Psycholog: Zlom přišel na konci první vlny. Burcování k poslušnosti nepomůže

Kristýna Pružinová Martin Krepindl Kristýna Pružinová, Martin Krepindl
6. 11. 2020 7:00
Na jaře jsme celou situaci prožívali jinak, naše emoční reakce na první vlnu byla velice silná. Od jara jsme si ale na situaci zvykli a emoce přestaly působit na chování lidí během epidemie. Už nejsou tím, co by nás burcovalo. Lidé se rozdělili na dva tábory a tato polarizace společnosti ovlivňuje průběh epidemie a šance na její zvládnutí, říká pro Aktuálně.cz psycholog Dalibor Špok.
Život v pandemii: Druhá vlna - psycholog Dalibor Špok | Video: Kristýna Pružinová, Jakub Zuzánek

Podle psychologa Špoka není zmíněná polarizace společnosti ničím specifickým pouze pro Česko. "Tyto různé postoje, bagatelizace, neochota naslouchat nařízením jsou něčím, čeho si všímají vědci v celé Evropě," komentuje Špok. Jedinou výjimku vidí ve Španělsku nebo Itálii, kde dopady jarní vlny epidemie byly silnější než jinde.

Mimo jiné zdůrazňuje i to, že lidé jsou tématem koronaviru přehlceni a uzavřeli se před ním. I kdyby média začala nyní nabádat pro větší aktivitu lidí nebo dodržování opatření, nemělo by to podle něj smysl. "Bohužel téma covidu paradoxně pro mnohé lidi zajímavé není, právě pro jejich informační a emoční vyčerpání, ve kterém se nacházejí," míní Špok.

Polarizace společnosti na téma koronaviru nastala podle psychologa po konci první vlny. "Velkou část společnosti jsme už v létě neviděli volat po razantnějších opatřeních a to všechno se promítá do současné situace," dodává Špok.

Podívejte se také na další díly seriálu Aktuálně.cz Život v pandemii.

 

Právě se děje

před 9 minutami

Živnostníci budou moci využít dobrovolně paušální daň, novelu podepsal prezident

Živnostníci a další osoby samostatně výdělečně činné budou moci od příštího roku platit dobrovolně takzvanou paušální daň. Zahrne odvod na sociální i zdravotní pojištění a daň z příjmů. Využít ji budou moci podnikatelé s ročními příjmy do jednoho milionu korun. Počítá s tím novela o daních z příjmů, kterou dnes podepsal prezident Miloš Zeman.

Pro příští rok by měla podle dosavadních informací činit paušální daň 5469 korun za měsíc. Živnostníkům má ušetřit papírování a podle ministerstva financí také odpadne důvod k většině kontrol.

Paušální daň bude složena z minimálního odvodu na zdravotní pojištění, navýšeného minimálního odvodu na sociální pojištění o 15 procent a daně 100 korun. Nejvýhodnější bude paušální daň podle odborníků pro živnostníky s výdajovým paušálem, kteří ale zároveň neuplatňují daňové slevy na děti a manželku.

Zdroj: ČTK
před 50 minutami

Řidiči za první tři dny koupili přes 9000 elektronických známek

Řidiči za první tři dny od spuštění prodeje koupili přes 9000 elektronických dálničních známek. Na twitteru to dnes uvedl ministr dopravy Karel Havlíček (za ANO). Systém po prvním dnu, kdy měl výpadek až do odpoledních hodin, v současnosti funguje bez problémů. Elektronické viněty od příštího roku nahradí dosavadní papírové kupony.

Stát spustil systém pro prodej nových dálničních známek v úterý ráno. Krátce na to však systém přestal fungovat, znovu zprovozněn byl po 16:00. Důvodem byla technická chyba, kterou vývojáři podle Cendisu, jenž má systém na starosti, opravili. Společnost však varovala před možnými útoky zvenčí. Výpadek systému vyvolal vlnu kritiky politiků i odborníků.

Zdroj: ČTK
Další zprávy