Soud osvobodil matku obžalovanou z vraždy kojence. Často lže a děti nechtěla, upozornili experti

ČTK ČTK
30. 6. 2016 16:45
Podle soudu žena svého syna v říjnu roku 2014 na ubytovně v Přerově nezavraždila, rozhodl soud. Prý neexistují jednoznačné důkazy, že by čtyřnásobná matka čin spáchala. Dítě prokazatelně zemřelo udušením, ale žena tvrdí, že se chlapec zadusil, když ho kojila a přitom tvrdě usnula. Ženě podobným způsobem zemřeli v minulosti už dva chlapci. Experti ve svých posudcích upozornili na to, že žena často lže, neměla cit ke svým dětem a s jejichž přítomností ve svém životě prý nepočítala.
(Ilustrační foto)
(Ilustrační foto) | Foto: Thinkstock

Olomouc - Krajský soud v Olomouci osvobodil osmadvacetiletou ženu, která byla obžalována kvůli úmrtí novorozence na ubytovně v Přerově. Státní zástupkyně ji vinila z vraždy dítěte a požadovala 16 let vězení, podle soudu ale nebyly předloženy jednoznačné důkazy, že novorozenec se v pokoji ubytovny udusil vinou ženy. Za vraždu jí u soudu původně hrozilo 15 až 20 let vězení nebo výjimečný trest. Rozsudek zatím není pravomocný, státní zástupkyně si ponechala lhůtu na případné odvolání.

"Jediným objektivním důkazem je, že dítě zemřelo udušením. Nicméně tam nejsou žádné stopy, ze kterých by se dal odvodit mechanismus udušení," zdůvodnil zproštění obžaloby soudce Eduard Ondrášek. Znalec u soudu podle Ondráška navíc připustil i verzi, že dítě zemřelo nešťastnou náhodou poté, co obžalovaná žena při kojení usnula a novorozence zalehla. Soud proto kvůli těmto pochybnostem rozhodl ve prospěch obžalované.

Ženě podobným způsobem zemřeli v minulosti už dva chlapci. První v roce 2009 na Slovensku, druhý v roce 2011 v Přerově. Za předchozí smrt dětí stíhaná nebyla.

Podle obhájce bylo úmrtí novorozence v říjnu 2014 nešťastnou náhodou. Žena podle něj při vyšetřování spolupracovala s policií a nesnažila se okolnosti úmrtí dítěte maskovat. Obhájce připomněl, že se dobrovolně podrobila výpovědi na detektoru lži, odevzdala kriminalistům svůj mobilní telefon a zbavila mlčenlivosti lékaře.

Státní zástupkyně pro obžalovanou naopak požadovala nejméně 16 let vězení, protože se podle ní podařilo vytvořit ucelený řetězec důkazů, že žena dítě udusila záměrně. Pravdivost výpovědi obžalované podle státní zástupkyně zpochybnily i její fyziologické reakce při výslechu na detektoru lži.

Státní zástupkyně uvedla, že podle znalců dítě nemohlo být udušeno při poloze kojení, kterou ve výpovědi uvedla žena. Experti ve svých posudcích upozornili na to, že žena často lže, neměla cit ke svým dětem, s jejichž přítomností ve svém životě prý nepočítala.

O tom, zda se proti verdiktu krajského soudu odvolá, není Komárová zatím rozhodnuta. "Jenom tady z toho stručného odůvodnění, které je prováděno v jednací síni, nelze úplně dokonale podchytit procesní stránku věci, kterou namítala obhajoba. Vyjádříme se poté, co nám bude doručeno písemné odůvodnění rozsudku," uvedla.

Tragédie se odehrála v říjnu 2014 na ubytovně v Přerově. Podle obžaloby žena chlapci v úmyslu jej usmrtit zakryla dýchací cesty. Čtyřnásobná matka, jejíž zbývající jedno dítě žije u otce, však tvrdí, že chlapec zemřel ve chvíli, kdy při kojení usnula. Zanedbala tak prý jeho péči. "Úmyslně jsem jeho smrt nezpůsobila. Prostě jsem upadla do tvrdého spánku, hlavičku měl u prsu a asi nemohl dýchat," řekla policistům.

Žena uvedla, že se vzbudila ve chvíli, kdy bylo dítě již promodralé a oživit se jí ho už nepodařilo. Šla proto spát, aby prý nespáchala sebevraždu. Když se vzbudila, donesla mrtvolku dítěte na vrátnici. "Vím, že jsem udělala chybu, je mi to líto, vrátila bych to zpátky. Jsem si vědoma, že jsem zanedbala péči," podotkla žena.

Původně ale kriminalistům řekla, že šlo o syndrom náhlého úmrtí. Stíhána byla nejprve za usmrcení z nedbalosti, kriminalisté její čin ale později překvalifikovali na vraždu, za což jí hrozil vyšší trest.

 

Právě se děje

před 31 minutami

Stovky dětí odebraných na mexicko-americké hranici hledají rodiče

Právníkům a nevládním organizacím se nedaří najít rodiče 545 dětí, které byly odděleny od svých rodin na mexicko-americké hranici kvůli uplatňování politiky "nulové tolerance" vůči migrantům v letech 2017 a 2018. Na problém tento týden upozornil Americký svaz pro občanské svobody (ACLU).

Rozdělování rodin migrantů na hranici s Mexikem se uskutečňovalo na základě politiky nulové tolerance, kterou představila administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa v dubnu 2018. Postup vedl rozdělení mnoha rodin, než Bílý dům pod náporem kritiky od této praxe ustoupil. V roce 2018 bylo migrantům po překročení hranice odebráno asi 2700 dětí, uvádí deník The New York Times.

V červnu 2018 pak americký soud na základě žaloby podané organizací ACLU rozhodl, že úřady musejí do 30 dní zajistit opětovné spojení rozdělených rodin. Shledání dětí s rodiči se díky tomu podařilo dosáhnout u několika tisíc rodin.

Zdroj: ČTK
Další zprávy