Nezvyšujte mzdy, jen prohloubíte personální krizi, vyzvaly vládu lékařské organizace

ČTK ČTK
24. 9. 2021 16:34
Několik lékařských organizací je proti plošnému zvyšování mezd v příštím roce, které požadují odbory a Česká lékařská komora. Podle nich už nejsou hlavním problémem zdravotnictví nízké mzdy. V dopisu pro premiéra Babiše uvedli, že díky vyšším příjmům zdravotníci žádají kratší pracovní úvazky, což může prohloubit personální krizi. O platech by měli zástupci vlády s odbory jednat v pondělí ráno.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Shutterstock

Navýšení mezd všech pracovníků by mělo pokrýt inflaci, uvedli lékaři. "Odbory a Českou lékařskou komorou požadovaný desetiprocentní nárůst považujeme za naprosto neadekvátní. Vzhledem k tomu, že mzdy a platy ve zdravotnictví dlouhodobě rostou rychleji než v ostatních odvětvích, a zejména v posledním roce došlo k jejich enormnímu navýšení, je požadavek na jejich další desetiprocentní navýšení v rozporu s dobrými mravy," napsali v dopise zástupci praktických lékařů pro dospělé i děti, gynekologů, zubařů, ambulantních specialistů a Hospodářské komory ČR. Premiéra proto žádají o "střízlivý přístup".

Obrovské nasazení zdravotníků během epidemie covidu-19 nelze podle části lékařů nikdy zcela vykompenzovat penězi. Připomněli, že někteří zaměstnavatelé oceňovali své zaměstnance odměnami po celé období epidemie, dvakrát pak byly vyplaceny mimořádné odměny.

"Ukazuje se, že hlavním problémem českého zdravotnictví již nejsou nízké platy a mzdy, jak tomu bylo před několika lety. Naopak, zkušenosti z let 2020-2021 ukazují, že jejich zvyšování přináší opačný efekt, než bychom předpokládali. Zaměstnanci začali žádat o sjednání kratší pracovní doby, protože díky vyšším příjmům preferují více volného času," konstatovali zástupci některých lékařů.

Opakované plošné navyšování platů a mezd ve zdravotnictví podle nich může paradoxně způsobit pokles pracovních kapacit a prohloubit personální krizi.

Peníze chybějí na rekonstrukce i údržbu

Osobní náklady nyní u některých poskytovatelů tvoří 90 procent veškerých nákladů a nemohou investovat odpovídající prostředky do modernizace, rekonstrukce, ale někdy ani do běžné údržby budov. Plošné zvyšování také neumožňuje zaměstnavatelům ohodnotit klíčové pracovníky, uvedli zástupci lékařů.

Lékaři v dopise připomínají, že plošné navýšení na posledním jednání odmítla rada poskytovatelů, která je poradním orgánem ministra zdravotnictví a v které mají své zástupce všechny segmenty zdravotní péče. "Je nutné také jasně říci, že určování výše platů ve zdravotnictví není rolí vlády, neboť zdravotníci nejsou státními zaměstnanci," poznamenali.

Pokud by vláda o nárůstu mezd a platů rozhodla, je potřeba podle lékařů poskytnout prostředky na zvýšení všem segmentům prostřednictvím úhradové vyhlášky pro příští rok. Ta by měla vyjít ve sbírce zákonů do konce října. Podle dřívějších dohod s poskytovateli zdravotní péče se v ní počítá s asi čtyřprocentním navýšením úhrad.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Kvůli podvodům s kompenzačními bonusy podala finanční správa už 133 trestních oznámení

Finanční správa dosud podala 133 trestních oznámení v souvislosti s pokusy o zneužití vyplácení tzv. kompenzačního bonusu pro osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ), společníky malých firem i zaměstnance pracující na dohodu. Podle správy tak bylo před neoprávněnou výplatou uchráněno zhruba 47 milionů korun. Finanční správa o tom dnes informovala v tiskové zprávě.

Nyní správa oslovuje žadatele o kompenzační bonus, u kterých bylo na základě spolupráce s jinými resorty zjištěno, že souběžně čerpali kompenzační bonusy a podpory vyplácené jinými resorty, u nichž zákon souběh výslovně zakazuje. "Za období letošního roku bylo zjištěno možné pochybení jen u zhruba 2500 žadatelů, což v porovnání s jejich celkovým počtem nelze hodnotit jako cílené a plošné zneužívání zákona," uvedla generální ředitelka Finanční správy Tatjana Richterová.

Během pandemie, která začala na jaře roku 2020, přijala správa zhruba 2,7 milionu žádostí, na jejichž základě vyplatila kompenzace za zhruba 44 miliard korun. Žádosti za poslední období tzv. kompenzačního bonusu, tedy za letošní květen, bylo možné podat do 2. srpna.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Badosaová si po triumfu v Indian Wells poprvé zahraje na Turnaji mistryň

Španělské tenistce Paule Badosaové vynesl nedávný triumf v Indian Wells premiérovou účast na Turnaji mistryň. Na finále sezony WTA Tour se třiadvacetiletá rodačka z New Yorku kvalifikovala jako osmá hráčka, nicméně ve hře je ještě jedno místo, neboť světová jednička Australanka Ashleigh Bartyová oznámila, že se turnaje v mexické Guadalajaře nezúčastní.

Další zprávy