Bývalý premiér Petr Nečas byl obviněn z podplácení

Radek Nohl Karel Hrubeš Radek Nohl, Karel Hrubeš
11. 2. 2014 22:15
Stíhání expremiéra souvisí s takzvanou kauzou trafik pro trojici exposlanců ODS
Petr Nečas.
Petr Nečas. | Foto: Vojtěch Marek

Praha - Bývalý premiér Petr Nečas byl obviněn z podplácení. Deníku Aktuálně.cz to potvrdil jeho advokát Josef Lžičař.

"Dozvěděl jsem se to od pana Nečase, před chvíli jsem s ním mluvil. Zítra se sejdeme a bude to řešit," řekl Aktuálně.cz Lžičař.

Vrchní žalobce Ivo Ištvan, jehož státní zástupci kauzu Jany Nečasové (Nagyové) dozorují, nechtěl obvinění komentovat.

"Pro veřejnost nemáme žádné nové informace," prohlásil Ištvan na dotaz Aktuálně.cz týkající obvinění bývalého premiéra.

Stíhání Nečase, na které jako první upozornil server Novinky.cz, souvisí s takzvanou kauzou trafik pro trojici exposlanců ODS Petra Tluchoře, Ivana Fuksu a Marka Šnajdra.

Kauza vedla k pádu vlády

Obviněn je Nečas za to, že jim nabízel lukrativní posty ve státních firmách. Bývalý předseda vlády svou vinu odmítá. "Domnívá se, že dochází ke kriminalizaci politického jednání," uvedl advokát Josef Lžičař.

Sám Nečas uvedl pro Reflex.cz, že toto obvinění očekával. "Je to účelový a politicky motivovaný krok, který potvrzuje, že se od počátku jedná o politický proces. Žádná dohoda o odstoupení tří bývalých poslanců výměnou za funkce ve státních firmách nikdy učiněna nebyla a policie nemá a ani nemůže mít pro to důkazy," prohlásil expremiér.

Podle něj se mu policie a státní zastupitelství mstí za trestní oznámení, které podal na Roberta Šlachtu, ředitele Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu, a za tvrdou kritiku tohoto útvaru.

Vrchní žalobce Ivo Ištvan: Nebudeme to komentovat.
Vrchní žalobce Ivo Ištvan: Nebudeme to komentovat. | Foto: Vojtěch Marek

"V tomto případu již proběhla řada obvinění a nejasných úkonů a zatím se nic neprokázalo, nezbývá než čekat na výsledek vyšetřování a věřit v nestrannost policie a české justice," komentoval obvinění Nečase mluvčí ODS Jiří Sochor.

Poslanec ODS a člen sněmovního ústavně-právního výboru Marek Benda považuje obvinění Petra Nečase za skandální. "Mám pocit, že je to poslední zoufalý pokus pana Ištvana, dokázat, že jeho zásah loni v létě v Praze měl nějaké opodstatnění. Až se ukáže, že i toto obvinění je naprosto nesmyslné, a soud ho shodí, bude třeba, aby byla vyvozena odpovědnost vůči panu Ištvanovi," řekl České televizi.

Stíhání bývalého premiéra však loni na podzim otevřel cestu Nejvyšší soud. Ten potvrdil, že obvinění exposlanců ODS není možné, zatímco Nečase ano.

"V současné době není chráněný imunitou (Petr Nečas - pozn. red.), tedy není vyňat z pravomoci orgánů činných v trestním řízení a lze proti němu vést trestní řízení a může být trestně stíhán," uvedl loni v říjnu mluvčí Nejvyššího soudu Petr Knötig.

Ištvan ve své žádosti k Nejvyššímu soudu napsal, že si bývalý premiér s exposlanci dohadovali lukrativní místa ve státních firmách i mimo půdu Sněmovny.

Kde se dohadovaly trafiky?

V dokumentu přitom vyjmenoval i místa těchto schůzek. Vyšetřovatelé mají zadokumentované například jednání v Hrzánském paláci, v restauraci Vojanův dvůr, v Kramářově vile, ve Strakově akademii, v budově Českých drah nebo v hotelu Holiday Inn Brno.

Kauza údajného podplacení Tluchoře, Fuksy a Šnajdra vedla k pádu Nečasovy vlády, Nečas se rovněž vzdal funkce předsedy ODS.

V současné době jsou v této větvi případu obviněni bývalá šéfka vládního kabinetu Nagyová, nynější Nečasova manželka, a někdejší Fuksův náměstek Roman Boček. Nagyová s Bočkem podle žalobců společně navedli Nečase k přislíbení úplatku.

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Sněmovna označila po vzoru jiných parlamentů libanonské šíitské hnutí Hizballáh jako celek za teroristickou organizaci

Sněmovna označila po vzoru jiných parlamentů libanonské šíitské hnutí Hizballáh jako celek za teroristickou organizaci, která ohrožuje všechny demokratické země. Vláda by to měla prosadit i v Evropské unii, která by měla přestat rozlišovat rozdělení Hizballáhu na politickou a vojenskou část. Dolní komora se na tom dnes usnesla na popud předsedkyně sněmovního výboru pro obranu Jany Černochové (ODS)

"Poslanecká sněmovna vyzývá vládu, aby na úrovni Evropské unie prosazovala opuštění konceptu dělení Hizballáhu na dvě části a jeho úplné zařazení na seznam teroristických organizací," stojí ve sněmovním usnesení. Ministři zahraničí EU zařadili před sedmi lety na evropský seznam teroristických organizací pouze vojenské křídlo hnutí.

Vláda by se podle poslanců měla rovněž zasazovat o potlačení vlivu Hizballáhu ve světě v zájmu posílení mezinárodní bezpečnosti. Sněmovna také konstatovala, že její usnesení "není nepřátelským aktem vůči libanonskému lidu a že má zájem na udržování partnerství s Libanonskou republikou". Zástupci Hizballáhu jsou součástí libanonské vlády.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Obama kritizoval na mítinku Trumpa kvůli "zpackanému" boji s pandemií

Bývalý americký prezident Barack Obama na mítinku na Floridě ostře kritizoval svého nástupce Donalda Trumpa kvůli "zpackanému" boji s epidemií covidu-19. Lepší strategie podle něj mohla zachránit tisíce lidských životů. Informovala o tom dnes stanice CNN.

Obama vystoupil na mítinku v Orlandu na Floridě, na který lidé kvůli epidemii covidu-19 mohli přijet jen v autech a z nich si projev vyslechnout.

Na podporu demokratického kandidáta na prezidenta a svého někdejšího viceprezidenta Joea Bidena vystoupil Obama už minulý týden v Pensylvánii. Florida i Pensylvánie patří ke klíčovým státům, jejichž voliče chtějí demokraté i republikáni dostat na svou stranu.

Podle bývalého prezidenta Trump pandemii ignoroval a nyní se zdráhá přijmout zodpovědnost za následky svých činů. "Ale tenhle úřad tak nefunguje. Jste zodpovědní nonstop," dodal. Současný šéf Bílého domu se podle Obamy zajímá víc než o blaho lidí o svůj mediální obraz. "Žárlí na covid kvůli mediální pozornosti, které se mu dostává," řekl.

Nadcházející volby označil Obama za "nejdůležitější za našich životů". Shromážděné vyzval, aby dali svůj hlas Bidenovi, neboť ten má podle něj "konkrétní plán", jak učinit z USA zdravější, spravedlivější a silnější zemi.

Zdroj: ČTK
Další zprávy