Exšéf České pošty dostal za manipulaci tendrů podmínku, Babišovu firmu soud zprostil

ČTK ČTK
Aktualizováno 2. 9. 2020 13:17
Bývalého zástupce generálního ředitele České pošty Richarda Soldána ve středu pražský městský soud potrestal dvouletým podmíněným trestem v případu, který se týká údajného manipulování tendrů České pošty. Soud naopak zprostil viny společnost Agrotec patřící do svěřenských fondů premiéra Andreje Babiše (ANO), firmu SP i jejich jednatele Pavla Richtera a Josefa Šindeláře. Rozsudek není pravomocný.
Pobočka České pošty v Jindřišské ulici
Pobočka České pošty v Jindřišské ulici | Foto: Libor Fojtík

O rok mírnější podmínku než Soldánovi soud uložil jednateli společnosti Radekov Antonínu Hadačovi, jehož společnost podle obžaloby zakázky vyhrála. Společnost Radekov by měla podle rozsudku zaplatit 250 000 korun jako peněžitý trest. Pokuty soud uložil i Soldánovi, který má uhradit 150 000 korun a Hadačovi, kterému soud nařídil zaplatit 50 000 korun.

Podle předsedy senátu Petra Blažka se vina Hadače a Radekova prokázala u jednoho z žalovaných bodů, který se týkal zakázky na výměnu oken na poště ve Znojmě. Naopak ale jednatele i firmu zprostil v jiné části obžaloby. Soldán byl uznán vinným ve všech bodech kromě těch, které se týkaly společností SP a Agrotec.

S Agrotecem souvisela část obžaloby, ve které státní zástupce tvrdil, že někdejší ředitel poštovní sekce řízení dopravy České pošty Patrik Zeithaml zařídil, aby firma dodávala poště pneumatiky. Podle Blažka společnost Agrotec vynaložila veškeré úsilí, aby trestnímu jednání svých zaměstnanců zabránila, a tím se tzv. vyvinila. Richter se zase sice dopouštěl nestandardního chování, nešlo ale ještě o trestný čin, doplnil soudce. U Zeithamla bylo už předloni v září podmínečně zastaveno trestní stíhání.

V kauze bylo původně obžalováno deset lidí, s některými žalobce v minulosti uzavřel dohodu o vině a trestu. Jiní byli potrestáni symbolickými a peněžitými tresty, u dalších soud od potrestání upustil.

"Rozhodnutí soudu vítáme. Soud již podruhé potvrdil náš názor, který dlouhodobě zastáváme, že k žádnému porušení zákona nedošlo ani ze strany právnické osoby, ani ze strany našich zaměstnanců," řekl za Agrotec mluvčí koncernu Agrofert Karel Hanzelka.

Zakázka na modernizaci přepážek a interiérů

První část obžaloby se původně týkala pěti zakázek na úpravy interiérů pošt nebo modernizace přepážek na pobočkách v různých místech Česka. Zakázky byly vypsány mezi roky 2012 a 2014. Někdejší zástupce generálního ředitele pošty Soldán, ředitel odboru investic Jiří Bílek, ředitel nákupu a zásobování Jiří Kouba a referentka odboru přípravy veřejných zakázek Renata Jakubcová podle spisu umožnili, aby tendr získaly předem domluvené firmy. Obžalobě v této části čelil i manažer stavební firmy Ervín Kolárovský.

Koubovi soud už dříve uložil 163 dní ve vězení, Kolárovskému 203 dní vězení. Oba také museli zaplatit 150 000 korun. Mimo hlavní jednání byla zproštěna obžaloby Jakubcová, u které se ukázalo, že pouze plnila požadavky nadřízených. U Martina Sirotka, který měl status spolupracujícího obviněného a přiznal se, soud upustil od potrestání. Bílkova dohoda o trestu spočívala v tom, že zaplatil 10 000 korun. Peníze měly jít na pomoc obětem trestných činů.

Druhá část obžaloby se týká manažera Agrotecu Richtera a někdejšího ředitele poštovní sekce řízení dopravy České pošty Patrika Zeithamla, který podle spisu zařídil, aby Agrotec dodával poště pneumatiky. U Zeithamla bylo předloni v září podmínečně zastaveno trestní stíhání.

Pražský městský soud už v případu jednou rozhodoval, případ tehdy řešil jiný soudce, který v mezidobí odešel do důchodu. Tehdy kromě Soldána a Hadače odsoudil i Šindeláře, potrestal také příslušné firmy. Agrotec a Richtera stejně jako ve středu osvobodil. Rozsudek ale později zrušil odvolací pražský vrchní soud.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 8 hodinami

Britka Ghislaine Maxwellová byla dnes v USA odsouzena k 20 rokům vězení za napomáhání finančníkovi Jeffreymu Epsteinovi zneužívat náctileté dívky

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

O deset procent se od září navýší plat části zaměstnanců ve veřejném sektoru

Od 1. září by měli dostat o deset procent přidáno nepedagogičtí pracovníci či lidé, kteří pracují v resortech, jako je kultura. Jde zhruba o 300 tisíc lidí. Po jednání na úřadu vlády to novinářům řekli ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL) a předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středula. Konečnou shodu na růstu platů ve veřejném sektoru však předsedové vládních stran s odboráři nenalezli.

Před úterním jednáním odboráři požadovali přidání ve veřejném sektoru od července a uváděli, že se chtějí dohodnout na navýšení o 15 procent lidem se zmrazeným výdělkem a o 7,6 procenta ostatním. Devět odborových svazů veřejné sféry na podporu požadavků vstoupilo do stávkové pohotovosti, další čtyři je podporují. Koalice se s odboráři znovu sejde 19. července, kdy by podle Jurečky měla vzniknout dohoda nejen pro letošní rok, ale i pro rok 2023.

Zdroj: ČTK
Další zprávy