Cenné kameny z Karlova mostu během oprav zmizely

Michal Pavec
28. 1. 2009 10:05
Podle evidence není k dohledání 25 historických kvádrů
Oprava Karlova mostu: Snímek byl pořízen během usazování kamenných bloků do přesné polohy pomocí dřevěných klínů.
Oprava Karlova mostu: Snímek byl pořízen během usazování kamenných bloků do přesné polohy pomocí dřevěných klínů. | Foto: Ondřej Besperát

Praha - Po řadě sporů, zda je kamenné zábradlí Karlova mostu opravováno správně, se kolem ostře sledované rekonstrukce objevují další výrazné nejasnosti.

Z šetření památkové inspekce ministerstva kultury vyplývá, že v evidenčních dokumentech zhotovitele stavby nelze dohledat některé cenné historické kameny.

U jednoho z úseků zábradlí, které pracovníci úřadu prověřovali, to může být až celá pětina vyřazených kvádrů.

Něco takového by teoreticky nemělo být možné. Vyřazené kamenné kvádry, které zvolená komise označila jako nevhodné pro další setrvání v mostním zábradlí, skončily podle písemného vyjádření prováděcí firmy buď ve skladu v pražských Kobylisích nebo v drtičce. Nikde jinde.

"Pokud skončily kamenné kvádry ve skladu, musí být uvedeny na paletových listech - máme jejich kopie. Pokud skončily v drtičce, jejich čísla jsou uvedena na seznamech kamenů určených ke zničení - opět máme jejich kopie," říká inspektorka Lenka Svobodová.

25 nezvěstných kamenů

Jenže ze 127 kamenů, které dělníci vyřadili  ze sektoru XIV B, se hned 25 nevyskytuje ani v jednom z výše zmíněných seznamů.

Navíc se z velké části jedná o velmi cenné a staré kameny, z nichž některé pravděpodobně pocházely z doby založení mostu císařem Karlem IV.

Konkrétně jde o jeden vzácný petřínský pískovec, 11 starých svrchnokřídových pískovců, 4 hodnotné karbonské arkózy a  9 božanovských pískovců.

Inspekce ministerstva kultury připouští i možnost, že může jít o pochybení v dokumentech zhotovitele.

Nesmyslné a vymyšlené, tvrdí Praha

Vlastník stavby, hlavní město Praha, se závěry inspekce ostře nesouhlasí - podobně jako s jejím kritickým hodnocením průběhu rekonstrukce.

"Každý kámen posuzuje jednotlivě komise, v níž vedle zástupců investora a dodavatele pracují zástupci Národního památkového ústavu a Ústavu geochemie, mineralogie a nerostných zdrojů Přírodovědecké fakulty UK, tedy největší specialisté v tomto oboru," vysvětluje mluvčí pražského magistrátu Jiří Wolf.

"Tato komise rozhoduje případně o vyřazení kamene. Každý kamen je vyřazován komisionelně, o každém existuje evidence. Uváděných dvacet procent neevidovaných kamenů je údaj naprosto nesmyslný a na vymyšlená obvinění se skutečně velmi obtížně odpovídá," shrnuje mluvčí městského úřadu.

Odhaduje se, že původních kamenů je v mostě asi 20%. Najdete je spíš v dolních částech zdiva. Ty nejtmavší zřejmě pocházejí ještě z Juditina mostu
Odhaduje se, že původních kamenů je v mostě asi 20%. Najdete je spíš v dolních částech zdiva. Ty nejtmavší zřejmě pocházejí ještě z Juditina mostu | Foto: Ludvík Hradilek

Mluvčí Wolf navíc zdůraznil, že zákon vlastníkovi neukládá povinnost evidenci vyřazovaných kamenů vést, a jde tak údajně o zcela dobrovolnou aktivitu města odpovídající významu památky.

Co se s kameny stalo?

Pokud se závěry ministerské inspekce potvrdí, zůstává nezodpovězeno, co se kamennými kvádry mohlo stát.

"Domnívám se, že některé kameny měly malé poškození, které z hlediska restaurátorského, nikoli stavebního, mají výjimečnou hodnotu," míní restaurátor a soudní znalec Petr Siegl, který je zároveň autorem posudku k opravě kamenného pláště Karlova mostu.

Cenu těchto "zmizelých" kamenů - které jsou často velmi staré či alespoň velmi kvalitní - není zcela jednoduché odhadnout, ale je to proveditelné.

Jeden z nejstarších vyřazených kamenů s důlky pro kamenické kleště uložený ve skladu
Jeden z nejstarších vyřazených kamenů s důlky pro kamenické kleště uložený ve skladu | Foto: Inspekce Ministerstva kultury ČR

Městské úřady totiž své památky často pojišťují proti vandalům nebo přírodním katastrofám a tam je nutné vyhotovit znalecké posudky, které určí hodnotu i cenu památky.

"V takovém případě je potřeba posoudit charakter stavu kamenného materiálu, míru opotřebení vnějšími vlivy, velikost a rozměry, současnou cenu kamenného materiálu a v neposlední řadě lze posoudit i historickou hodnotu podle koeficientu kvalifikace památky," popisuje soudní znalec Siegl.

"Velmi obecně lze ale říct, že cena toho kamene s historickou hodnotou se může pohybovat od pěti do deseti tisíc korun," odhaduje Siegl.

Odborný znalec netuší, kdo by o tyto kameny mohl mít zájem. "Nedovedu si představit, že by si je někdo koupil, třeba na zahrádku," kroutí hlavou profesor Siegl.

 

Právě se děje

před 9 hodinami

Hokejový útočník Sobotka dohraje sezonu ve Spartě

Hokejový útočník Vladimír Sobotka bude působit ve Spartě i ve zbytku sezony. Třiatřicetiletý hráč se zkušenostmi z NHL má s Pražany podepsanou smlouvu do konce ledna, s klubem se již ale domluvil na jejím prodloužení.

"Je to na dobré cestě. Věděli jsme, že bereme rozdílového hráče a jsme s Vláďou naprosto spokojeni. Splňuje naše představy," uvedl sportovní ředitel Sparty Petr Ton pro O2 TV v průběhu dnešního zápasu v Brně. Oficiálně by obě strany měly dohodu potvrdit příští týden.

Sobotka přišel do Sparty v polovině listopadu a nejprve podepsal měsíční smlouvu, kterou následně prodloužil do konce ledna. Dosud odehrál 24 zápasů, ve kterých nasbíral 23 bodů za čtyři branky a 19 asistencí. Nejčastěji nastupuje v elitní formaci společně s kapitánem Michalem Řepíkem.

Zdroj: ČTK
před 9 hodinami

Basketbalistky USK se rozloučily s Euroligou výhrou nad Gdyní

Basketbalistky ZVVZ USK Praha se rozloučily s touto sezonou Evropské ligy vítězstvím nad Gdyní 80:67. Double double si v utkání 6. kola připsala za vítězky Američanka Brionna Jonesová, která byla s 27 body nejlepší střelkyní zápasu a přidala 10 doskoků. V týmu Gdyně se povedl také Lauře Miškinieneové se 17 body a 13 doskoky.

Naději na postup ze skupiny B do čtvrtfinále ztratily svěřenkyně trenérky Natálie Hejkové v domácí "bublině" v hale na Královce porážkami v úterý s Fenerbahce Istanbul a ve čtvrtek s Lyonem. Mezi nejlepší osmičkou chybí USK poprvé od sezony 2012/13.

Gdyně, která v silné skupině neuhrála ani jednu výhru, držela s domácím týmem v první čtvrtině krok a dokonce v jednu chvíli vedla o pět bodů. Bylo to především díky devíti bodům Alice Kunekové. V druhé čtvrtině už ale USK, který tradičně střelecky držela Jonesová, dokázal získat až desetibodový náskok.

Polský celek se ještě snažil vrátit do hry, ale přišla desetibodová šňůra USK mezi 27. a 40. minutou. Dovršila ji dvěma trojkami za sebou Kateřina Elhotová, před ní ještě jednu proměnila Teja Oblaková. Vyplynulo z toho vedení 52:37. Dvakrát Pražanky unikly i do největšího rozdílu 16 bodů a bez problémů dokráčely k prvnímu úspěchu v domácím turnaji a celkově třetí výhře v soutěži.

Zdroj: ČTK
před 9 hodinami

Ugandská armáda hlásí 189 zabitých členů somálského teroristického hnutí Šabáb

Ugandská armáda v pátek oznámila, že při "překvapivém a rychlém" útoku zabila nejméně 189 příslušníků teroristického hnutí Šabáb v Somálsku. Cílem útoku bylo setkání členů ozbrojené skupiny, vojáci zatkli dva velitele hnutí a předali je somálské armádě. Žádné civilní cíle ani osoby útok nezasáhl, píše agentura AP a dodává, že informace z prohlášení ugandské armády nebylo možné ověřit.

Vedle hlavního leteckého útoku ugandská armáda zasahovala na několika dalších místech v Somálsku. Zneškodnila například vojenskou techniku, kterou teroristé používali, dopravní prostředky a zbraně.

Šabáb, který má vazby na teroristickou síť Al-Káida, chce svrhnout somálskou vládu. Jednotky somálské vlády a mírové oddíly Africké unie (AMISOM) v roce 2011 hnutí vytlačily z větší části metropole Mogadiša. Jeho přívrženci však mají dál pod kontrolou rozlehlé venkovské oblasti, odtud podnikají teroristické operace a sebevražedné atentáty. Hnutí na daních vybere téměř stejně peněz jako somálská vláda.

Zdroj: ČTK
Další zprávy