Bývalý šéf pivovaru dostal pět let za podvody s dotacemi

ČTK ČTK
7. 9. 2015 13:08
Soud poslal bývalého šéfa pivovaru Eggenberg Jiřího Shrbeného do vězení na pět let. Shrbený dostal po povodních v roce 2002 od vlády granty na obnovu objektu v celkové výši zhruba 70 milionů, ale peníze používal i na jiné účely. Pivovaru způsobil škodu 40 milionů. S pivovarem mu pomáhal i zesnulý podnikatel František Mrázek. Policie Shrbeného vyšetřuje i kvůli dalším finančním podvodům.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Thinkstock

České Budějovice - Na pět let do vězení poslal českobudějovický krajský soud bývalého předsedu představenstva českokrumlovského pivovaru Eggenberg Jiřího Shrbeného staršího.

Ten podle obžaloby způsobil společnosti podvody škodu více než 40 milionů korun. Pětašedesátiletý Shrbený v minulosti mimo jiné podnikal i s Františkem Mrázkem, který byl v lednu 2006 zastřelen.

Rozsudek není pravomocný, obžaloba i obhajoba si ponechaly lhůtu na odvolání.

Krajský soud vynesl rozsudek v případu dotačního podvodu, kterým se zabýval několik let. Podle obžaloby bývalý šéf pivovaru získal po povodních v roce 2002 od ministerstev průmyslu a obchodu a zemědělství granty na obnovu objektu v celkové výši zhruba 70 milionů korun, ale peníze používal i na jiné účely.

Kontakty se zesnulým podnikatelem Mrázkem

Shrbený od začátku vinu popíral. Před soudem uvedl, že s obnovou pivovaru po povodních mu pomáhal právě zmíněný podnikatel Mrázek. Ten byl označován za nejvlivnějšího muže českého podsvětí a se Shrbeným udržoval delší dobu kontakt.

Bývalého šéfa pivovaru policie vyšetřuje ještě kvůli dalšímu případu. Kriminalisté se domnívají, že Shrbený starší vyvedl ze společnosti majetek za více než 200 milionů korun.

Není to jediná událost, kterou kriminalisté ve spojitosti s Eggenbergem řešili. V roce 2013 obvinili tehdy devětašedesátiletého insolvenčního správce z Českobudějovicka z podvodu se škodou 33 milionů korun. Tuto částku prý muž vyplatil jako pohledávku, aniž byla podložena potřebnými dokumenty. Obviněný v červnu 2008 peníze poukázal předsedovi představenstva pivovaru, který byl v insolvenci.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Prezidentem lékařské komory se stal její dosavadní šéf Kubek

Českou lékařskou komoru (ČLK) povede dalších pět let její dosavadní šéf Milan Kubek. Na sobotním sjezdu v Praze získal post prezidenta již počtvrté. Kubek ve volbě porazil současného viceprezidenta stavovské organizace lékařů Zdeňka Mrozka.

Kubek získal 176 hlasů, Mrozek 108. Nikdo další nekandidoval. Volba trvala téměř tři hodiny, delegáti si nového šéfa odhlasovali až ve třetím kole.

Staronový prezident ČLK stojí v čele komory 15 let, organizaci vede od roku 2006, Předtím byl Kubek, který má angiologickou ambulanci na poliklinice v Praze 9, předsedou Lékařského odborového klubu. Podle Kubka by ČLK měla poskytovat svým členům co nejlepší servis.

Zdroj: ČTK
Další zprávy