Čapí mláďata zahynula na většině míst ČR, kvůli počasí

Eliška Čermáková
24. 7. 2013 16:23
V době hnízdění těchto ptáků u nás panovalo deštivé a chladné počasí.
Čáp bílý
Čáp bílý | Foto: Aktuálně.cz

Praha - Kvůli deštivému a chladnému počasí zahynula na většině míst České republiky mláďata čápa bílého, nebo čápi vůbec nezahnízdili.

Nepříznivé počasí v Čechách panovalo právě v době hnízdění těchto ptáků. Podle Českého svazu ochránců přírody (ČSOP) z Roudnice nad Labem znamenal tento rok pro čápy tragédii, která nemá v historii obdoby.

Roudničtí ochránci přírody každoročně monitorují populace čápů bílých na 285 lokalitách ve 25 okresech.

Na hnízdech 15 sledovaných okresů bylo zaznamenáno téměř pětkrát méně mláďat než loni, v 10 okresech dokonce nebylo nalezeno žádné živé mládě. Navíc je možné, že mláďata, která přežila a jsou ještě na hnízdě, nebudou úplně zdravá.

Celou situací se zabývá program ČSOP na mapování a ochranu čápů. Kromě samotného mapování výskytu a kroužkování čápů je součástí programu také rozsáhlý průzkum čapích populací a péče o čapí hnízda.

Vyhodnocují se tak klimatické a antropogenní vlivy na úspěšnost hnízdění, složení potravy nebo jejich chování.

„Zjistili jsme například, že dospělí čápi chrání narozená ptáčata roztaženými křídly před silným sluncem nebo prudkým deštěm, nebo třeba to, že přestože jsou čápi považováni za striktní masožravce, v žaludcích některých mrtvých mláďat byla objevena i bylinná strava," uvedl odborný garant programu ČSOP Stanislav Chvapil.

Podle Chvapila je stejně tak důležitá i péče o čapí hnízda, protože míst jako jsou komíny, střechy, stožáry a vysoké stromy, kde tito ptáci hnízdí, postupně ubývá.

Hnízda nesmí být příliš zarostlá, moc vysoká nebo nakloněná na stranu. V takových případech je nutné hnízdo upravit tak, aby mohli čápi na hnízdo za rok zase přiletět. Tam, kde došlo k likvidaci hnízdních budov či stromů, jsou instalovány umělé hnízdní podložky.

Ochránci doufají, že bude příští rok pro hnízdění čápů příznivější a jejich hnízdění bude mít normální průběh.

V roce 2014 se také uskuteční celoevropské sčítání čapí populace, které se provádí jednou za deset let.

 

Právě se děje

před 8 minutami

USA podpořily Hongkong, Peking to označil za vměšování

Americká Sněmovna reprezentantů schválila tři zákony, jimiž podpořila demonstranty v Hongkongu, kteří ve velkoměstě bojují za posílení demokracie.

Přijatá opatření se nelíbí Pekingu, který Washington vyzval, aby se nevměšoval do záležitostí Číny. Hongkongští prodemokratičtí zákonodárci zároveň přerušili výroční proslov Čínou podporované správkyně města Carrie Lamové.

Jeden z návrhů zákona přijatých v úterý dolní komorou amerického Kongresu odsuzuje kroky Číny při řešení situace v Hongkongu. Demonstranti zde už několik měsíců protestují proti plíživému omezování svobod ze strany Pekingu a dožadují se demokratických reforem.

před 18 minutami

V Katalánsku policie zadržela 25 demonstrantů, zraněných je nejméně 74

Pětadvacet osob zadržela policie při úterních demonstracích v Barceloně a dalších katalánských městech, které vypukly po pondělním rozsudku nad separatistickými politiky.

Potyčky s policií, v něž úterní demonstrace mnohdy přerostly, si vyžádaly nejméně 74 zraněných, informoval dnes list La Vanguardia. Španělská vláda násilí odsoudila a uvedla, že jejím cílem je zachovat v Katalánsku bezpečnost.

Nejvíce lidí místní policie podle listu La Vanguardia zadržela během střetů ve městě Tarragona (13), dalších osm ve městě Lleida, tři v Barceloně a jednoho ve městě Sabadell.

před 44 minutami

Írán už od léta drží francouzského vědce i jeho kolegyni

Íránské úřady zadržely a uvěznily francouzského vědce Rolanda Marchala z Pařížského institutu politických věd, informoval list Le Figaro. Teherán Marchala drží podle deníku už od léta, a to společně s jeho francouzsko-íránskou kolegyní Faribou Adelkhahovou, o jejímž zadržení psala íránská média v červenci. Vědkyně byla zatčena pro podezření ze špionáže, důvod Marchalova zadržení zatím není jasný.

Marchalovi tamní úřady povolily setkání s francouzskými diplomaty a přesunuly ho do běžné věznice. V případě Adelkhahové Teherán v říjnu oznámil, že požadavek Francie na propuštění šedesátileté vědkyně s dvojím občanstvím je vměšováním se do vnitřních záležitostí Íránu a vyřešení situace nijak nepomůže.

Další zprávy