Byznys IKEM: Stroj stojí 400 tisíc, nemocnice platí 800

Petr Holub
15. 12. 2011 6:00
Nákupy IKEM prověřuje protikorupční policie
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Protikorupční policie šetří nákupy zdravotnického materiálu v elitní nemocnici IKEM. Ověřuje podezření, že 'anonymní' obchodní firma Kardio Port dodává materiál až za dvojnásobek ceny, za kterou ho pořizuje u výrobce.

Kardio Port může například defibrilátor koupit od výrobce za 400 tisíc korun, IKEM jí však za stejný přístroj zaplatí 800 tisíc.
Ročně tímto způsobem IKEM nakoupí materiál za 400 milionů.

"Nákupy opravdu prověřujeme," potvrdil mluvčí protikorupční policie Jaroslav Ibehej. Před koncem vyšetřování odmítl prozradit, jestli se podezření o nadsazených cenách už podařilo potvrdit, nebo vyvrátit.

Rozdíl mezi cenami, za které prodávají výrobci Kardio Portu a za které nakupuje IKEM, však potvrzují obchodní údaje, které získalo neoficiální cestou Aktuálně.cz. Jejich reálnost nezpochybňuje ministerstvo zdravotnictví, Všeobecná zdravotní pojišťovna ani sama elitní pražská nemocnice.

Anonymní příjemce

Ceny od výrobců, kteří dodávají nemocnici IKEM i dalším pražským ústavům pomůcky pro kardiologii, nepřekračují částku 460 tisíc za defibrilátor, 50 tisíc za kardiostimulátor a 20 tisíc za stent.

Aktuálně.cz nemůže zveřejnit zdroj, od něhož podrobnosti o cenách získalo, protože nákupy chrání obchodní tajemství.

IKEM přitom nakupuje defibrilátory za cenu do 850 tisíc, kardiostimulátory do sta tisíc a stenty do třiceti tisíc.

Nákupní cenu potvrdilo s drobnými korekcemi ministerstvo zdravotnictví.

IKEM tak platí o 50 až 100 procent vyšší částku, než inkasuje obchodní oddělení výrobních firem. Rozdíl v řádu cca 200 milionů ročně jde přes Kardio Port, který bude materiály podle smlouvy dodávat až do roku 2014.

Kardio Port má akcie na doručitele a identitu jeho vlastníka nechtějí manažeři IKEM prozradit. Předseda představenstva Petr Ullrich dříve působil ve firmách Good Harvest a Harrasov, ke kterým se hlásil i známý pražský podnikatel Roman Janoušek.

Složitá konstrukce

Na výdělku z přeprodávání kardiologického materiálu se mohou podílet také subdodavatelé Kardio Portu.

Jde o tuzemské obchodní společnosti Mediservis, Synlab a Hela-CZ, vedle nich ještě o českou pobočku německého koncernu B. Braun Medical.

Složitá konstrukce dodavatelů je přitom zbytečná, protože všichni výrobci kardiologických materiálů mají v Česku vlastní obchodní zastoupení. To se týká amerických společností Medtronic a Boston Scientific i německé firmy Biotronik. Amerického výrobce St. Jude Medical zastupuje brněnská společnost Cardion.

Od čtyř zmíněných výrobců pochopitelně odebírá materiál také IKEM.

Úředníci nesledují internet

Ministerstvo zdravotnictví nechce rozdíl v cenách výrobců a nákupních cenách IKEM komentovat. "Bohužel nejsme schopni ověřit vaše informace o cenách výrobců," vysvětluje mluvčí Vlastimil Sršeň.

Stejně odpovídá i ekonomický náměstek nemocnice IKEM Michal Stiborek: „Nejsme schopni rozkrýt marže našich dodavatelů." Stiborek připomíná, že čtyřletou smlouvu na dodávky uzavřelo s Kardio Portem ještě předchozí vedení nemocnice, smlouvu přitom nejde vypovědět bez pokuty v řádu stovek milionů.

Nemocnice se proto podle náměstka musí smířit s tím, že bude přijímat dodávky Kardio Portu až do první poloviny roku 2014, kdy dohoda skončí. „V cenových jednáních s dodavatelem budeme tlačit na nižší ceny," prozradil Stiborek recept, podle kterého je možné zachránit co nejvíc peněz.

V roce 2012 IKEM dohodl snížení cen o 16 procent. Předem ale nejde říct, jestli jde o rychlejší nebo pomalejší tempo, než jak kardiologický materiál zlevní na volném trhu.

Ceny zdravotnických materiálů podléhají podle zákona regulaci zdravotních pojišťoven. V případu Kardio Port ale mají svázané ruce a rozdíl mezi cenou výrobce a cenou pro IKEM nemohou ověřit: „Do vnitřních finančních procesů subjektů poskytujících zdravotní péči samozřejmě zasahovat nemůžeme - k tomu je oprávněn toliko příslušný finanční úřad, popřípadě pak Policie ČR v rámci vyšetřování," uvedl mluvčí Všeobecné zdravotní pojišťovny Jiří Rod.

Na valných hromadách Kardio Portu vystupuje jako držitel jeho akcií právník Daniel Kučera. Aktuálně.cz se na něho obrátilo prostřednictvím advokátní kanceláře Stejskal & spol., kterou do září spoluvlastnil. Na žádost o faktury, podle kterých proplácí dodávky materiálu výrobcům, zatím nereagoval.  

Cenovou úroveň na volném trhu však není těžké ověřit z otevřených zdrojů v sousedním Německu. Spotřebitelský server wieviel-kostet.net například uvádí, že defibrilátory stojí 15-20 tisíc eur.

Mechanismus za miliardy

Předražené nákupy kardiologických materiálů umožňují zdravotní pojišťovny, které nemocnicím plně proplácejí vysoké částky na úrovni nemocnice IKEM. Ročně tak připraví daňové poplatníky o dvě miliardy korun.

Vysoké ceny pražské nemocnice nejsou podle informací Aktuálně.cz výjimkou. Dodavatelé kardiologických materiálů obvykle fakturují nejvyšší ceny, které ještě VZP či jiná pojišťovna nemocnici proplatí. Dodavatel potom polovinu inkasované částky vrátí prostřednictvím sponzorského daru, anebo nabídkou odborného školení.

Praxe v IKEM se liší tím, že vrácený přeplatek inkasuje anonymní firma Kardio Port.

V Česku se ročně použije 2,5 tisíce nových defibrilátorů a 8,5 tisíce kardiostimulátorů. Při předražení zmíněných pomůcek o 70-80 procent tak zdravotní pojištění ročně přijde bez užitku o 1,2 miliardy. U stentů se zbytečně ztratí zhruba třetina této částky.

 

Právě se děje

Další zprávy