První část Slovanské epopeje do Asie neodletěla. Přesun do Japonska byl odložen, důvod nebyl oznámen

ČTK ČTK
11. 2. 2017 21:39
První část Slovanské epopeje Alfonse Muchy měla v sobotu odletět na výstavu do Japonska. Původní termín ale byl odložen a epopej do Asie vycestuje nejspíše až v pondělí. Sedméo března bude v Tokiu vernisáž, do kdymusejí do Tokia přicestovat i další dvě části dvacetidílného cyklu.
(Ilustrační foto)
(Ilustrační foto) | Foto: Jan Langer

Praha – Cyklus monumentálních pláten Alfonse Muchy Slovanská epopej pocestuje do Japonska na výstavu v nejbližších dnech. Původní termín první části odletu byl v sobotu, pražský radní pro kulturu Jan Wolf ale večer řekl, že se tak stane možná až v pondělí. Důvody neupřesnil. Pevný je termín 7. března, kdy bude vernisáž a do kdy do Tokia musejí přicestovat i další dvě části dvacetidílného cyklu.

Město Praha pošle epopej letadlem za velmi přísných bezpečnostních podmínek a s odborným doprovodem. Dílo, k němuž Mucha upínal své životní úsilí, bude v Tokiu vystaveno od 8. března po tři měsíce. Není to ale zdaleka první cesta obrazů do zahraničí, poprvé byla část z nich s velkým ohlasem vystavena v letech 1920 a 1921 v Chicagu a New Yorku.

Přesto proti cestování pláten mnozí protestovali, přidali se i někteří restaurátoři s obavou, že se plátna poškodí. Proti nim vystupují zastánci zápůjčky, podle nichž Mucha s cestováním pláten počítal, a zvolil proto odpovídající materiál. Zápůjčku schválilo ministerstvo kultury; zda povolí i následnou cestu do Číny, jak Praha zamýšlí, není zatím zřejmé.

Mucha na epopeji pracoval dlouhých 17 let od roku 1911. Roku 1919 zveřejnil pět děl v pražském Klementinu, táž pětice byla pak prezentována v USA. Dokončený cyklus byl poprvé jako celek představen na podzim 1928 ve Veletržním paláci. Tam se před časem vrátil a byla vystaven témě pět let. V lednu restaurátoři plátna sňali z rámů, navinuli na speciální cívky, na nichž poputují v klimatizovaných bednách přes půl světa.

Obrazy přepravuje firma Kunsttrans, která převáží i ta nejcitlivější středověká díla, loni třeba transportovala z Prahy na Moravu Madonu z Veveří. Po celou dobu uložení pláten v bednách se stálým klimatem jejich vnitřní prostředí monitorují přístroje. Kunsttrans pro přepravu Slovanské epopeje nechal vyrobit speciální bedny s tepelně-izolační vrstvou, která zajišťuje regulaci vlhkosti.

Mucha obrazy vytvořil za přispění amerického mecenáše Charlese R. Cranea a jeho prostřednictvím je předal Praze do vlastnictví. Jedinou Muchovou podmínkou daru bylo, že Praha na své náklady vystaví vhodnou budovu pro trvalé vystavení cyklu. Městská rada v roce 1909 nabízený dar přijala a zavázala se, že se postará o jeho umístění.

Za Muchova života ale město budovu nezřídilo, obrazy byly zprvu provizorně umístěny v Muchově ateliéru na zámku ve Zbirohu, od roku 1926 ve škole v Praze na Smetánce, odkud byly příležitostně zapůjčovány na výstavy doma i v zahraničí. Ani po válce nebyla otázka umístění cyklu v Praze vyřešena, a proto byl od 50. let zapůjčen do Moravského Krumlova s tím, že cyklus zůstává majetkem Prahy.

Z Krumlova byla díla před několika lety převezena na pražskou výstavu. Praha stále deklaruje, že pro trvalé umístění pláten vybuduje prostory. Praha 1 navrhuje novou budovu v Revoluční ulici, Praha 3 by ráda epopej měla na Vítkově, magistrát na Těšnově, milovník Muchova díla a šéf reklamní společnosti Bigboard Richard Fuxa propaguje projekt, který počítá s přestavbou zbytku Stalinova pomníku na Letné.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Nové radní České televize poslanci nezvolili. Není jasné, kdy se k volbě znovu dostanou

Sněmovna v úterý čtveřici členů Rady České televize nevolila. Předseda opozičního klubu lidovců Jan Bartošek si po zhruba půlhodinové debatě k výběru televizních radních vzal přestávku do konce jednacího dne, poslanci se opět sejdou ve středu. Kdy bude výběr členů rady pokračovat, není jasné.

K odkladu volby vyzývá část opozice i Senát. Mezi adepty jsou i lidé, kteří podle kritiků představují ohrožení nezávislosti veřejnoprávní televize. Pirát Tomáš Martínek dnes neprosadil návrh, aby výběr pokračoval až potom, co sněmovní volební výbor posoudí výtky senátní mediální komise. Bartošek zase chtěl, aby se výbor zabýval zákonností postupu nynější členky televizní rady Hany Lipovské.

Zdroj: ČTK
Další zprávy