Ceny Paměti národa získalo pět osobností. Mezi oceněnými je i ukrajinský disident

ČTK ČTK
17. 11. 2022 21:54
Cenu Paměti národa ve čtvrtek v Národním divadle v Praze získalo pět osobností z Česka, Slovenska a Ukrajiny, které vzdorovaly komunismu nebo nacismu. Ocenění dostala například žena, která podporovala za druhé světové války partyzány, nebo ukrajinský disident, který strávil sedm let v pracovním táboře a pět let ve vyhnanství v Kazachstánu. Ocenění každoročně uděluje společnost Post Bellum.
Cenu Paměti národa letos získalo pět osobností z Česka, Slovenska a Ukrajiny, které vzdorovaly komunismu nebo nacismu, mezi nimi i Marie Susedková.
Cenu Paměti národa letos získalo pět osobností z Česka, Slovenska a Ukrajiny, které vzdorovaly komunismu nebo nacismu, mezi nimi i Marie Susedková. | Foto: ČTK

Cenu obdržela Marie Susedková, která za pomoc svému bratranci strávila dva a půl roku v komunistických pracovních táborech.

Další oceněnou je Anna Šestáková, jejíhož manžela komunisté náhle zavřeli za protistátní činnost. Anna zůstala sama se třemi malými dětmi a nálepkou nepřítele státu. Dvakrát ji nuceně a náhle vystěhovali, a když jí příslušníci StB nabídli spolupráci, kategoricky odmítla donášet na svou rodinu a přátele.

Čtvrteční večer připomněl i příběh Pavla Eli Vaga, který se jako dvanáctiletý chlapec skrýval jen se sestrou ve slovenských horách, aby se vyhnuli židovským transportům.

Další oceněná Marie Henzlová pak i přes vážné nebezpečí spolu s příbuznými podporovala partyzány za druhé světové války a zaplatila za to ztrátou svých nejmilejších.

Jedno ocenění udělili organizátoři netradičně ukrajinskému disidentovi Myroslavovi Marynovyčovi. Ten strávil v 70. a 80. letech sedm let v pracovním táboře a pět let ve vyhnanství v Kazachstánu.

Ceny Paměti národa uděluje od roku 2010 společnost Post Bellum pamětníkům zlomových momentů minulého století. Jde o uznání těm, kteří ve svém životě dokázali, že čest, svoboda a lidská důstojnost nejsou prázdná slova. Smyslem je ocenit pamětníky, kteří se zachovali v těžkém životním okamžiku hrdinně či se nezpronevěřili svým životním postojům. Ať už jde o válečné veterány, disidenty, politické vězně, odbojáře, perzekvované spisovatele, představitele undergroundu, skauty, příslušníky církví nebo přeživší holokaust.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 43 minutami

Fotbalisté AS Řím porazili Empoli a dotáhli se na druhý Inter Milán

Fotbalisté AS Řím zvítězili doma v 21. kole italské ligy nad Empoli 2:0 a bodově se dotáhli na druhý Inter Milán. "Nerazzurri" ale mají k dobru nedělní derby s obhájcem titulu AC Milán.

Tři body domácím zařídili už během první šestiminutovky Ibaňez s Abrahamem, oba góly padly po rohových kopech Dybaly. Římané mají na třetí příčce 40 bodů stejně jako Inter.

Oba je mohlo o bod přeskočit Bergamo, které ale prohrálo 0:1 v Sassuolu. 

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Fotbalisté Unionu Berlín porazili Mohuč a posunuli se do čela bundesligy

Fotbalisté Unionu Berlín v 19. kole německé ligy doma porazili 2:1 Mohuč a minimálně do neděle se posunuli na první místo. Bayern Mnichov na druhé příčce ztrácí dva body, obhájci titulu ale mají k dobru nedělní duel ve Wolfsburgu.

Na třetí příčku si po výhře 5:1 nad Freiburgem polepšil Dortmund. K vysoké výhře pomohl Borussii i Sebastian Haller, který si připsal první soutěžní gól po návratu z úspěšné léčby rakoviny varlat.

Zdroj: ČTK
Další zprávy