Podezření, že se Kovář dopustil plagiátorství, je důvodné, uvedla etická komise

Šárka Mrázová Šárka Mrázová
18. 12. 2018 10:14
Etická komise Filozofické fakulty Univerzity Karlovy se poprvé vyjádřila k případu historika a bývalého prorektora Martina Kováře. Podezření, že ve svých knihách opisoval, je podle ní důvodné. Nyní má profesor příležitost se k nařčení vyjádřit, komise bude znovu jednat začátkem ledna. Kovář minulý týden odstoupil.
Martin Kovář (vlevo), Michal Pullmann a Martin Stropnický
Martin Kovář (vlevo), Michal Pullmann a Martin Stropnický | Foto: ČTK

Podezření, že se profesor historie a prorektor Univerzity Karlovy pro vnější vztahy Martin Kovář opakovaně dopustil plagiátorství, je důvodné, oznámila etická komise univerzity, která se podnětem skupiny studentů zabývá. Kovář vedl patnáct let Ústav světových dějin, minulý týden kvůli podezření z plagiátorství rezignoval.

Komise zatím navrhuje, aby se k situaci Kovář písemně vyjádřil, případně se osobně dostavil na další jednání komise, jež proběhne 3. ledna. Komise ve stanovisku uvedla, že považuje plagiátorství za závažné provinění proti etice i samotnému smyslu vědecké práce. "Tento čin, zejména je-li uplatňován soustavně, je v ostrém rozporu a neslučitelný s pedagogickým a vědeckým působením na univerzitě i s výkonem jakékoliv akademické funkce."

Na shody mezi Kovářovými publikacemi a knihou anglicky píšícího historika Barryho Cowarda upozornili tři doktorandi z Filozofické fakulty - Marek Jandák, Tomáš Konečný a Ondřej Crhák. Ti poslali univerzitním orgánům analýzu, ve které se snaží plagiátorství prokázat.

Kovář podle nich opisoval nejméně ve třech svých textech, a to v knihách Anglie posledních Stuartovců (1998), Stuartovská Anglie (2002) a v loňském článku Jakub I. Stuart. Pro jednu ze svých knih převzal Kovář podle doktorandů poznámkový aparát z Cowardovy knihy The Stuart Age: A history of England 1603-1714 v rozsahu více než 40 procent. Kovář ale obvinění studentů odmítl.

Mluvčí univerzity Václav Hájek minulý týden uvedl, že k důvodům ukončení Kovářova pracovního poměru ale bylo i to, že nehodlal nadále pracovat v prostředí, v němž byl dlouhodobě vystavován osobním útokům, a to zejména na sociálních sítích, což má devastační dopad na jeho rodinu, citovala ČTK Hájka. Na kauzu jako první upozornil Deník N.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Po protestech na Kubě poslalo Rusko do Karibiku humanitární pomoc

Rusko po masivních protestech na Kubě poslalo do karibské země více než 88 tun humanitární pomoci. Dva letouny Antonov An-124 dopravily do země potraviny a zboží pro ochranu obyvatel, včetně milionu roušek. Oznámilo to dnes ruské ministerstvo obrany.

Kvůli koronavirové krizi se na Kubě v poslední době výrazně zhoršila hospodářská situace. To vyvolalo tento měsíc masivní protesty, největší za 30 let.

Další zprávy