Čapí mláďata zahynula na většině míst ČR, kvůli počasí

Eliška Čermáková
24. 7. 2013 16:23
V době hnízdění těchto ptáků u nás panovalo deštivé a chladné počasí.
Čáp bílý
Čáp bílý | Foto: Aktuálně.cz

Praha - Kvůli deštivému a chladnému počasí zahynula na většině míst České republiky mláďata čápa bílého, nebo čápi vůbec nezahnízdili.

Nepříznivé počasí v Čechách panovalo právě v době hnízdění těchto ptáků. Podle Českého svazu ochránců přírody (ČSOP) z Roudnice nad Labem znamenal tento rok pro čápy tragédii, která nemá v historii obdoby.

Roudničtí ochránci přírody každoročně monitorují populace čápů bílých na 285 lokalitách ve 25 okresech.

Na hnízdech 15 sledovaných okresů bylo zaznamenáno téměř pětkrát méně mláďat než loni, v 10 okresech dokonce nebylo nalezeno žádné živé mládě. Navíc je možné, že mláďata, která přežila a jsou ještě na hnízdě, nebudou úplně zdravá.

Celou situací se zabývá program ČSOP na mapování a ochranu čápů. Kromě samotného mapování výskytu a kroužkování čápů je součástí programu také rozsáhlý průzkum čapích populací a péče o čapí hnízda.

Vyhodnocují se tak klimatické a antropogenní vlivy na úspěšnost hnízdění, složení potravy nebo jejich chování.

„Zjistili jsme například, že dospělí čápi chrání narozená ptáčata roztaženými křídly před silným sluncem nebo prudkým deštěm, nebo třeba to, že přestože jsou čápi považováni za striktní masožravce, v žaludcích některých mrtvých mláďat byla objevena i bylinná strava," uvedl odborný garant programu ČSOP Stanislav Chvapil.

Podle Chvapila je stejně tak důležitá i péče o čapí hnízda, protože míst jako jsou komíny, střechy, stožáry a vysoké stromy, kde tito ptáci hnízdí, postupně ubývá.

Hnízda nesmí být příliš zarostlá, moc vysoká nebo nakloněná na stranu. V takových případech je nutné hnízdo upravit tak, aby mohli čápi na hnízdo za rok zase přiletět. Tam, kde došlo k likvidaci hnízdních budov či stromů, jsou instalovány umělé hnízdní podložky.

Ochránci doufají, že bude příští rok pro hnízdění čápů příznivější a jejich hnízdění bude mít normální průběh.

V roce 2014 se také uskuteční celoevropské sčítání čapí populace, které se provádí jednou za deset let.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 3 hodinami

Jednání ČR a Polska o dolu Turów budou pokračovat ve středu. Sejdou se experti i ministři, řekl Brabec. Doufá, že setkání přinese významný posun

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Babiš chce stanovit vrchní hranici emisních povolenek, oznámil po schůzce se Zemanem

Premiér Andrej Babiš (ANO) se vyslovil pro stanovení horní hranice ceny emisních povolenek. Po pondělní schůzce s prezidentem Milošem Zemanem na lánském zámku ministerský předseda novinářům řekl, že se bude snažit o to, aby o záležitosti jednala Evropská unie. Měla by podle Babiše využít příslušný článek směrnice o povolenkách.

Studie Evropské komise z loňského roku podle premiéra uváděla, že cena povolenek v roce 2025 by měla být 26 eur a v roce 2030 pak 30 eur a o pět let později 50 eur. "Skutečnost je taková, že dnes se emisní povolenky obchodují za 60 eur. Jsou předmětem spekulativního kapitálu," řekl Babiš. Jejich cena má podle něho přímý dopad na energetické a průmyslové firmy a na cenu elektřiny.

Babiš bude chtít, aby evropští lídři na neformálním summitu 5. a 6. října aktivovali článek povolenkové směrnice, který podle premiéra předpokládá, že cenový výkyv je nutné řešit. Soudí, že členské státy by měly stanovit cenový koridor. "To znamená, že by mělo být určené zastropování emisních povolenek," uvedl premiér.

Míní, že na summitu by se mělo diskutovat také o společném nákupu zemního plynu v souvislosti s naplněností zásobníků a jeho rostoucí cenou

Zdroj: ČTK
Další zprávy