Část Českého Švýcarska shořela

mih, čtk
25. 7. 2006 10:30
Jetřichovice - Spáleniště v Českém Švýcarsku stále doutná, hasiči zatím nemohou polevit v likvidaci požáru.
Foto: čtk

Infobox

Požáry národních parků v Česku:

  • Září 1997 - Rozsáhlý požár v Národním parku Poddyjí na Znojemsku zuřil na více než 33 000 metrech čtverečních.
  • Květen 1998 - Dvanáct hasičských jednotek a dvě letadla likvidovaly rozsáhlý požár v okolí Plání ve Špindlerově Mlýně v Krkonoších. Oheň zasáhl téměř šest hektarů území.
  • Duben a květen 2000 - V Národním parku České Švýcarsko vypuklo několik požárů. Shořelo několik hektarů lesa, úřady pak na více než týden zakázaly vstup do lesů.
  • Září 2005 - Mohutný požár zachvátil Národní park České Švýcarsko nedaleko obce Jetřichovice. Požár zničil chatu na Mariánské vyhlídce a část lesa.     

Na území 25 hektarů je půlmetrová žhavá vrstva a hrozí nebezpečí, že se požár znovu vyšplhá po kmenech stromů a bude opět komplikovat hašení.

"Po noční přestávce je znovu u požáru okolo 190 hasičů," řekl ČTK Radovan Hříbal z krajského hasičského sboru. "Helikoptéra ráno prolétla nad doutnající plochou a určila osm úseků, které se musí prolévat," popsal.Polévání žhavé vrstvy potrvá nejměné do středečního večera. Spáleniště po požáru budou hasiči hlídat nejméně 14 dní.

Náklady na obnovení poškozených lesních porostů se odhadují na pět milionů korun, z toho tři miliony korun je částka, která zahrnuje již před požárem plánované zásahy, které bude nutné urychlit. Další milion korun jsou zhruba náklady na hasičský zásah. 

Hořet začalo už o víkendu

Hasičům se včera ráno podařilo dostat pod kontrolu požár, který o víkendu zachvátil Národní park České Švýcarsko. Oheň zničil přes 20 hektarů lesa u Jetřichovic na Děčínsku. Škody odhadují lesníci na miliony korun. Jde o největší požár v parku za posledních 30 let. Jeho dohašování bude trvat nejméně tři dny, řekl ČTK operační důstojník děčínských hasičů.

Hasiči zatím marně bojují s požárem v Národním parku České Švýcarsko.
Hasiči zatím marně bojují s požárem v Národním parku České Švýcarsko. | Foto: čtk

Oheň se podařilo lokalizovat v šest ráno. "V provozu je po noční pauze opět jeden vrtulník a postupně najíždějí jednotky, které ve tmě pracovaly jen omezeně," uvedl důstojník. Uprostřed spáleniště ještě hoří hrabanka a zbytky lesních porostů. Při požáru nebyl nikdo zraněn.

Částečný zákaz vstupu

Správa parku vyhlásila zákaz vstupu do Českého Švýcarska, což se dotkne tisíců turistů. Nesmí se mimo značené turistické cesty, kdo zákaz poruší, hrozí mu mnohatisícová pokuta.

"Rozhodli jsme na dopolední poradě," řekl mluvčí parku Antonín Votápek. Podle odhadu odborníků zůstane po ničivém požáru kopec pod Kavčí skálou holý. "Nedokážeme odhadnout, kolik stromů uschne, bude jich zřejmě většina," uvedl Votápek. O zákazu vstupu do všech lesů dnes bude jednat také krajská samospráva.

Hořet začalo v sobotu kolem půl šesté večer. Pod Kavčí skálu u Jetřichovic na Děčínsku o víkendu přijelo postupně přes 20 jednotek s více než třiceti auty, letadlo a helikoptéra. Pomáhali také požárníci z Německa.

V neděli dopoledne se nad Děčínskem zatáhlo, v některých místech slabě pršelo. "Nad Jetřichovicemi spadlo pár kapek, kéž by se pořádně rozpršelo," řekl Aktuálně.cz Antonín Votápek.

Obyvatelům nehrozí nebezpečí

Vysoké plameny během soboty děsily obyvatele Jetřichovic. "Žádné obydlí zasaženo nebylo a snad ani nebude," dodal důstojník hasičů.

V blízkosti hořícího lesa se podle informací České televize nachází i dětský tábor. Podle operačního důstojníka děčínských policistů však žádná evakuace lidí nebyla nutná. Obydlí jsou od požáru dost daleko.

Plameny pod skálou se šířily korunami stromů a šlehaly do výšky přes 20 metrů. Kouř stoupal a vítr ho nesl směrem na Rybniště, Jiřetín pod Jedlovou a Varnsdorf. Obce byly  několikrát zahaleny do hustého dýmu.

Hasičům se nedaří zvládnout mohutný požár, který zachvátil lesní porosty v Národním parku České Švýcarsko.
Hasičům se nedaří zvládnout mohutný požár, který zachvátil lesní porosty v Národním parku České Švýcarsko. | Foto: čtk

Oheň se suchým podložím šířil rychlostí asi pět metrů za deset minut.

Podle hasičů šlo o největší požár v lokalitě za posledních 30 let. "Pamatuji si naposledy na mohutný požár asi v roce 1975, tehdy shořelo kolem 70 hektarů okolo Maxiček," řekl agentuře ČTK jeden z hasičů.

Příčina? Možná cigareta

"Jedinou příčinou může být cigareta nebo ohníček," prohlásil Zdeněk Patzelt z Národního parku České Švýcarsko. Podle něj šlo o nezvykle velký požár v těžko přístupném terénu.

Za posledních 14 dní hořelo v národním parku již osmkrát.

Národní park České Švýcarsko, který byl vyhlášen v roce 2000, zaujímá severovýchodně od Děčína rozlohu 79 kilometrů čtverečních. Území tvoří unikátní pískovcová skalní města, kaňony a rokle. Součástí parku je i největší skalní most v Evropě - Pravčická brána. Národní park navazuje na německý Národní park Saské Švýcarsko, jenž byl vyhlášen o deset let dříve.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 3 hodinami

Ministr zdravotnictví USA má koronavirus, pozitivní test mu vyšel v Berlíně

Americký ministr zdravotnictví Xavier Becerra, který je na návštěvě Berlína, měl ve středu pozitivní test na koronavirus. Informovala o tom jeho mluvčí.

Ministr je plně naočkovaný proti covidu-19, vykazuje mírné příznaky a bude pokračovat v práci z izolace, uvedla jeho mluvčí. Naposledy byl v Bílém domě před týdnem a nepřišel do rizikového kontaktu s prezidentem Joem Bidenem.

Nyní je ministr v Berlíně, kde se měl ve čtvrtek a v pátek setkat se svými protějšky ze skupiny velkých světových ekonomik G7. Jednání se podle agentury AP budou věnovat ponaučením z pandemie, ochraně zranitelných skupin a neočkovaných před covidem-19 a ulehčení zdravotnickým systémům.

Zdroj: ČTK
Další zprávy