Česká společnost je rozdělená. Nadace hledá hrdiny, kteří ji dokážou stmelit

Domácí Domácí
13. 5. 2020 10:28
Nadace Via otevřela nominace do 23. ročníku Ceny Via Bona. Tímto oceněním chce každoročně vyzdvihnout inspirativní příběhy dobročinnosti a poděkovat všem, kteří nezištně pomáhají druhým. Tématem letošního ročníku je (Ne)rozdělená společnost. Nominovat lze příběhy v kategoriích Srdcař a Hrdina za časů krize.  
Koronavirová krize ukázala, že si Češi umějí pomáhat a překonávat příkopy mezi sociálními bublinami.
Koronavirová krize ukázala, že si Češi umějí pomáhat a překonávat příkopy mezi sociálními bublinami. | Foto: Jakub Plíhal

"Žijeme již třicet let ve svobodné společnosti. Ta se však zdá stále rozdělená, někdy i více než dřív. My ale věříme, že si lidé vzájemně mohou rozumět i napříč generacemi či různým sociálním zázemím a umí si vzájemně pomáhat," říká k 23. ročníku Kateřina Mlynářová, manažerka Ceny Via Bona.

"Právě tento rok ale podle ní ukázal, že se společnost dokáže semknout. Vyhledáváme proto příběhy lidí, jednotlivců či skupin, kteří tmelí rozdělenou společnost  - a to zejména v místě, kde žijí. V reakci na současnou situaci jsme se rozhodli ocenit navíc kromě hlavní kategorie Srdcařů zvlášť i 'Hrdiny za časů krize'," dodává.

Nominovat v kategorii Srdcař lze jednotlivce, skupiny lidí, spolky či neziskové organizace, kteří dlouhodobě pomáhají spojovat společnost. Udělením grantu 30 tisíc korun je Nadace Via chce podpořit, aby mohli svou činností i nadále zahlazovat příkopy mezi lidmi. Hledá hrdiny všedních dnů, kteří dobrovolně a ve volném čase věnují svou energii, čas, zkušenosti nebo finanční prostředky ve prospěch druhých. Do kategorie Srdcař mohou zájemci nominovat i sami sebe.

Nadace nechce nechat bez povšimnutí ani to, jak zareagovala občanská společnost na současnou epidemii. V kategorii Hrdinů za časů krize hledá proto také příběhy jednotlivců, skupin lidí, neziskových organizací, obcí či firem, kteří se i díky krizi dokázali spojit a svojí činností a projekty napomohli lépe zvládnout krizi spojenou s epidemií koronaviru. Do kategorie Hrdinů za časů krize nelze nominovat sám sebe. 

Z přijatých nominací vybere odborná komise pět nejinspirativnějších příběhů Srdcařů a Srdcařek. Ty se představí během slavnostního večera v první polovině září. Návštěvníci akce na místě rozhodnou svým hlasem o tom, kteří tři Srdcaři budou oceněni grantem 30 tisíc korun, aby ve své činnosti mohli pokračovat i v budoucnosti. Nadace dále vybere tři příběhy Hrdinů za časů krize, které budou představeny a oceněny čestným uznáním během slavnostního večera při udělování cen.

Nominace budou otevřeny do 30. června 2020. Předání cen proběhne v rámci slavnostního večera v rezidenci amerického velvyslance v září 2020.  

Nadace Via udělila Cenu Via Bona poprvé v květnu roku 1998 s cílem obnovit zpřetrhanou tradici filantropie v České republice. Celkem bylo v historii Ceny nominováno přes 1 000 příběhů a za své aktivity bylo oceněno 132 jednotlivců, kolektivů i firem.  

Video: Pomáhat je snadné. Takto jednoduše to vidí jeden z vítězů Ceny Via Bona

Z vystoupení Asafa Auerbacha během předávání ceny Via Bona 2016 v kategorii Věrný dárce. | Video: Nová síť
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy