky by mohly brzy zefektivnit pěstování plodin či zlepšit jejich kvalitu.

"Ceny Neuron si vážím moc, více než jakéhokoliv jiného mezinárodního ocenění, co jsem kdy dostal. Je moc příjemné vědět, že o mně lidé doma vědí a cení si mé práce. A taky to beru jako ocenění všech mých kolegů rostlinářů z Česka, jsou opravdu skvělí, na světové úrovni a je s nimi radost pracovat," říká biolog.

 

Právě se děje

Další zprávy