Čapí mláďata zahynula na většině míst ČR, kvůli počasí

Eliška Čermáková
24. 7. 2013 16:23
V době hnízdění těchto ptáků u nás panovalo deštivé a chladné počasí.
Čáp bílý
Čáp bílý | Foto: Aktuálně.cz

Praha - Kvůli deštivému a chladnému počasí zahynula na většině míst České republiky mláďata čápa bílého, nebo čápi vůbec nezahnízdili.

Nepříznivé počasí v Čechách panovalo právě v době hnízdění těchto ptáků. Podle Českého svazu ochránců přírody (ČSOP) z Roudnice nad Labem znamenal tento rok pro čápy tragédii, která nemá v historii obdoby.

Roudničtí ochránci přírody každoročně monitorují populace čápů bílých na 285 lokalitách ve 25 okresech.

Na hnízdech 15 sledovaných okresů bylo zaznamenáno téměř pětkrát méně mláďat než loni, v 10 okresech dokonce nebylo nalezeno žádné živé mládě. Navíc je možné, že mláďata, která přežila a jsou ještě na hnízdě, nebudou úplně zdravá.

Celou situací se zabývá program ČSOP na mapování a ochranu čápů. Kromě samotného mapování výskytu a kroužkování čápů je součástí programu také rozsáhlý průzkum čapích populací a péče o čapí hnízda.

Vyhodnocují se tak klimatické a antropogenní vlivy na úspěšnost hnízdění, složení potravy nebo jejich chování.

„Zjistili jsme například, že dospělí čápi chrání narozená ptáčata roztaženými křídly před silným sluncem nebo prudkým deštěm, nebo třeba to, že přestože jsou čápi považováni za striktní masožravce, v žaludcích některých mrtvých mláďat byla objevena i bylinná strava," uvedl odborný garant programu ČSOP Stanislav Chvapil.

Podle Chvapila je stejně tak důležitá i péče o čapí hnízda, protože míst jako jsou komíny, střechy, stožáry a vysoké stromy, kde tito ptáci hnízdí, postupně ubývá.

Hnízda nesmí být příliš zarostlá, moc vysoká nebo nakloněná na stranu. V takových případech je nutné hnízdo upravit tak, aby mohli čápi na hnízdo za rok zase přiletět. Tam, kde došlo k likvidaci hnízdních budov či stromů, jsou instalovány umělé hnízdní podložky.

Ochránci doufají, že bude příští rok pro hnízdění čápů příznivější a jejich hnízdění bude mít normální průběh.

V roce 2014 se také uskuteční celoevropské sčítání čapí populace, které se provádí jednou za deset let.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 2 hodinami

Letecké a pozemní jednotky Izraele útočí v Pásmu Gazy, uvedla izraelská armáda

Letecké a pozemní jednotky Izraele útočí v Pásmu Gazy. Ve čtvrtek před půlnocí SELČ o tom bez dalších podrobností informoval twitterový účet Izraelských obranných sil (IDF).

Agentura Reuters nicméně následně uvedla, že se zřejmě nejedná o pozemní invazi, ale pouze o dělostřelecký útok z izraelského území a další vlnu leteckých úderů. Odvolává se přitom na izraelské vojenské zpravodaje obeznámené se situací.

Také obyvatelé severní části Gazy poblíž izraelských hranic podle Reuters hlásí dělostřeleckou palbu, ale žádné pozemní jednotky nevidí.

Deník The New York Times naopak napsal, že mluvčí izraelské armády podplukovník Jonathan Conricus potvrdil, že "v Gaze útočí pozemní jednotky společně s leteckými silami".

Média už během čtvrtku informovala, že Izrael podél hranice s Pásmem Gazy soustředí pozemní jednotky a tanky a je možné, že se chystá na pozemní operaci.

Zdroj: Zahraničí
před 5 hodinami

Na sever Izraele dopadly tři rakety z Libanonu, nikdo nebyl zraněn

Na sever Izraele byly ve čtvrtek vypálené tři rakety z Libanonu, nikdo nebyl zraněn. Podle izraelské armády rakety dopadly do neobydlené oblasti na pobřeží, informoval zpravodajský server The Times of Israel.

Jelikož rakety z jihu Libanonu směřovaly do neobydlené oblasti, nespustily se varovné sirény a ani protivzdušný obranný systém. Izraelská armáda jako obvykle nekomentovala, kdo podle ní za útokem z Libanonu stojí. Libanonská televizní stanice MTV citovala zdroj z libanonské armády, podle něhož rakety vystřelila zřejmě palestinská skupina, nikoli libanonské radikální hnutí Hizballáh, podporované Íránem, úhlavním nepřítelem Izraele.

Zdroj: ČTK
Další zprávy