Cenu americké ambasády dostal romský aktivista Růžička. Roky bojoval za zrušení vepřína v Letech

ČTK ČTK
8. 12. 2017 19:31
Ocenění americké ambasády v Praze v oblasti lidských práv získal romský aktivista Čeněk Růžička. Velvyslanec ocenil jeho boj za vybudování památníku v Letech u Písku.
Čeněk Růžička
Čeněk Růžička | Foto: DVTV

Praha - Cenu Alice Garrigue Masarykové, kterou každoročně uděluje americká ambasáda v Praze za práci v oblasti lidských práv, získal romský aktivista Čeněk Růžička. Velvyslanec Stephen King ocenil Růžičkovu snahu o vybudování památníku romského holokaustu v Letech u Písku, kde dnes stojí vepřín.

"Cenu udělujeme panu Růžičkovi za neúnavnou podporu obětem romského holokaustu a za svůj dlouholetý boj za vybudování důstojného památníku na místě koncentračního tábora v Letech," řekl velvyslanec King během ceremoniálu ve své rezidenci.

Růžička stojí v čele Výboru pro odškodnění romského holokaustu, který se léta zasazoval o odstranění vepřína z místa, kde zemřely stovky lidí. Před dvěma lety Růžička společně dalšími kolegy připravili putovní výstavu s názvem "Lety - příběh zapomenuté genocidy", jejímž cílem bylo otevřít veřejnou diskusi o cílené likvidaci Romů nacisty.

Na popud Růžičky a dalších aktivistů česká vláda na konci listopadu podepsala smlouvu s majiteli vepřína o jeho odstranění. Stát za budovy a pozemky zaplatí 450,8 milionu korun včetně daně.

O vykoupení vepřína a vybudování důstojného pietního místa na území tábora se hovořilo víc než dvě dekády, předchozí vlády problém odsouvaly. K uzavření vepřína Česko dostávalo i výzvy ze zahraničí. Pietních aktů na místě koncentračního tábora se zúčastňovali i zahraniční diplomaté včetně Kingova předchůdce Andrewa Schapira.

Předání ceny bylo jedním z prvních počinů Kinga v roli českého velvyslance. Funkce se oficiálně ujal ve středu, když prezident Miloš Zeman přijal jeho pověřovací listiny. King je v České republice od začátku listopadu.

Americké velvyslanectví založilo tradici udílení Ceny Alice Garrigue Masarykové v roce 2004. Velvyslanci ji každoročně předávají v termínu kolem 10. prosince, na nějž připadá Mezinárodní den lidských práv. Cena pojmenovaná po dceři prvního československého prezidenta vyjadřuje uznání osobnostem nebo organizacím, které se mimořádně zasloužily o rozvoj lidských práv v České republice a svou podporou sociální spravedlnosti a obranou demokratických svobod vytvářejí otevřenou občanskou společnost.

Loni cenu obdrželi dobrovolníci z organizace Pomáháme lidem na útěku (PLNU). Tehdejší velvyslanec Andrew Schapiro ocenil nasazení, s nímž dobrovolníci pomáhali na tzv. balkánské cestě, po níž do Evropy procházely statisíce uprchlíků.

V předcházejících letech americké velvyslanectví ocenilo také současnou ombudsmanku Annu Šabatovou, ředitele protikorupční organizace Transparency International Davida Ondračku, zakladatele festivalu Jeden svět Igora Blaževiče nebo časopis Respekt.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Junosť Minsk obhájil titul v běloruské hokejové lize

Hokejisté týmu Junosť Minsk obhájili titul v běloruské lize a získali právo účasti v nadcházejícím ročníku Ligy mistrů. V pátém finále zdolali doma Salihorsk 3:2 v prodloužení a ovládli sérii 4:1 na zápasy. Běloruská liga jako jediná z hokejových soutěží pokračovala i při současné pandemii koronaviru.

O zisku devátého titulu v historii pro Junosť rozhodl v čase 67:54 obránce Vladislav Jerjomenko. Obhájce titulu tak navázal na triumfy i z let 2004 až 2006, 2009 až 2011 a 2016. Junosť zaplnila poslední volné místo v Lize mistrů po ročník 2020/21, kde budou startovat i tři české kluby - Liberec, Třinec a Sparta.

Přehled účastníků hokejové Ligy mistrů pro ročník 2020/21:

Frölunda, Lulea, Färjestad, Rögle, Skelleftea (všechny Švédsko), Curych, Zug, Davos, Ženeva, Biel-Bienne (všechny Švýcarsko), Kärpät Oulu, Lukko Rauma, Tappara Tampere, Ilves Tampere (všechny Finsko), EHC Mnichov, Mannheim, Straubing, Eisbären Berlín (všechny Německo), Bílí Tygři Liberec, Oceláři Třinec, Sparta Praha (všechny ČR), Salcburk, Bolzano, Vídeň (všechny EBEL), Aalborg (Dánsko), Banská Bystrica (Slovensko), Cardiff (Velká Británie), Grenoble (Francie), Stavanger (Norsko), Tychy (Polsko), Junosť Minsk (Bělorusko), SönderjyskE (vítěz Kontinentálního poháru).

Zdroj: ČTK
Další zprávy