Část očkovaných Čechů zvažuje, že třetí dávku nepodstoupí. Zpochybňují její účinnost

Domácí Domácí
9. 12. 2021 18:29
Očkování třetí dávkou odmítají i lidé, kteří už podstoupili první a druhou dávku. Ve své analýze to zdokumentovala společnost Newton Media, podle které z diskusí na sociálních médiích vyplývá, že celá třetina uživatelů, kteří jsou očkovaní, nyní zvažuje, že třetí dávku již nepodstoupí. Lidé se nejčastěji bojí možných nežádoucích účinků a účinnost posilovací dávky zpochybňují.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Jakub Plíhal

Podle analýzy společnosti Newton Media zveřejnila vybraná média od 20. září, kdy se začalo s přeočkováním, do 10. listopadu přes 1500 příspěvků týkajících se třetí dávky. Každý Čech starší 15 let si pak přečetl, vyslechl či zhlédl v průměru 39 příspěvků týkajících se posilující vakcíny. 

Zvýšené povědomí o třetí dávce se projevilo i v debatách v sociálních médiích, kde toto téma rezonovalo napříč všemi diskusemi o koronaviru. Dohromady bylo na sítích zaznamenáno téměř 10 tisíc takových příspěvků s celkovým dosahem devět milionů zobrazení.

Foto: Newton Media

Podle analytika z Newton Media Ondřeje Polivky je skoro třetina příspěvků o třetí dávce, které zveřejnila tradiční média, pozitivní. "Nejčastěji zaznívaly pozitivní postoje z úst ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha nebo předsedy České vakcinologické společnosti Romana Chlíbka. Nejvíce redakčního obsahu bylo však věnováno Andreji Babišovi, který se po aplikaci třetí dávky stal pro média jakýmsi symbolem již podstoupeného přeočkování," říká. 

Naopak kritický nebo nejednoznačný postoj vůči třetí dávce byl v médiích zastoupen pouze ve třech procentech článků. "Opatrný postoj k podávání třetí dávky vyjadřovala hlavně šéfka pražské laboratoře Synlab Anabela Čížková, lékař Martin Balík nebo imunoložka Jiřina Bartůňková," říká Polivka. 

Téma očkování lidé řeší hlavně v diskusích na Facebooku. Debatovali o ní hojně také v diskusních sekcích zpravodajských webů, vůbec nejaktivnější byli čtenáři serveru Aeronet.cz. 

Foto: Newton Media

Zatímco v tradičních médiích dominují články s pozitivním přístupem k přeočkování, na sociálních sítích převažovala negativní stanoviska, a to v 44 procentech. Pozitivních výroků v příspěvcích a diskusích na sociálních médiích pak byla zhruba pouhá osmina (13 procent). 

Ze zjištění agentury vyplývá, že autory příspěvků s negativním přístupem k přeočkování byli i lidé, kteří absolvovali dvě dávky a s tou třetí zatím váhají nebo nesouhlasí s její plošnou aplikací. "Autoři 20 procent příspěvků zmiňují, že jsou očkováni. Celá třetina z nich však zvažuje, že třetí dávku nepodstoupí," vysvětluje analytička Alena Zachová ze společnosti Newton Media. 

Foto: Newton Media

Důvody, proč lidé třetí dávku odmítají, jsou podle odborníků různé. Nejčastěji mají strach z nežádoucích účinků, i přestože už dvě dávky podstoupili. Lidé také často argumentují některými lékařskými autoritami, které neschvalují plošnou aplikaci třetí dávky v populaci a opakovaně se objevuje i nedůvěra vůči fungování vakcín, která se u některých lidí objevila právě po vyhlášení nutnosti třetí dávky. 

​"Je patrné, že řada těch, kteří absolvovali dvě dávky, se v debatách začíná přiklánět ke skupině odmítající očkování, která je v sociálních médiích výrazně hlasitější. Tento trend představuje komunikační výzvu pro politickou i odbornou reprezentaci," upozorňuje analytička Zachová. Dodává, že právě politické osobnosti očkování třetí dávkou dostatečně nepodporují a měly by se tak více zapojovat do debaty na sítích. 

