Čekejte nejchladnější start léta za 10 let, vítr a déšť

Dagmar Honsová, Meteopress
20. 6. 2010 15:00
Týdenní předpověď: Začátek astronomického léta bude studený
Dalším tradičním jarním úkazem je déšť a s ním spojená "deštníková móda".
Dalším tradičním jarním úkazem je déšť a s ním spojená "deštníková móda". | Foto: Reuters

Česká republika - Právě proběhlý víkend můžete brát jako ukázku toho, jak začne léto roku 2010.

Víkendové teploty byly na území Česka až o 5 °C podnormální oproti dlouhodobému průměru. A rovněž první letní astronomické dny budou chladnější a převážně ve znamení velké oblačnosti s přeháňkami.

Teplota 21. června v posledním desetiletí

2000: 30-34 °C

2001: 20-24 °C

2002: 28-32 °C

2003: 16-20 °C

2004: 16-20 °C

2005: 22-26 °C

2006: 26-30 °C

2007: 27-31 °C

2008: 25-29 °C

2009: 16-20 °C

Astronomické léto začíná v pondělí 21. června přesně ve 13.28 hodin středoevropského času. A vypadá to, že to bude nejchladnější 21. červen za posledních 10 let.

Pondělní odpolední teploty se totiž zastaví nejčastěji v intervalu 14 až 18 °C, v 1000 m na horách kolem 10 stupňů.

K tomu se přidá oblačná až zatažená obloha, zejména v jižní polovině území s občasným deštěm nebo přeháňkami. Na východě území bude foukat čerstvý severní až severozápadní vítr o rychlosti 5 až 9 metrů za sekundu, místy s nárazy kolem 15 m/s.

Také v úterý bude převážně zataženo, občas déšť nebo přeháňky. Noční teploty klesnou na 13 až 9 °C, odpolední se zastaví na 15 až 19 stupňů. Foukat má opět silnější severní až severozápadní vítr o rychlosti 4 až 8 m/s, v nárazech kolem 15 metrů.

Ještě ve středu bude převážně oblačno s občasnými přeháňkami. Noční teploty klesnou na 12 až 8 °C, denní vystoupí na 17 až 21. I nadále očekávejte chladnější vítr.

Oblačnosti i srážek začne ubývat od čtvrtka a odpolední teploty půjdou nahoru. Ve čtvrtek a v pátek to bude 19 až 24 °C.

A pokud vše vyjde podle předpokladů, o prvním prázdninovém víkendu se odpolední teploty zastaví až na příjemných 22 až 26 °C.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Erdogan navštívil strategické město, které získal Ázerbájdžán v bojích s Arménií

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan dnes navštívil strategické město Šuša, které obsadil Ázerbájdžán v loňských bojích o Náhorní Karabach s Arménií. Erdogana přijal s vojenskými poctami ázerbájdžánský prezident Ilham Alijev. Turecko a Ázerbájdžán jsou blízkými spojenci, a to také ve vojenské oblasti. Arménie označila návštěvu za provokaci, uvedla agentura AP.

Oba prezidenti podepsali ve městě společnou deklaraci, ve které se jejich země zavazují k širší spolupráci. "V tomto dokumentu je mimořádně významná naše spolupráce v oblasti obranného průmyslu a vojenské podpory," uvedl Alijev.

Erdogan je prvním zahraničním prezidentem, který navštívil město Šuša poté, co se dostalo pod kontrolou Ázerbájdžánu. Uvedl, že zde chce otevřít turecký konzulát. "Tím zajistíme, že naše aktivity budou rychlejší a efektivnější," prohlásil. Zároveň vyzval Arménii, aby se zapojila do spolupráce a budování společné budoucnosti v regionu, uvedl turecký tisk.

Arménie však návštěvu odsoudila. Její ministerstvo zahraničí ji označilo za provokaci, jež "výrazně poškozuje mezinárodní snahy o stabilitu v regionu".

před 3 hodinami

Macron: Evropa by měla mít 10 obřích technologických firem, aby konkurovala USA

Francouzský prezident Emmanuel Macron by v Evropě do roku 2030 rád viděl deset technologických gigantů s tržní hodnotou každého z nich přesahující sto miliard eur (přes 2,5 bilionu Kč). Macron dnes v Elysejském paláci hostil stovku evropských investorů a podnikatelů v oblasti nových technologií. Iniciativa Scale Up Europe, po níž akce převzala jméno, si klade za cíl narušit dominanci Spojených států v odvětví.

Podnikatelé musí vlády dotlačit k větší efektivitě, myslí si Macron, který přitom zdůraznil zejména americkou a čínskou konkurenci. Cílem zmíněné evropské iniciativy, kterou se Francie pokouší vést, je zlepšení financování start-upů, hlavně v pozdější fázi růstu, aby se dostaly do vyšší ligy, přitáhly další investice a špičkové zaměstnance.

Macron s ohledem na francouzské předsednictví Evropské unie od počátku roku 2022 apeloval na zavedení takzvaného evropského technologické ho víza, aby bylo možné do EU přilákat zahraniční talenty, a na zaměření velkých investorů na inovaci.

Francouzský prezident připomněl, že cílem Francie je mít 25 jednorožců, tedy firem s hodnotou přes jednu miliardu dolarů (zhruba 25 miliard Kč). Dnes jich má patnáct.

Další zprávy