Pět stran opozice zablokovalo volbu členů orgánu nezávislé kontroly tajných služeb

ČTK ČTK
13. 7. 2021 17:07
Poslanecké kluby opozičních koalic Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) a Pirátů se Starosty zablokovaly návrh na sněmovní volbu členů orgánu nezávislé kontroly zpravodajských služeb, jak jej podala vláda ANO a ČSSD. Zařazení nového bodu do programu nynější schůze navrhoval předseda volební komise Martin Kolovratník (ANO). Předseda poslanců ODS Zbyněk Stanjura ale takový krok jménem pětice frakcí vetoval.
Zástupci koalice Spolu: předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová, 1. místopředseda ODS Zbyněk Stanjura, předseda ODS Petr Fiala a předseda KDU-ČSL Marian Jurečka
Zástupci koalice Spolu: předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová, 1. místopředseda ODS Zbyněk Stanjura, předseda ODS Petr Fiala a předseda KDU-ČSL Marian Jurečka | Foto: ČTK

Kabinet poslancům nabídl k obsazení pětičlenného orgánu šest jmen. Patří mezi ně především zaměstnanci ministerstev, ale i prezidentské kanceláře. Sněmovní volba členů se v tomto volební období vzhledem k úternímu kroku pravděpodobně již neuskuteční.

Kabinet navrhl poslancům do nového orgánu poradce premiéra Andreje Babiše (ANO) a bývalého ministra zahraničí Cyrila Svobodu, vedoucího odboru legislativy a práva prezidentské kanceláře Václava Pelikána, vedoucího bezpečnostního odboru ministerstva zahraničních věcí Hynka Pejchu, náměstka ministra vnitra pro vnitřní bezpečnost a vzdělávání Jiřího Nováčka, ředitele bezpečnostního odboru na vnitru Josefa Veselého a ústavního právníka Jana Kudrnu.

Orgán nezávislé kontroly nad činností Bezpečnostní informační služby, Vojenského zpravodajství a Úřadu pro zahraniční styky a informace vznikl novelou zákona už s rokem 2018. I vzhledem k požadavkům na obor vzdělání v kombinaci s bezpečnostní prověrkou na stupeň přísně tajné se ale nedařilo najít dostatek vhodných kandidátů, muselo jich být nejméně deset. Změkčení přinesla změna zákona účinná od července.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 21 minutami

Řecké úřady začaly přemisťovat stovky migrantů do nového tábora na ostrově Samos. Má kapacitu 3000 lidí

Řecké úřady začaly přemisťovat stovky migrantů do nového uprchlického táboru na ostrově Samos. Informovala o tom agentura AFP. Řecký ministr pro migraci Notis Mitarakis prohlásil, že do tábora bude zpočátku umístěno zhruba 500 lidí z provizorního tábora u vesnice Vathy. Nový tábor, který byl financován z prostředků z Evropské unie, má kapacitu až 3000 lidí.

Tábor má rozlohu 12.000 metrů čtverečních a obklopuje ho vysoký plot s ostnatým drátem. Nachází se na relativně odlehlé části ostrova Samos. U vstupů jsou umístěny detektory a skenery. "Někteří si myslí, že se jedná o vězení, ale já nejsem toho názoru," řekl agentuře AFP jeden z migrantů. Od nového tábora si slibuje zvýšení kvality života, ve starém táboře totiž podle něj panovaly špatné hygienické podmínky.

V novém táboře panuje režim "omezeného pohybu". Migranti mohou pobývat mimo tábor denně od 8 do 20 hodin. Někteří z nich však nemohou tábor opustit vůbec. Jedná se například o osoby, které čekají na vyhoštění. Tento režim kritizují organizace na ochranu práv migrantů.

Starý uprchlický tábor ve vesnici Vathy měl kapacitu zhruba 700 lidí, v minulých letech tam v jeden moment pobývalo ale i desetkrát více lidí. Řecko za to čelilo kritice ze strany mezinárodních organizací. Za finanční pomoci Evropské unie se řecká vláda rozhodla vybudovat na pěti ostrovech, na které směřuje největší počet uprchlíků z tureckých břehů, nová zařízení. Náklady na vybudování nového tábora na ostrově Samos dosáhly 43 milionů eur (přes jednu miliardu korun).

Zdroj: ČTK
Další zprávy