Centrum pro talenty Česko zviditelní, říká jeho iniciátorka

Miroslav Žák
3. 8. 2014 18:15
Rozhovor s Jeanne Bočkovou, která se podílela na přípravě programu Centra pro talentované děti v Česku.
Jeanne Bočková
Jeanne Bočková | Foto: Miroslav Žák

Praha - Pět milionů korun vyčlení ministerstvo školství na vznik Centra pro talentovanou mládež (CTY) na podporu studia nadaných studentů v České republice. Podobné programy jsou přitom jen další dva v Evropě. "Cílem je, aby se Česká republika stala jedním z těch špičkových CTY center, které k nám přivede mezinárodní know-how pro práci s talentovanými žáky a studenty," říká v rozhovoru Jeanne Bočková, která u nás řadu let tento program připravovala.

Celou zprávu zveřejnil náš deník. Ve zprávě se ale neříká, že centrum, které vznikne u nás, bude teprve třetí v Evropě. Proč právě u nás?

Jeanne Bočková: Česká republika má strategickou polohu a má také dlouhou historii kvalitního vzdělávání, ale projekt CTY je koncipován trochu jinak. CTY působí kromě USA v 10 zemích a připravuje se založení dalších center, ale nikoli pro jednotlivé země. CTY působí spíše regionálně a z toho důvodu u nás nebude centrum jen pro Českou republiku, ale i pro další země střední Evropy. Cílem je, aby se Česká republika stala jedním z těch špičkových CTY center, které k nám přivede mezinárodní know-how pro práci s talentovanými žáky a studenty. A právě to je velká výhoda projektu CTY.

Ministr Marcel Chládek hodnotí vznik CTY centra právě v České republice jako přidanou hodnotu pro Českou republiku a její vzdělávací systém. Je tomu tak? A proč?

Vzdělaná mládež je budoucností této země a jedině vzdělání může ovlivnit, nakolik bude tato země do budoucna konkurenceschopná. Tím, jak se k talentovaným stavíme, jakou podporu jim poskytujeme, jak podporujeme jejich vzdělání, tím ovlivňujeme naši budoucnost. Já proto velice vítám, že se pan ministr Chládek rozhodl tento projekt podpořit a že si uvědomuje jeho význam a přínos. Dobře si uvědomuje, že CTY centrum se sídlem v České republice značně zvýší význam naší země v této oblasti (minimálně na evropské úrovni).

Kolik škol se v posledních letech přípravného projektu účastnilo? Které z nich byly nejaktivnější? Které například poslaly nejvíce studentů?

Do projektu je v současné době zapojeno 30 středních škol, převážně gymnázií. Celkem studovalo 600 studentů. Některé školy se do programu zapojily od samého začátku. Například Gymnázium Jana Keplera, Nový PORG, Gymnázium Jana Nerudy, Gymnázium Nad Alejí, Biskupské gymnázium Žďár nad Sázavou. Vždy to záleželo na tom, zdali vedení školy hledalo nové možnosti rozvoje pro své studenty. Nemusíme nutně říkat talentované. V okamžiku, kdy se pro tento projekt vedení školy nadchlo, vytvořilo pro něj také podmínky. Zmíněná gymnázia patří k těm nejaktivnějším. Byli bychom ale rádi, kdyby se do projektu zapojily i další školy.

Před nedávnem se vrátila skupina talentovaných studentů z odborného třítýdenního programu CTY Summer, který probíhal na předních univerzitách v USA. O jaký program se v tomto případě jedná?

CTY Summer je hlavním programem Centra pro talentovanou mládež a tím druhým hlavním je CTY Online, který budeme podporovat u nás v České republice. CTY Summer je odborná stáž, kde se studenti věnují nějakému zvolenému předmětu ve společnosti studentů z celého světa, například genetice nebo jaderné fyzice, pod vedením vynikajících lektorů. Již čtvrtým rokem má deset studentů možnost se tohoto programu zúčastnit na základě výběrového řízení a na základě výsledků dosažených v projektu CTY. Program je plně hrazen a do budoucna bychom byli rádi, aby se ho mohlo zúčastnit daleko více studentů a aby mohl probíhat i v České republice.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Nový šéf ÚOHS Petr Mlsna se ujme svého úřadu, převezme funkci od Petra Rafaje

Nový předseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) Petr Mlsna dnes v brněnském sídle úřadu převezme funkci od dosavadního předsedy Petra Rafaje, který k 1. prosinci rezignoval. Mlsnu v úterý do funkce jmenoval prezident Miloš Zeman.

Jmenování Mlsny prezidentovi navrhla vláda. Zeman už dříve řekl, že ho považuje za velmi vhodného kandidáta. Dvaačtyřicetiletý Mlsna vzešel z výběrového řízení, do něhož se přihlásilo 11 uchazečů. Výběrové řízení na předsedu ÚOHS se konalo poprvé, dosud jeho předsedu vybírali politici.

Mezi dalšími kandidáty byli bývalý ministr dopravy za ANO Vladimír Kremlík, někdejší místopředsedové antimonopolního úřadu Robert Neruda a Michal Petr, nynější první místopředseda úřadu Hynek Brom a státní tajemník ministerstva zemědělství Jan Sixta.

Zdroj: ČTK
Další zprávy