Cena Olgy Havlové za zpřístupnění DVD neslyšícím

ČTK ČTK
23. 5. 2011 19:00
Cenu získala Věra Strnadová, která se zasadila o to, aby DVD měla české titulky
Věra Strnadová se zasloužila o české titulky na DVD.
Věra Strnadová se zasloužila o české titulky na DVD. | Foto: Aktuálně.cz

Praha - Cenu Olgy Havlové převzala v pondělí v Praze Věra Strnadová za svou činnost ve prospěch sluchově postižených. Zasadila se mimo jiné o to, aby české filmy na DVD měly české titulky a mohli se na ně dívat i lidé s postižením sluchu.

Ocenění udělil Výbor dobré vůle - Nadace Olgy Havlové (VDV).

VDV v roce 1990 založila první manželka bývalého prezidenta Václava Havla Olga, která zemřela v roce 1996 po těžké nemoci. Organizace pomáhá handicapovaným a jinak znevýhodněným, aby se mohli co nejlépe začlenit do běžného života. Přispět k tomu má i Cena Olgy Havlové. Od roku 1995 ji dostávají lidé s postižením, kteří se věnují práci pro ostatní. Mezi laureáty patří například právník Jan Hutař či lékař Jiří Kříž.

Věra Strnadová je sama neslyšící. O sluch přišla v dětství po těžké nemoci. Dlouhodobě se snaží o zlepšení života sluchově postižených. Usiluje o odstraňování bariér v komunikaci, dopravě, zdravotnictví i médiích. V současnosti je viceprezidentkou Asociace organizací neslyšících, nedoslýchavých a jejich přátel, kde vede komisi pro skryté titulky a legislativní komisi.

Podle VDV má velký podíl na podobě zákona o komunikačních systémech neslyšících a hluchoslepých a na uzákonění nové sociální služby, kterou je simultánní přepis mluvené řeči. Iniciovala a prosadila povinnost opatřit česká DVD českými titulky. Je autorkou 11 publikací.

"Paní Strnadová ve svých aktivitách pokračuje přesto, že má v posledních letech vážné zdravotní problémy, které ji fyzicky velmi omezují," uvedla Monika Granja z VDV.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 31 minutami

Policisté u Uherského Hradiště evakuují několik stovek lidí kvůli možnému nálezu letecké pumy

Policisté v Kunovicích u Uherského Hradiště evakuují několik stovek lidí kvůli možnému nálezu letecké pumy v průmyslovém areálu. Policie o tom informovala na Twitteru. Na místo míří pyrotechnik. Podle dostupných informací se evakuace týká areálu letecké továrny na západním okraji města. Sídlí v něm několik firem.

Koncem září si nález nevybuchlé letecké pumy z druhé světové války vyžádal v Liberci evakuaci asi 5000 lidí. Trvala zhruba šest hodin. Pyrotechnici pumu zajistili a odvezli do bezpečného prostoru k likvidaci.

Zdroj: Domácí , ČTK
Další zprávy