reklama
 
 

Cenu americké ambasády dostal romský aktivista Růžička. Roky bojoval za zrušení vepřína v Letech

8. 12. 2017 19:31
Ocenění americké ambasády v Praze v oblasti lidských práv získal romský aktivista Čeněk Růžička. Velvyslanec ocenil jeho boj za vybudování památníku v Letech u Písku.

Praha - Cenu Alice Garrigue Masarykové, kterou každoročně uděluje americká ambasáda v Praze za práci v oblasti lidských práv, získal romský aktivista Čeněk Růžička. Velvyslanec Stephen King ocenil Růžičkovu snahu o vybudování památníku romského holokaustu v Letech u Písku, kde dnes stojí vepřín.

"Cenu udělujeme panu Růžičkovi za neúnavnou podporu obětem romského holokaustu a za svůj dlouholetý boj za vybudování důstojného památníku na místě koncentračního tábora v Letech," řekl velvyslanec King během ceremoniálu ve své rezidenci.

Růžička stojí v čele Výboru pro odškodnění romského holokaustu, který se léta zasazoval o odstranění vepřína z místa, kde zemřely stovky lidí. Před dvěma lety Růžička společně dalšími kolegy připravili putovní výstavu s názvem "Lety - příběh zapomenuté genocidy", jejímž cílem bylo otevřít veřejnou diskusi o cílené likvidaci Romů nacisty.

Na popud Růžičky a dalších aktivistů česká vláda na konci listopadu podepsala smlouvu s majiteli vepřína o jeho odstranění. Stát za budovy a pozemky zaplatí 450,8 milionu korun včetně daně.

O vykoupení vepřína a vybudování důstojného pietního místa na území tábora se hovořilo víc než dvě dekády, předchozí vlády problém odsouvaly. K uzavření vepřína Česko dostávalo i výzvy ze zahraničí. Pietních aktů na místě koncentračního tábora se zúčastňovali i zahraniční diplomaté včetně Kingova předchůdce Andrewa Schapira.

Předání ceny bylo jedním z prvních počinů Kinga v roli českého velvyslance. Funkce se oficiálně ujal ve středu, když prezident Miloš Zeman přijal jeho pověřovací listiny. King je v České republice od začátku listopadu.

Americké velvyslanectví založilo tradici udílení Ceny Alice Garrigue Masarykové v roce 2004. Velvyslanci ji každoročně předávají v termínu kolem 10. prosince, na nějž připadá Mezinárodní den lidských práv. Cena pojmenovaná po dceři prvního československého prezidenta vyjadřuje uznání osobnostem nebo organizacím, které se mimořádně zasloužily o rozvoj lidských práv v České republice a svou podporou sociální spravedlnosti a obranou demokratických svobod vytvářejí otevřenou občanskou společnost.

Loni cenu obdrželi dobrovolníci z organizace Pomáháme lidem na útěku (PLNU). Tehdejší velvyslanec Andrew Schapiro ocenil nasazení, s nímž dobrovolníci pomáhali na tzv. balkánské cestě, po níž do Evropy procházely statisíce uprchlíků.

V předcházejících letech americké velvyslanectví ocenilo také současnou ombudsmanku Annu Šabatovou, ředitele protikorupční organizace Transparency International Davida Ondračku, zakladatele festivalu Jeden svět Igora Blaževiče nebo časopis Respekt.

autor: ČTK | 8. 12. 2017 19:31

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama