Čekání na kyčelní kloub bude kratší, schválila vláda

ČTK ČTK
29. 8. 2012 12:07
Nejvýše 35 minut jízdy to lidé mají mít k lékaři, zubaři, gynekologovi a do lékárny
Ministr zdravotnictví Leoš Heger.
Ministr zdravotnictví Leoš Heger. | Foto: Vojtěch Marek

Praha - Nejvýše 35 minut jízdy to lidé mají mít k praktickému lékaři, zubaři, gynekologovi a do lékárny.

Vláda ve středu schválila nařízení o dostupnosti zdravotních služeb, které předložil ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09).

Pojišťovny by se novým nařízením měly řídit od ledna 2013, schválený čas je o deset minut kratší než původně Hegerem navrhovaná maximální doba.

Přesto jeho návrhy už kritizovaly odbory, rada postižených i svaz pacientů. Podle nich hrozí zhoršení dostupnosti zdravotní péče.

Delší čekací a dojezdové doby prý umožní, aby zdravotní pojišťovny nedaly už některým zařízením na tuto péči smlouvy, a některé nemocnice proto skončí.

V nyní schváleném nařízení se řada čekacích dob zkrátila, například na náhradu kyčelního nebo kolenního kloubu ze 78 na 52 týdnů, na mamografický screening z osmi na šest týdnů a na endoskopické a artroskopické vyšetření z osmi na čtyři týdny.

Naopak bylo prodlouženo čekání na operaci šedého zákalu z 26 na 30 týdnů. Na seznamu přibyla biologická léčba roztroušené sklerózy, pacienti na ni nemají čekat déle než čtyři týdny.

Legislativní náměstek Martin Plíšek nedávno řekl, že je to zcela poprvé, kdy vláda pacientům čekací doby garantuje.

Čekací a dojezdové doby se podle něj časem mohou změnit, až se vyhodnotí jejich "fungování". Pokud vláda nařízení schválí, budou mít zdravotní pojišťovny i poskytovatelé péče čtyři měsíce na přípravu.

Aktuálně jednají pojišťovny s nemocnicemi o nových smlouvách, staré vyprší na konci roku.

Fakultní nemocnice se změní na univerzitní

Vláda ve středu schválila také věcný záměr zákona, kterým se fakultní nemocnice mají změnit na nemocnice univerzitní.

Ty mají být podle návrhu ministra Hegera neziskové a v zákonu má být pojistka proti jejich privatizaci.

Do řízení nebudou moci podle věcného záměru zasahovat politici. Ředitele by totiž jmenovala správní rada složená ze zástupců školy, státu a kraje.

V dozorčí radě by byli zástupci státu, školy a nově i zaměstnanců. Novinkou je možnost smluvních platů. Zákon by měl platit od roku 2014.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Facebook zvýšil čtvrtletní zisk, tržby překonaly očekávání. Dařilo se i Amazonu či Googlu

Americká společnost Facebook, která provozuje stejnojmennou sociální síť, ve třetím čtvrtletí meziročně zvýšila čistý zisk o zhruba 29 procent na 7,85 miliardy dolarů (184 miliard Kč). Oznámila to dnes firma. Její tržby překonaly očekávání analytiků, protože nárůst využívání internetu v době koronavirové krize podpořil její příjmy z reklamy.

Tržby americké společnosti Alphabet, která je majitelem internetové firmy Google, stouply ve třetím čtvrtletí meziročně na 46,17 miliardy dolarů (bilion Kč) ze 40,5 miliardy dolarů, což znamená návrat k růstu. Překonaly odhady analytiků, když se díky přílivu inzerentů dařilo kanálu YouTube, ale i cloudovým službám.

Tržby internetového prodejce Amazon stouply ve třetím čtvrtletí o 37 procent na 96,15 miliardy dolarů (2,3 bilionu Kč) a překonaly odhady. Firma dnes sdělila, že čeká díky pokračování pandemie, kvůli níž mnoho lidí přesouvá nákupy na síť, meziroční růst mezi 28 a 38 procenty i v aktuálním čtvrtletí. Zisk se ztrojnásobil na 6,3 miliardy dolarů (147,7 miliardy Kč).

Zdroj: ČTK
Další zprávy