Cenu Česká hlava převzal genetik Doležel. Díky jeho objevu se zlepší kvalita pšenice

ČTK ČTK
25. 11. 2018 21:34
Rostlinný genetik Jaroslav Doležel přezval na slavnostním galavečeru v Praze hlavní Národní cenu vlády při předávání ocenění Česká hlava. Ceny dostali také další čtyři lidé. Uspěly algoritmus pro rozpoznání písmen počítačem v obraze, prostředky proti virům způsobujícím vážná onemocnění nebo počítačový program pro výpočet stavebních konstrukcí.
Rostlinný genetik Jaroslav Doležel.
Rostlinný genetik Jaroslav Doležel. | Foto: ČTK

Doležel působí v Ústavu experimentální botaniky Akademie věd ČR a celý život se věnuje studiu struktury a evoluce genomu rostlin. V srpnu oznámil, že se podařilo rozluštit celý dědičný kód pšenice seté. Podílel se na tom mezinárodní tým, v němž byli i čeští odborníci.

Cenu, které se přezdívá česká Nobelova cena, předal Doleželovi premiér Andrej Babiš (ANO). Předseda vlády označil vědu a výzkum za prioritu jeho současného kabinetu.

"Doufáme, že výsledky naší práce přispějí k rychlejšímu šlechtění nových odrůd přizpůsobených měnícímu se klimatu, lepším výnosům, odolnosti proti chorobám, budeme moci méně stříkat a udržovat životní prostředí. A nasytíme lidstvo," řekl dnes Doležel, který se podílel mimo jiné také na rozluštění genomu ječmene.

Stranou by podle něj neměl zůstat ani výzkum genomu banánovníku, který hraje významnou roli při zajišťování výživy rozvojového světa trpícího nedostatkem potravy.

Dvě ceny v kategoriích technické a přírodní vědy byly uděleny za práce studentů doktorandského studia. V první zmíněné uspěl Lukáš Neumann z Fakulty elektrotechnické Českého vysokého učení technického, který jako první vymyslel metodu kombinující strojové učení a nový algoritmus pro vyhledávání písmen nezávisle na jejich orientaci či velikosti.

Za přírodní vědy cenu obdržela Ivana Mejdrová z Ústavu organické chemie a biochemie Akademie věd ČR. Zkoumá enzymy, které umožňují množení různých RNA virů způsobujících nachlazení, encefalitidu, myokarditidu nebo hepatitidu A.

Cenu Invence pak převzala Jitka Palich Fučíková. S vědeckým týmem Ústavu imunologie při 2. lékařské fakultě a Fakultní nemocnici Motol a s biotechnologickou firmou Sotio dokázala, že přítomnost proteinu kalretikulin výrazně ovlivňuje aktivaci protinádorové imunitní odpovědi a zlepšuje prognózy pacientů s rakovinou plic a akutní myeloidní leukémií. Výsledky by mohly zkvalitnit protinádorovou terapii.

Ocenění získal také Lubomír Šabatka a jeho firma IDEA StatiCa, jež vyrábí software pomáhající projektantům zkonstruovat bezpečné stavby. Pomocí softwaru projektuje přes 2000 firem ve více než 60 zemích, využit byl například při stavbě Muzea budoucnosti v Dubaji nebo nového velodromu v Jakartě. Šabatka si odnesl Cenu Industrie ministerstva průmyslu a obchodu.

Ceny Česká hlava se letos udělovali posedmnácté, laureáti získali částku téměř 1,5 milionu korun. Z desítek nominovaných je vybrala porota složená z předních českých vědců.

Dnešního galavečera, který se uskutečnil v prostorách Vysoké školy ekonomické v Praze se kromě Babiše zúčastnili i někteří ministři, poslanci, senátoři, rektoři, vědci a další osobnosti. Moderátorem byl Daniel Stach.

Video: Vědci rozluštili genetický kód pšenice. Zrychlí se šlechtění jejích odrůd i zlepší její vlastnosti.

Vědci rozluštili genetický kód pšenice. Zrychlí se šlechtění jejích odrůd i zlepší její vlastnosti | Video: Akademie věd ČR
 

Právě se děje

před 8 hodinami

Trump nařídil stáhnout většinu amerických vojáků ze Somálska

Americký prezident Donald Trump nařídil stáhnout většinu amerických vojáků ze Somálska, oznámil Pentagon. Spojené státy mají v této africké zemi zhruba 700 vojáků. Jejich úkolem je pomáhat místní armádě porazit radikály ze skupiny Šabáb, která je napojená na mezinárodní teroristickou síť Al-Káida. Misi v Somálsku se ve Spojených státech velké pozornosti nedostává, přestože je klíčovým pilířem globálních snah Pentagonu porazit Al-Káidu.

Možné důsledky stažení amerických vojáků ze Somálska se Pentagon podle agentury Reuters v prohlášení snaží zlehčit. Experti však dlouhodobě varují, že stažení těchto sil může vést k vážnému zhoršení bezpečnostní situace v africké zemi. Pentagon uvedl, že snížení počtu vojáků nepředstavuje změnu americké pozice. 

Rozhodnutí šéfa Bílého domu Reuters označil za součást širšího Trumpova záměru snížit počty amerických vojáků na zahraničních misích před tím, než v lednu 2021 opustí Bílý dům. Snížit se má také počet amerických vojáků v Iráku a Afghánistánu.

Další zprávy