Celníci zadrželi další kamiony s odpadem

ČTK, ven
2. 3. 2006 11:02
Česko - Dva kamiony s ilegálním odpadem zadrželi celníci na západočeských hraničních přechodech. Nepřetržité kontroly kamionů na hranicích jsou zavedeny od středy.

Mají zabránit nelegálnímu dovozu odpadů do České republiky. V Plzeňském a Karlovarském kraji kontrolují mobilní hlídky kamiony na deseti přechodech.

Hned ve středu vrátili celníci kamion s azbestovým odpadem, dnes ráno zadrželi kamion s drceným papírem, řekla mluvčí západočeských celníků Jitka Blahutová.

Kamiony vozí drcený papír ale i azbest

U hraničního přechodu Vojtanov zastavili celníci slovenský kamion, který dovážel na české území drcený papír. "Řidič uvádí, že náklad je určen na Slovensko, ale k přepravě odpadu nepředložil žádné doklady," popsala mluvčí. Celníci podle ní kamion odstavili a nepovolí jeho další jízdu do zaplacení kauce ve výši 10.000 korun. Zároveň případ postoupí k řešení České inspekci životního prostředí.

Na přechodu Folmava na Domažlicku včera zadrželi celníci kamion s azbestovým odpadem a vrátili ho do Německa. Auto teplické dopravní firmy bylo naloženo téměř 22.000 kilogramy staré střešní krytiny a úlomků azbestu. Náklad byl podle dokladů přepravován z Itálie do Německa. "Řidič uvedl, že si přes naše území chtěl zkrátit trasu a ušetřit za dálniční poplatky v Německu. Kamion ale neměl povolený tranzit přes naše území," řekla Blahutová.

Nejsou to první případy

Podle ní je to během krátké doby už druhý zjištěný případ, kdy se někdo pokusil převézt nebezpečný azbestový odpad přes Folmavu do Česka. První takový kamion zaznamenali celníci 21. února. Celníci se při kontrolách zaměřují mimo jiné na zahraniční vozidla, která nemají schválenou trasu přes české území.

Jejich řidiči často uvádějí, že do Čech vjíždějí, aby si zkrátili trasu nebo levněji nakoupili pohonné hmoty.

Nelegální skládky zahraničního odpadu se v minulých týdnech objevily na řadě míst v Česku. Podle Blahutové mohou celníci v případě zjištění dovozu nelegálního odpadu kamion odstavit a zakázat pokračování v jízdě, zadržet řidiči doklady k vozidlu a nákladu. Pokud nelegální dovoz odpadu zjistí, budou spolupracovat s inspekcí životního prostředí. Podněty ke kontrole bude celníkům předávat také cizinecká a pohraniční policie, pokud při kontrole pasů na hranicích pojme podezření z nelegálního dovozu odpadů do republiky, doplnila mluvčí.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Vojáci vyslaní do Washingtonu kvůli nepokojům se stáhnou

Americký ministr obrany Mark Esper nařídil stažení vojáků vyslaných do oblasti hlavního města Spojených států kvůli nepokojům. S odvoláním na své zdroje o tom informovala agentura Reuters. Odchod vojska, které do regionu nenáleží posádkou, žádala washingtonská starostka Muriel Bowserová.

Kvůli vyhrocené situaci byli do Washingtonu vysláni vojáci a také gardisté z jiných amerických států, ačkoli hlavní město USA stejně jako všechny americké státy má vlastní národní gardu. "Chceme, aby vojsko a vojáci z jiných států opustili Washington," řekla ve čtvrtek Bowserová.

Pentagon původně vyslal do Washingtonu jako zálohu pro případ nepokojů asi 1600 vojáků, do ulic ale nasazeni nebyli. Část vojáků již oblast opustila a ti zbývající, kterých je asi 900, odejdou nyní. Podle Reuters podepsal Esper rozkaz, aby se vojáci vrátili na domovské základny Fort Bragg v Severní Karolíně a Fort Drum ve státě New York.

Zdroj: ČTK
Další zprávy