ČD jako Olomouc či Rouchovany, slibují vozíčkářům vlaky

Jana Černá
1. 4. 2012 13:47
České dráhy mají letos přidat 675 bezbariérových spojů na regionálních trasách
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Česká republika - Olomouc by mohla sloužit jako model pro úřady či firmy, jak by v Česku mohly vypadat skutečně efektivní programy pro vozíčkáře či jinak handicapované.

Město, které za realizaci bezbariérového projektu získalo prestižní cenu v soutěži Access City Award 2012, se dostalo do nejužšího výběru osmi finalistů z 23 zemí EU.

Zatímco většina českých měst zůstává u tradičnějších úprav, zahrnujících bezbariérové chodníky a lehce přístupné dopravní prostředky, oceněný olomoucký projekt stavěl především na využití nových technologií.

Multimediální průvodce v místním informačním centru tak například využívá audionahrávek, které usnadňují orientaci zrakově postižených osob ve městě.

Domácí i zahraniční experti kvitují, že kromě měst se o usnadnění přístupu svým zákazníkům úspěšně snaží také čím dál více českých firem.

Výrazné zvýšení komfortu pro osoby se sníženou pohyblivostí slibují v roce 2012 i státní České dráhy. Má přibýt na 675 bezbariérových spojů, které budou jezdit na regionálních trasách.

Přesná data o vzniku nových bezbariérových míst ale chybí. "Těžko se to posuzuje, je velmi těžké určit, co je doopravdy bezbariérové," říká Dagmar Lanzová z Národní rady osob se zdravotním postižením.

Vzor z Třebíčska

Jako ukázkové město, kde mají lidé se zdravotním postižením možnost zapojit se i do plánování stavebního odstraňování bariér, uvádí právě Olomouc, velká snaha zlepšit situaci je podle ní znatelná třeba v Pardubicích.

Národní rada však upozorňuje, že stejně - ne-li více - chvály si zasluhují i menší obce v České republice, které se lepšímu životu postižených aktivně věnují. Například Rouchovany na Třebíčsku by podle Lanzové mohly směle sloužit jako vzor pro mnohá větší města.

Kateřina Poláčková z Ligy vozíčkářů každopádně oceňuje, že alespoň základní program, zajišťující bezbariérový přístup se v dlouhodobých plánech rozvoje měst stává věcí čím dál pravidelnější.

 

Právě se děje

před 31 minutami

Magistrát se odvolá proti demolici vily z počátku 20. století v Praze 5

Pražský magistrát se odvolá proti povolení demolice bourání vily z počátku 20. století v ulici Nad Výšinkou v Praze 5. Na mimořádném jednání to v úterý schválili městští radní. K odvolání hlavní město vyzvala mimo jiné městská část, která s demolicí nesouhlasí a sama odvolání podat nemůže. Vilu, kterou nechal vybudovat stavitel Viktor Beneš, vlastní Valérie Haščáková, manželka spolumajitele investiční skupiny Penta Jaroslava Haščáka.

Demoliční výměr vily ve čtvrti Na Hřebenkách vydal stavební úřad Prahy 5 v pátek 9. července, lhůta pro odvolání podle primátora Zdeňka Hřiba (Piráti) vyprší ve středu. Odvolání je již podle něj připraveno. "Nebude problém stihnout ten zítřejší (středeční) termín," řekl.

Hřib zopakoval, že vedení města považuje vilu za cennou a s bouráním nesouhlasí. Primátor dále řekl, že rada se dnes také shodla na tom, že ve spolupráci s Prahou 5 podá žádost o prohlášení budovy kulturní památkou. Žádostí podle něj na ministerstvo kultury míří více, proti bourání vznikly také petice.

Předseda magistrátního výboru pro územní rozvoj Petr Zeman (Praha Sobě) dodal, že zařazení na seznam kulturních památek nebude automaticky znamenat záchranu vily, protože v metropoli jsou památky, které jejich majitelé nechávají dlouhodobě chátrat. Vila je podle Zemana specifická, což bude znamenat nutnost najít pro ni vhodné využití. Politik se podle svých slov snaží kontaktovat majitelku vily, což se mu zatím nepodařilo. Požádal proto Pentu, aby dialog zprostředkovala.

Zdroj: ČTK
před 41 minutami

Amazon bitcoin přijímat nebude. Cena kryptoměny po výstupu nad 40 000 dolarů klesla

Cena nejznámější kryptoměny bitcoin po krátkém pondělním výstupu nad 40 000 dolarů (zhruba 872 000 Kč) opět klesla. Největší světový internetových obchod Amazon totiž popřel zprávu, že hodlá do konce roku začít přijímat platby v bitcoinech. Informovala o tom agentura Reuters.

Podle serveru CoinDesk se bitcoin krátce po 13:00 SELČ prodával za 37 598 dolarů. Jeho cena tak za posledních 24 hodin vykazovala pokles zhruba o 2,5 procenta. V pondělí večer přitom vystoupila až na 40 539,39 dolaru. Hranici 40 000 dolarů tak překonala poprvé od poloviny června.

K růstu ceny bitcoinu přispěla nedělní zpráva londýnského listu City A.M., že Amazon plánuje do konce roku začít přijímat platby v bitcoinech. Amazon ale v pondělí tuto zprávu popřel. "Bez ohledu na náš zájem o tuto oblast není spekulace ohledně našich konkrétních plánů pro kryptoměny pravdivá," uvedla firma.

Zdroj: ČTK
Další zprávy