Bývalý diplomat Kolář do boje o Hrad nejde: Netoužím být prezidentem, chtěl jsem jen porazit Zemana

Domácí Domácí
Aktualizováno 23. 3. 2017 10:51
Bývalý velvyslanec v USA Petr Kolář se rozhodl, že o funkci prezidenta usilovat nebude. "Po zralé úvaze a v souladu se svým nejlepším vědomím a svědomím jsem se rozhodl, že kandidovat nebudu. Netoužím být hlavou státu,“ napsal Kolář v prohlášení, které poslal Kroměřížské výzvě a jež má Aktuálně.cz k dispozici. "Netoužím být hlavou státu, na to jsem příliš svéhlavý. Vím, že bych v případě své kandidatury měl jen negativní motivaci, tedy potřebu zabránit tomu, aby se prezidentem naší drahé vlasti stal opět Miloš Zeman," vysvětlil. Svou kandidaturu na prezidenta zatím oznámil současný prezident Miloš Zeman, podnikatel Michal Horáček, učitel Marek Hilšer a podnikatel Igor Sládek.
Petr Kolář
Petr Kolář | Foto: ČTK

Praha - Bývalý velvyslanec v USA Petr Kolář, o kterém se spekulovalo jako o možném prezidentském kandidátovi, oznámil, že se o post hlavy státu ucházet nebude. Vysvětlil, že jeho jedinou motivací by bylo zabránit tomu, aby byl současný prezident Miloš Zeman zvolen na druhé funkční období.

"Netoužím být hlavou státu, na to jsem příliš svéhlavý. Vím, že bych v případě kandidatury měl jen negativní motivaci, tedy potřebu zabránit tomu, aby se prezidentem naší drahé vlasti stal opět Miloš Zeman," napsal Kolář v prohlášení zaslaném členům Kroměřížské výzvy.

Jako svůj hlavní handicap Kolář uvedl, že je příliš výrazným odpůrcem prezidenta Zemana. "Jsem názorově příliš vyhraněný a příliš protizemanovský. To mi sice nejspíš získává vaše sympatie, kterých si nesmírně vážím, ale nestačí to k volebnímu vítězství," napsal Kolář.

Podotýká, že v poslední době se objevily na startovací čáře osobnosti, které mu imponují, a proto považuje za rozumné zbytečně nesnižovat jejich šance. "Jsou jednoznačně prozápadní, proevropské a proalianční a nemají sebemenší chuť jakkoli koketovat a flirtovat s autoritářskými a totalitními režimy východního střihu," ocenil nejmenované osobnosti Kolář.

Kolář nemá v plánu se stahovat z veřejného života a je ochoten těmto osobnostem v boji o Hrad pomoci. "Budu rád svými znalostmi, zkušeností a schopnostmi nápomocen každému z nich, pokud o to budou stát. A až se ten, kdo porazí Miloše Zemana, stane prezidentem, bude mi ctí být mu k dispozici," nabídl se Kolář.

Svou kandidaturu na prezidenta zatím oznámil současný prezident Miloš Zeman, textař Michal Horáček, učitel Marek Hilšer a podnikatel Igor Sládek.

NATO se rozhodlo prokázat, že myslí vážně kolektivní obranu svých členů. Rusko nás zatím jen testovalo, říká bývalý velvyslanec Kolář. | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

Další zprávy