Celá verze autentického videa z Lužic. Radovan O. natočil ještě 90 vteřin

Martin Krepindl ČTK Martin Krepindl, ČTK
2. 7. 2021 10:26
Video tornáda, které v obci Lužice u Hodonína minulý čtvrtek natočil Radovan O., je dosud nejvěrnějším zachycením živelné katastrofy na Břeclavsku a Hodonínsku. Autor redakci Aktuálně.cz zaslal o 90 vteřin delší verzi, která mapuje zejména to, co předcházelo ničivé fázi. Na záběrech je vidět silný vítr, který se na chvíli uklidní. O několik vteřin později už je v dálce vidět formující se tornádo.
Tornádo v Lužicích | Video: Radovan O.

Zkrácenou verzi videa na svém twitterovém účtu minulý pátek zveřejnila policie. V příspěvku k němu napsala, že Radovanovi děkuje za statečnost. Po řadě negativních ohlasů ale vydala nový tweet, ve kterém správce účtu připomněl, že riskantní natáčení mohlo stát autora život.

Samotný Radovan O., který v Hodoníně s partnerem provozuje veganskou a vegetariánskou restauraci, v rozhovoru pro server iRozhlas.cz připustil, že ve chvíli, kdy tornádo natáčel, mu přestal fungovat zdravý selský rozum. "Vůbec jsem si neuvědomil, jak moc by nám mohly ty létající předměty ublížit," řekl serveru. Dům prý dostal zabrat a zatéká do něj, nebude jej ale potřeba zbořit jako řadu jiných v postižených obcích.

Škoda v obcích na Břeclavsku a Hodonínsku se zatím dostala k 15 miliardám korun. Podle náměstka jihomoravského hejtmana Jana Zámečníka (KDU-ČSL) tato částka ještě poroste.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy