Mimořádná zpráva

Bývalý velvyslanec Schapiro je právníkem Bakaly ve sporu s podnikatelem Krúpou

ČTK ČTK
19. 10. 2018 14:37
Bývalý spolumajitel těžební firmy OKD Zdeněk Bakala podal na konci září u amerických soudů žalobu na slovenského podnikatele Pavola Krúpu pro pokus získat vydíráním půl miliardy korun. V právní bitvě mu má pomáhat bývalý velvyslanec USA v Česku Andrew Schapiro.
Andrew Schapiro
Andrew Schapiro | Foto: Libor Fojtík

Praha - Bývalý velvyslanec USA v Česku Andrew Schapiro pracuje pro finančníka Zdeňka Bakalu (majitel mediálního domu Economia, jehož součástí je také Aktuálně.cz). Je jedním z jeho právníků v případu žaloby, kterou Bakala podal na podnikatele Pavola Krúpu pro vydírání u amerického federálního soudu. Informoval o tom internetový deník Echo24 s odvoláním na informace Šárky Samkové z Bakalovy společnosti BM Management.

"Poznal jsem pana Bakalu, když jsem byl velvyslancem v České republice. Vždycky byl hrdý Čech a aktivně podporoval demokratické hodnoty a volný trh. Když mě požádal o pomoc v této kauze, s radostí jsem to přijal," uvedl Schapiro podle serveru.

Schapiro byl americkým velvyslancem v Česku od září 2014 do ledna letošního roku. Úřad opustil po skončení funkčního období prezidenta Baracka Obamy, americkým velvyslancem je nyní Stephen King.

Bývalý spolumajitel těžební firmy OKD Zdeněk Bakala podal na konci září u amerických soudů žalobu na slovenského podnikatele Pavola Krúpu pro pokus získat vydíráním 500 milionů korun.

Žaloba uvádí, že se Krúpa pokusil Bakalu donutit, aby zaplatil desítky milionů dolarů za ukončení kampaně "štvavého obtěžování, očerňování a zasahování do jeho podnikatelské činnosti".

Krúpa se v kauze OKD dlouhodobě angažuje. Krúpova mluvčí Barbora Hanáková nedávno uvedla, že Bakala "stát a nájemníky připravil o částku 150 miliard, které neoprávněně vyvedl z OKD a neoprávněně získal z bytů OKD".

Vůči Bakalovi i Schapirovi se vymezuje prezident Miloš Zeman. Naposledy na adresu Bakaly mířily tento týden Zemanovy vulgarity v živém rozhovoru pro Český rozhlas.

Se Schapirem prezident neměl dobré vztahy, několikrát se dostali do sporu. Po kritice ze strany Schapira mu Zeman vzkázal, že má na Hradě zavřené dveře. Naopak o slovenském podnikateli Krúpovi prezident řekl, že ho letos u příležitosti 28. října vyznamená.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy