Část Fischerových voličů v TV duelu tvořili komparsisté

Domácí ČTK Domácí, ČTK
5. 1. 2013 17:24
Kandidátův tým vysvětluje angažmá placených podporovatelů časovou tísní
Foto: FTV Prima

Praha - Komparsisté, kterým volební tým Jana Fischera zaplatil dopravu a ušlou mzdu, tvořil v pátek část kandidátovi nakloněného publika při Fischerově televizním duelu s Milošem Zemanem. Agentuře ČTK to v sobotu potvrdila mluvčí Fischerovy kanceláře Jana Víšková. Televize Prima Family, která předvolební prezidentskou debatu pořádala, si podle ní ušetřila produkční práci, když volební týmy obou kandidátů pověřila tím, aby každý do pořadu přivedl 200 kandidátových příznivců.

Pokud by se páteční diskuse vysílala živě ve 20:15, nebyl by podle Víškové se sháněním lidí do hlediště žádný problém. "Pořad se ale předtáčel mezi 12:00 a 15:00. Vzhledem k naléhání produkce, že nesmí zůstat žádná místa prázdná, jsme místo čtyřiceti dobrovolníků, kterým se nakonec do Prahy nepodařilo dostat, povolali 40 lidí," uvedla mluvčí Fischerova týmu.

Podle zpravodajských serverů dostali komparsisté za účast 800 korun.

Zbývajících 160 míst obsadili dobrovolníci a Fischerovi příznivci. Víšková naznačila, že s podobnými problémy se podle jejích informací potýkal i tým protivníka.

Zemanovce svezli "nějakým způsobem"

Podle Hany Burianové, mluvčí Zemanova volebního týmu, byli ale na straně expremiéra Zemana ve studiu většinou členové a příznivci jeho Strany práv občanů - Zemanovci.

"Určitě placeni nebyli," zdůraznila Burianová s tím, že v některých případech pro ně byla ze vzdálenějších míst "nějakým způsobem" zajištěna hromadná doprava. Mluvčí ale nechtěla příliš komentovat rozhodnutí televize nechat zvaní hostů na kandidátech.

Estráda s následky?

Placení komparsisté, kteří v části tvořili tábor Fischerových příznivců, byli podle Víškové záložním řešením, nezbytným k tomu, aby tým vyhověl dramaturgii pořadu. Mluvčí se do organizátorů debaty opřela, když poznamenala, že její "estrádní formát" Fischerův tým nepovažuje za vhodný pro prezidentskou volbu. "Účinkování ale nebylo možné bez následků odmítnout," podotkla mluvčí.

Vyzdvihla v této souvislosti přístup veřejnoprávní České televize, která pro debaty zajišťuje publikum sama z řad nerozhodnutých voličů.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 11 minutami

Volejbalistky prohrály duel o bronz v Evropské lize

České volejbalistky zůstaly v Evropské lize pod stupni vítězů. V dnešním utkání o bronz ve Final Four hraném v bulharském Ruse podlehly Španělkám 2:3 po setech 26:28, 25:10, 25:23, 16:25 a 10:15 v super tie-breaku. Titul získaly přemožitelky Češek ze sobotního semifinále Bulharky, které porazily Chorvatsko 3:1.

"Je to pro nás zklamání. Věřili jsme v medaili, byli jsme nastartovaní a chtěli jsme urvat, když ne obhajobu, tak nějakou placku. Na Španělky jsme si věřili, byli jsme na ně výborně připraveni, ale bohužel turnaj nás nezastihl v optimální formě," řekl asistent trenéra Martin Hroch.

Volejbalistky v prvním setu zpočátku ztrácely, ale do koncovky šly s náskokem 23:21. O ten sice přišly, vzápětí si postupně vybojovaly tři setboly, ale ani jednou neuspěly. Dvakrát se připravily o šanci ukončit set zkaženým servisem. Naopak Španělky při první šanci setbol využily.

Ve druhém setu se Češkám povedlo od úvodních výměn odtlačit soupeřky od sítě a vybudovaly si šestibodový náskok, který narůstal. Univerzálka Orvošová zvýšila už na 20:9 a hra Španělek se rozpadla. Třetí set byl znovu vyrovnaný a tentokrát Češky koncovku zvládly.

Ve zbytku utkání ale působily unaveněji a měly problém se prosadit v útoku. Ve čtvrtém setu prohrávaly 12:17 a střídání nepomohla. Do rozhodujícího tie-breaku nastoupila základní šestka, ještě snížila z 4:8 na 7:8, ale po sérii nedůrazných smečí slavily bronz soupeřky.

"Nám pak trošku došly síly," řekla kapitánka Andrea Kossányiová k obratu v utkání po třetím setu. "Asi je brzo to soudit. Celou dobu hrajeme jako tým a dneska jsme jako tým nehrály."

Na výkonu týmu už se mohla projevit únava po náročném programu. "Je to pravděpodobné. Holky to táhnou společně třetí měsíc, navíc chybí Míša Mlejnková a je pravda, že jsme to všechno hráli na šest sedm lidí a v závěru nám došly baterky, jak se říká," uvedl Hroch. Volejbalistky mají za sebou úspěšnou kvalifikaci mistrovství Evropy a Evropskou ligu.

Po oddychu se začnou připravovat na ME, které se uskuteční od 18. srpna do 4. září. Ve skupině B se utkají v Plovdivu s domácím Bulharskem, Polskem, Německem, Španělskem a Řeckem.

Final Four Evropské ligy volejbalistek v Ruse (Bulharsko):

O 3. místo:

ČR - Španělsko 2:3 (-26, 10, 23, -16, -10)

Rozhodčí: Geldofová (Niz.), Luts (Belg.). Čas: 134 min. Diváci: 2100.

Sestava a body ČR: Kossányiová 13, Trnková 14, Orvošová 13, Hodanová 13, Šimáňová 9, Valková 1, libero Dostálová - Svobodová 1, Kojdová 2, Bajusz, Nová 3. Trenér: Athanasopulos.

Nejvíce bodů Španělska: Montorová 24, Escamillaová 23.

Finále:

Bulharsko - Chorvatsko 3:1 (-22, 22, 17, 20).

Zdroj: ČTK
Další zprávy