Čechům se nelíbí počet dětí v ústavech

Vendula Křížová
17. 12. 2005 16:10
Česko - Většina lidí v České republice považuje náhradní rodinnou péči v kojeneckých ústavech za kritickou. Vyplynulo to z průzkumu společnosti STEM.

 

Velmi kriticky hodnotili účastníci průzkumu především vysoký počet dětí vychovávaných v ústavech. Nemalá část veřejnosti je navíc přesvědčena, že situace u nás je mnohem horší než v jiných státech.

Stejně kritičtí jsou staří i mladí, lidé se základním i vysokoškolským vzděláním. "Ženy projevují u tohoto problému vždy trochu více citlivosti než muži a poněkud častěji jsou přesvědčeny, že ústavní výchova je kritická," uvádí zpráva analyzující výzkum. I přesto však 60 procent mužů v porovnání s 68 procenty žen považuje vysoký počet dětí v ústavech za velký problém.

Jak se liší voliči jednotlivých stran?

Zajímavé je, jak se k problému staví potenciální voliči politických stran. Nejkritičtější jsou voliči KDU-ČSL, ústavní péči jako negativní hodnotí 75% z nich, naopak nejméně kritičtí jsou voliči KSČM, pouze 58% z nich se ústavní péče nelíbí.

Foto: Jiří Kropáček

Tísíc pět set respondentů starších osmnácti let se v průzkumu ze začátku října, jehož výsledky byly zveřejněny dnes, jednoznačně shodlo na hodnocení úsilí vlády a úřadů o zajišťování náhradní rodinné péče. Ani zde lidé nešetřili kritikou.

 

Právě se děje

Další zprávy