Cena Olgy Havlové za zpřístupnění DVD neslyšícím

ČTK ČTK
23. 5. 2011 19:00
Cenu získala Věra Strnadová, která se zasadila o to, aby DVD měla české titulky
Věra Strnadová se zasloužila o české titulky na DVD.
Věra Strnadová se zasloužila o české titulky na DVD. | Foto: Aktuálně.cz

Praha - Cenu Olgy Havlové převzala v pondělí v Praze Věra Strnadová za svou činnost ve prospěch sluchově postižených. Zasadila se mimo jiné o to, aby české filmy na DVD měly české titulky a mohli se na ně dívat i lidé s postižením sluchu.

Ocenění udělil Výbor dobré vůle - Nadace Olgy Havlové (VDV).

VDV v roce 1990 založila první manželka bývalého prezidenta Václava Havla Olga, která zemřela v roce 1996 po těžké nemoci. Organizace pomáhá handicapovaným a jinak znevýhodněným, aby se mohli co nejlépe začlenit do běžného života. Přispět k tomu má i Cena Olgy Havlové. Od roku 1995 ji dostávají lidé s postižením, kteří se věnují práci pro ostatní. Mezi laureáty patří například právník Jan Hutař či lékař Jiří Kříž.

Věra Strnadová je sama neslyšící. O sluch přišla v dětství po těžké nemoci. Dlouhodobě se snaží o zlepšení života sluchově postižených. Usiluje o odstraňování bariér v komunikaci, dopravě, zdravotnictví i médiích. V současnosti je viceprezidentkou Asociace organizací neslyšících, nedoslýchavých a jejich přátel, kde vede komisi pro skryté titulky a legislativní komisi.

Podle VDV má velký podíl na podobě zákona o komunikačních systémech neslyšících a hluchoslepých a na uzákonění nové sociální služby, kterou je simultánní přepis mluvené řeči. Iniciovala a prosadila povinnost opatřit česká DVD českými titulky. Je autorkou 11 publikací.

"Paní Strnadová ve svých aktivitách pokračuje přesto, že má v posledních letech vážné zdravotní problémy, které ji fyzicky velmi omezují," uvedla Monika Granja z VDV.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Základní část NHL se bude hrát až do poloviny května

Vedení NHL rozhodlo o prodloužení základní části soutěže až do 16. května. K tomuto kroku vedlo elitní ligu odložení hned osmi zápasů Vancouveru kvůli nákaze nemocí covid-19. NHL nicméně stále počítá s tím, že ve zkrácené sezoně odehraje každý z týmů v souladu s původním plánem všech 56 utkání dlouhodobé fáze. Zatím však není jasné, kdy začnou vyřazovací boje o Stanley Cup.

Přestože bylo ve zhuštěném programu základní části, při němž čeká za normálních okolností každý klub 82 zápasů, odloženo od začátku sezony z důvodu koronavirové pandemie 54 utkání a dalších pět kvůli potížím s počasím, nenabrala NHL zatím nijak dramatický skluz. Původně měla dlouhodobá fáze skončit 8. května, již dříve byla prodloužena do 11. května.

Tým Canucks byl v rozehrané soutěži zasažen nákazou dosud nejvýrazněji. Různé formy koronaviru byly diagnostikovány u 21 hráčů a čtyř dalších zaměstnanců klubu. Kanadský celek, který má odehráno nejméně utkání (37) v soutěži, hrál kvůli tomu naposledy 24. března. Dnes už ale může začít s tréninkem, do zápasového zatížení pak naskočí v pátek soubojem s Edmontonem.

O začátku play off nebylo zatím rozhodnuto. "NHL bude i nadále sledovat a pečlivě vyhodnocovat průběh základní části, teprve pak bude definitivně oznámeno datum, kdy se začne hrát o Stanley Cup. S posledními změnami a posunutým koncem základní části v Severní divizi je ale možné, že zápasy prvního kola play off začnou ve Východní, Centrální a Západní divizi o pár dnů dříve než v Severní divizi," uvedla liga v tiskové zprávě.

S prodloužením základní části NHL se však zmenšil časový prostor hráčům, kteří posílí národní týmy na mistrovství světa v Lotyšsku. Rovněž posunutý šampionát, jehož spolupořadatelem mělo být původně i Bělorusko, začne v pátek 21. května. Hned v jeho úvodní den půjdou do akce i čeští hokejisté, které čeká souboj s Ruskem. Finále turnaje je pak naplánováno na neděli 6. června.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Pomohu republikánům příští rok vyhrát volby do Kongresu, přislíbil Trump

Bývalý americký prezident Donald Trump chce pomoci republikánům ve volbách do Kongresu v roce 2022. Řekl to v sobotním projevu k dárcům Celostátního výboru Republikánské strany (RNC). Zároveň však ostře zkritizoval lídra republikánské menšiny v Senátu Mitche McConnella a poznamenal, že je stále zklamaný z přístupu svého někdejšího viceprezidenta Mikea Pence. Informovala o tom agentura Reuters.

Trump k dárcům ve floridském Palm Beach promluvil na večeři ve svém letovisku Mar-a-Lago. Podle Reuters dal najevo, že jej stále trápí, že není prezidentem, přestože ho ve volbách 3. listopadu porazil demokrat Joe Biden, který je nynějším šéfem Bílého domu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy