Bývalý vládce českých dálnic stojí před soudem. Způsobil škodu 420 milionů, tvrdí obžaloba

Vojtěch Blažek Vojtěch Blažek
25. 8. 2016 16:09
Alfred Brunclík, někdejší šéf Ředitelství silnic a dálnic, může jít až na osm let do vězení. Podle policie prodloužil nevýhodný nájem sídla ředitelství do roku 2022 a koupil zbytečné pozemky za 175 milionů. "Někdo je rád, že to spadlo na mě, a ne na někoho jiného," říká Brunclík.
Bývalý šéf Ředitelství silnic a dálnic Alfred Brunclík.
Bývalý šéf Ředitelství silnic a dálnic Alfred Brunclík. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha – Tři roky byl Alfred Brunclík nejvlivnějším státním manažerem – jeho úřadem protékalo 60 miliard určených na budování českých dálnic.

Bývalý šéf Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) si ale ze svého působení nese dvě kauzy, kvůli nimž ve čtvrtek poprvé stanul před soudem. Za prvé: v roce 2008 prodloužil – už dříve kritizovaný – nájem sídla ŘSD v Praze na Kačerově tak, že ho dodnes není možné zrušit.

A v následujícím roce Brunclík podle obžaloby koupil od soukromníků pozemek u trasy pražského obchvatu. Jenže víc než pětihektarovou parcelu stát nakonec nepotřeboval. Za to, že podle policie způsobil dohromady škodu za víc než 420 milionů, může jít Brunclík až na osm let do vězení. "Obžaloba je účelová a bez důkazů," prohlásil Brunclík před soudem.

Soutěž s jedním zájemcem

Vystudovaný stavař Brunclík vedl ŘSD od roku 2007, do té doby strávil celý život v byznysu. Jeho působení ve státní správě ukončil nástup Nečasovy vlády v roce 2010, kdy ho odvolal tehdejší ministr dopravy Vít Bárta z Věcí veřejných s tím, že Brunclíkovi nevěří.

Teprve později vyplavaly na povrch podrobnosti obou příběhů, kvůli nimž je teď Brunclík obžalovaný z porušování povinností při správě cizího majetku. Ten první vlastně zdědil: jeho předchůdce na pozici ředitele Petr Laušman vypsal v roce 2004 soutěž na nové sídlo ŘSD. Ta ovšem budila pochybnosti už tehdy. ŘSD si do podmínek například nadiktovalo, jak daleko musí být dům od metra nebo od dálnice. A ve finále pak vybíralo z jediné nabídky od společnosti Office House Kačerov, firmy s nedohledatelnými vlastníky papírově sídlícími v paneláku v kanadském Torontu.

O 71 procent vyšší nájemné

Exředitele Laušmana kvůli tomu policisté stíhali také, ale pak zjistili, že případ je už promlčený. Jeho nástupce Brunclík pak ke smlouvě podepsal dodatek, který nájem fakticky prodloužil o 11 let: do prosince roku 2022. Znalci objednaní policií spočítali, že ŘSD kvůli Brunclíkovi a Laušmanovi platilo až o 71 procent vyšší nájemné, než jaké bylo běžné na trhu.

V roce 2014 sice manažeři ŘSD vyjednali s firmou za nájem kanceláří a desítek parkovacích míst slevu. Původně platilo měsíčně 2,7 milionu za kanceláře a dalších 165 tisíc za 64 parkovacích míst. Nyní stojí nájem budovy dva miliony měsíčně a parkování tři, respektive dva tisíce měsíčně (dražší jsou garážová stání, venkovní jsou levnější). I tak ale podle policie přišel stát do té doby o 115,5 milionu. A až do ukončení smlouvy v roce 2022 to bude dalších 132 milionů.

Mimochodem, dnes se společnost vlastnící administrativní budovu na Kačerově jmenuje CIB Real Estate, kdo jsou koncoví vlastníci, ale neuvádí. "Mateřská společnost koncernu sídlí v Holandsku," řekla HN před třemi lety tehdejší jednatelka Hana Formánková.

Pětašedesátiletý Brunclík před soudem řekl, že o nevýhodnosti zděděné smlouvy neměl žádné indicie: schválilo ji nadřízené ministerstvo financí a ani žádná pozdější kontrola nezjistila chyby. Jen v roce 2008 se prý u něj ohlásili detektivové protikorupční policie s tím, že si přijdou pro všechny dokumenty k zakázce. Měli je v sídle ŘSD připravené, ale nikdy si je nevyzvedli.

A stejně tak dodatek, prodlužující kontrakt do roku 2022, Brunclík projednal s ministerstvem i s interními auditory – opět bez námitek. "Podpis se odehrál tři měsíce po mém nástupu v době obrovského pracovního vytížení," popsal Brunclík atmosféru v roce 2008, kdy Topolánkova vláda tlačila na rychlé čerpání evropských dotací určených na dopravu. Ale na ŘSD tehdy nebylo dost připravených projektů, které by se daly stihnout financovat z EU.

"Všichni mi to doporučili"

Druhá větev obžaloby se týká nedokončeného Pražského okruhu – konkrétně spojnice mezi dálnicemi D1 a D11. Brunclík rozhodl, že u Běchovic ŘSD vykoupí za 175 milionů od developerů dva pozemky, na nichž nechá vybudovat středisko techniky pro údržbu silnic.

Obžaloba tvrdí, že jako ředitel na to neměl pravomoc – všechny nákupy nemovitostí nad milion muselo podle tehdejších nařízení schvalovat ministerstvo. A že Brunclík musel vědět, že jde o rizikovou investici, protože výstavba žádného střediska údržby v rozpočtu nebyla naplánována. Brunclík namítá, že policisté nepochopili systém schvalování nákupů: na podobné případy existovala výjimka, kdy údajně ředitel ŘSD mohl rozhodovat sám, bez souhlasu ministerstva.

Brunclík opět říká, že dostal smlouvu o koupi pozemků na stůl s kladným doporučením všech podřízených. Tedy že neměl důvod pochybovat. "Někdo je teď moc rád, že to spadlo na mě, a ne na někoho jiného," prohlásil Brunclík.

Brunclík, který ve vedení dálnic ročně rozděloval peníze srovnatelné s rozpočtem Prahy, je už rok v důchodu. Předtím pracoval pro stavební společnost OHL ŽS jako ředitel zahraničních aktivit v Rusku a v Kazachstánu. Obžalovaný je ještě v jedné z kauz související s jeho působením na ŘSD: podle kriminalistům sjednal nevýhodné smlouvy na pronájem billboardů podél silnic, škodu vyčíslili na čtvrt miliardy.

 

Právě se děje

před 4 minutami

Aerolinky loni kvůli koronaviru přepravily o 60 procent méně cestujících než v roce 2020

Aerolinky přepravily v loňském roce na pravidelných linkách 1,8 miliardy cestujících, což bylo o 60,2 procenta méně než v předchozím roce. Vyplývá to ze statistické ročenky za rok 2020, kterou zveřejnilo Mezinárodní sdružení pro leteckou dopravu (IATA). Tržby z přepravy cestujících se loni kvůli pandemii propadly o 69 procent na 189 miliard USD (čtyři biliony Kč). Čistá ztráta leteckých společností pak činila 126,4 miliardy USD. 

Poptávka po letecké dopravě v celém odvětví měřená v tržbách za osobokilometry meziročně klesla o 65,9 procenta. To byl nejvyšší propad od roku 1950, kdy se tento údaj začal sledovat. Poptávka po mezinárodních letech klesla o 75,6 procenta a na domácích trasách o 48,8 procenta.

Zdroj: ČTK
před 8 minutami

V červenci zbankrotovalo nejméně podnikatelů od předloňského února

V červenci bylo v Česku vyhlášeno 51 bankrotů obchodních společností, o 29 méně než v červnu a nejméně od počátku roku. Rovněž bylo vyhlášeno 425 bankrotů podnikatelů, o 161 méně než před rokem a nejméně od února 2019. Vyplývá to ze studie společnosti CRIF - Czech Credit Bureau.

"Nízký počet bankrotů bude spíše jednorázovou záležitostí, ve které svoji roli částečně sehrály i červencové svátky. Nicméně především u podnikatelů dlouhodobě sledujeme pokles počtu insolvenčních návrhů i vyhlášených bankrotů, který může mít řadu příčin. Jednou z nich může být i značný počet přerušených živností," uvedla analytička CRIF Věra Kameníčková.

Bylo podáno 92 návrhů na bankrot obchodních společností, o deset více než v červnu. Šlo o druhý nejvyšší počet v tomto roce. Návrhů na bankrot podnikatelů bylo 487. To bylo o 56 méně než v předchozím měsíci.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 26 minutami

Do sídla ukrajinské vlády pronikl muž s granátem v ruce a hrozí, že ho odpálí

Do sídla ukrajinské vlády v Kyjevě pronikl muž s ručním granátem v ruce a hrozí jeho odpálením. Uvedla to ve středu agentura Unian, která se odvolává na sociální sítě.

"Živý odtud neodejdu!" citovala agentura útočníka.

Incident natočil aktivista Ihor Bondarčuk z nevládní organizace Stop korupci a video zveřejnil na Facebooku. Jeden z uživatelů v útočníkovi rozpoznal válečného veterána.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Britské kapely nejsou naočkované, na festival v Tasově nepřijedou

Hvězdou festivalu Beseda u bigbítu nakonec bude polská zpěvačka Brodka. Nahradí britské kapely Black Country, New Road a Snapped Ankles, stejně jako belgickou sestavu Flying Horseman. Britové se nestihli plně očkovat, což by pro ně znamenalo cestovní komplikace, nejspíš i karanténu. "U Flying Horseman zase nastala situace, kdy na jejich koncert mělo navazovat německé turné, které se z důvodu restrikcí postupně rušilo. Zůstal jen koncert v České republice, který se nakonec kapela rozhodla z finančních i časových důvodů zrušit," vysvětluje ředitel festivalu Pavel Uretšlégr.

Nově v programu přibyly české formace Dva a Bratři. Vyprodaná přehlídka v Tasově na Hodonínsku se koná tento pátek a sobotu. Hlavní část programu obstarají české a slovenské formace. "Naším hlavním cílem je mapovat aktuální dění na české a slovenské nezávislé hudební scéně, dovézt to nejzajímavější od zavedených umělců a zároveň včas rozpoznat nové talenty. Rádi bychom návštěvníkům zprostředkovali ucelený pohled na současnou hudbu," doplňuje Uretšlégr.

Zdroj: ČTK
Další zprávy