Psycholog a sociolog Nikola Hořejš z agentury STEM doplňuje, že asi 15 procent společnosti očkování zásadně odmítá, a to se již tři čtvrtě roku nemění.

"Jsou to do velké míry lidé, kteří 'systému', tedy institucím a médiím, příliš nedůvěřovali již předtím. A také lidé, kteří se v informačním chaosu nezorientovali. Odmítání vakcín je pro ně často symbolické, jde o odmítnutí celého přístupu státu ke covidu. Těch, kteří věří extrémním dezinformacím o vakcínách, je odhadem do pěti procent," uzavírá Hořejš. 

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 16 minutami

Senát schválil snazší odstraňování nelegálních poutačů u silnic

Odstraňování nelegálních reklamních poutačů, které se objevily u silnic, by měli řešit správci nebo vlastníci komunikací. Senát to dnes schválil v rámci vládní novely, která transformuje Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) z příspěvkové organizace na státní podnik. Transformace má podle vlády zlepšit prověrku finančních toků a také přinést větší konkurenceschopnost na trh práce, aby ŘSD jako státní podnik mohlo lépe platit svoje odborníky.

Pokud vlastník nebo správce komunikace zjistí, že se u komunikace objevilo reklamní zařízení, obrátí se na příslušný úřad s dotazem, zda je povoleno. Pokud povoleno není, bude mít povinnost ho odstranit. Vlastníka reklamního poutače pak bude muset informovat například na internetu a poutač bude skladovat až tři roky na jeho náklady. Pokud si ho vlastník nevyzvedne, nechá nelegální poutač sešrotovat.

Novela, kterou nyní dostane k podpisu prezident, z odstraňování nepovolených poutačů vypouští správní řízení, které je komplikované hlavně kvůli doručování různých výzev vlastníkům. Navíc se vlastníci mohou změnit nebo mohou sídlit v zahraničí, kam se jim musí doručovat korespondence.

Zdroj: ČTK
před 42 minutami

Piráti vyloučili ze strany tři zastupitele z Prahy 1, neplnili úkoly. Trojice to odmítá

Piráti vyloučili ze strany kvůli neplnění úkolů tři zastupitele z Prahy 1 - místostarostu čtvrti Davida Bodečka, radní pro sociální oblast Ivanu Antalovou a uvolněného člena zastupitelstva Martina Ardena. Rozhodnutí strana zveřejnila na svých stránkách. Upozornil na to server Deník N. Trojice vyloučených vytvořila na radnici Prahy 1 koalici s ODS, TOP 09, ANO a Rezidenty 1, přestože členská základna Pirátů byla proti. Následně trojice odmítla z koalice vystoupit. Vyloučení na webu strany uvádějí, že většinu povinností splnili. Bodeček Deníku N řekl, že zvažuje vystoupení z pirátského klubu na pražském magistrátu.

Členská základna Pirátů už loni v listopadu rozhodla poměrem 277 ku 167 hlasů, že se Piráti nemají účastnit koalice s ODS, TOP 09, ANO a Rezidenty 1. Tři zmínění zastupitelé Pirátů v čele s Bodečkem ale již tehdy oznámili, že koaliční smlouvu vypovídat nehodlají. Rozhodčí komise pirátské strany uložila letos v únoru třem zastupitelům z Prahy 1, aby buď vyjednali novou koaliční smlouvu, nebo současnou smlouvu vypověděli a vzdali se funkcí ve vedení radnice. Zadané úkoly doteď podle komise nesplnili.

Bodeček, Antalová a Arden ve společném prohlášení na webu strany naopak tvrdí, že většinu úkolů splnili, včetně předložení nové koaliční smlouvy. "Konstatujeme, že v průběhu mimořádného přezkumu jsme se opakovaně setkali se situacemi, kdy došlo k porušování pravidla subsidiarity, šíření dezinformací a manipulacím, které negativně ovlivnily naši pozici a poškozovaly nás," sdělili. Podle rozhodčí komise však trojice předložila jen dodatek ke koaliční smlouvě, a to navíc až po uplynutí lhůty stanovené komisí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy