Čapí hnízdo nemělo v Agrofertu konkurenci, řekl znalec soudu. Posudek objednal Babiš

ČTK ČTK
4. 1. 2023 13:14
Areálu Čapí hnízdo v letech 2008 až 2010 nekonkurovaly žádné další společnosti patřící pod Agrofert, uvedl u soudu v případu kolem dotace na jeho stavbu znalec z oboru ekonomie Jakub Kovář. Jeho posudek si zadala obhajoba obžalovaného Andreje Babiše. Podle mluvčího pražského městského státního zastupitelství je to však pouze jedním z podkladů pro určení, zda firmy působily na společném trhu.

"Bylo jasné, že dotace bude předmětem mnoha kontrol a auditů, takže vše muselo být z mého pohledu absolutně čisté," uvedla Jana Nagyová. U soudu vypověděla, že se o tom, zda o dotaci žádat dlouho rozhodovala a že s úřady si vyjasňovala mnoho sporných otázek. O tom, že farma Čapí hnízdo naplňuje veškeré znaky malého a středního podniku neměla důvod pochybovat, ani o tom, že podíly ve společnosti patří Babišové a dalším členům rodiny. "Nikdo nic zatajovat nechtěl a nemusel," prohlásila. Babiš avizoval, že chce také vypovídat.

Babiš stejně jako jeho spoluobžalovaná Jana Nagyová opět vinu v kauze odmítl. "Nikdy jsem nic trestného nespáchal, jsem nevinen," prohlásil. Svoji výpověď začal stejně jako dříve prohlášením o političnosti kauzy, která má podle něho jediný cíl - odstranit ho z politiky. "Celá tato kauza je plná absurdit a takzvaných náhod," uvedl.

Babišovu výpověď po chvíli přerušil soudce, podle kterého to už bývalý premiér před trestním senátem jednou říkal. "My už jsme to pochopili poprvé," uvedl Šott. Babiš následně mluvil o tom, že neřídil ani neovlivňoval Farmu Čapí hnízdo, přestože za projektem původně stál. S Agrofertem ale areál podle něj nijak propojen nebyl, financování bylo transparentní.

Obžaloba: Nagyová v žádosti o dotaci neuvedla vše

O výpovědi Andreje Babiše mladšího a jeho situaci chce bývalý premiér hovořit ve své závěrečné řeči. Expremiérův advokát Eduard Bruna novinářům řekl, že Babiš ve středu neodpovídal na otázky soudu, protože má závěrečnou řeč velmi rozsáhlou a nechce se zase opakovat. Bruna očekává, že závěrečné řeči začnou ve čtvrtek, přestože obhajoba navrhla ještě několik důkazů.

Obžaloba mimo jiné tvrdí, že Babišova bývalá poradkyně a nynější spoluobžalovaná Jana Nagyová v žádosti o padesátimilionovou dotaci na stavbu areálu neuvedla, že společnost Farma Čapí hnízdo hodlá po dokončení výstavby působit na stejných trzích jako Babišův Agrofert. Znalec, jehož posudek si zadala obhajoba, však ve středu vymezil produkty, které mohou farmě konkurovat, za hotelové služby na vysoké úrovni a reklamní a propagační služby. Za oblast, ve které lze hovořit o konkurenci, pak označil Středočeský kraj.

Čapímu hnízdu tak nemohl podle znalce konkurovat penzion Labská, který je ve Špindlerově Mlýně, například restaurace Sokolovna Průhonice zase neposkytuje hotelové služby. "Penzion Labská je dokonce na sjezdovce," doplnil k tomu Babiš. "Vůbec nerozumím, jak někdo mohl argumentovat relevantním trhem," prohlásil. 

Ještě před výslechem znalce z oboru ekonomie zamítl soudce Jan Šott doplnění výpovědi znalkyně psycholožky Jindřišky Záhorské, která vyšetřovala zdravotní stav Andreje Babiše mladšího. Podle soudce se už vyjádřila dostatečně. Advokát Michael Bartončík tak alespoň přečetl policejní usnesení o údajném únosu Babišova syna na Krym.

Rozsudek by měl přijít ještě před volbami

"To je samozřejmě sprostá lež," uvedl Babiš k obvinění z únosu. Poukázal na pasáž policejního usnesení, podle kterého i matka Babišova syna uvedla, že si únos vymyslel.

Soud vyslechne ve středu ještě další znalkyně. Poté by mohli doplnit svou výpověď také oba obžalovaní. Pokud bude následně dokazování ukončeno, mohli by státní zástupce, obhájci i Babiš s Nagyovou přistoupit k závěrečným řečem. Rozsudek by pak mohl padnout ještě před prvním kolem prezidentských voleb, které se konají 13. a 14. ledna. Záleží však na vývoji jednání, hlavní líčení je zatím nařízené do pátku.

Obžaloba tvrdí, že Babiš zajistil na přelomu let 2007 a 2008 vyvedení společnosti Farma Čapí hnízdo ze svého holdingu Agrofert a prodej akcií svým dětem a partnerce. Podle státního zástupce to udělal proto, aby farma zdánlivě splňovala podmínky pro získání padesátimilionové dotace pro malé a střední podniky. Nagyová podle obžaloby úspěšnou žádost o dotaci podala. Babiš i Nagyová vinu od počátku odmítají.

Video: Jak soud dopadne? Klíčové bude, co Babiš věděl, nebo nevěděl, říká advokát Krutina (13. 9. 2022)

„Pro soud bude klíčové to, co Andrej Babiš věděl, nebo nevěděl. Obhajoba i obžaloba jsou dobře připravené. Dopadne to podle toho, jak si povedou.” | Video: Daniela Písařovicová
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy