Bývalý náměstek na financích poslal na ministerstvo exekutory, to obratem zaplatilo

Martin Ťopek Martin Ťopek
1. 4. 2019 13:12
Rok a čtvrt po vyhazovu z ministerstva financí se Ondřej Závodský obrátil na exekutora kvůli nezaplacenému odchodnému. Resort mu měl už v únoru zaplatit více než 600 tisíc korun. Na soud odešel exekuční návrh. Poté co deník Aktuálně.cz požádal ministerstvo o reakci, přišla informace, že resort dlužnou částku k 1. dubnu uhradil.
Ondřej Závodský.
Ondřej Závodský. | Foto: Vojtěch Marek

Ministerstvo financí čelilo návrhu na exekuci. Důvodem bylo nevyplacené odstupné odvolanému náměstkovi Ondřeji Závodskému. Ten se po jednom a půl měsíci od termínu splatnost obrátil na exekutora, aby mu na státu dlužné peníze vymohl. Jde o 654 tisíc korun. 

"Nejde mi ani tolik o peníze jako ukázat, jaká je personální politika současné vlády. Odborníci jsou nahrazováni lidmi, kteří nejsou schopní základních úkonů," uvedl Závodský. 

Exekutor Petr Kučera potvrdil, že exekuční návrh na Českou republiku již odešel na soud. "Pokud ho soud potvrdí, zašleme ministerstvu financí výzvu k dobrovolnému plnění," řekl. Hrozilo tak, že k dlužné částce přibudou další náklady, jako je třeba odměna exekutorovi. "Ta bude minimální, v řádu tisíců korun. Nicméně nechápu, proč nezaplatili ve lhůtě," uvedl Kučera. 

Krátce po zaslání dotazu na ministerstvo financí ale obdržel on-line deník Aktuálně.cz informaci, že resort dlužnou částku uhradil. "Odbytné bylo na základě pravomocného rozhodnutí o skončení služebního poměru vyplaceno ke dni 1. dubna," potvrdil mluvčí Michal Žurovec. 

Babišův expert na hazard

Závodský pracoval na ministerstvu financí za ministra Andreje Babiše od roku 2014. Na starost měl majetek státu, zejména pak dohled nad loteriemi. V prosinci roku 2017 ho však Babišova nástupkyně Alena Schillerová (za ANO) zbavila funkce.

Závodský se proti tomu odvolal až k náměstkovi ministra vnitra pro státní službu Josefu Postráneckému. Ten jeho odvolání schválil, nicméně tím Závodskému pravomocně připadlo odchodné ve zmíněné výši. "Proto v této věci není ani potřeba rozhodnutí soudu, takže jsem už mohl exekuční návrh podat," uvedl Závodský. 

Ten v současnosti pracuje v Nadačním fondu proti korupci. Podle ředitele fondu Karla Škáchy kauza ukazuje, že se stát neumí postarat o úředníky, které potřebuje.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 7 hodinami

Závěť britského prince Philipa bude tajná dalších 90 let, rozhodl soud

Závěť zesnulého prince Philipa, manžela britské panovnice Alžběty II., bude zapečetěná a tajná ještě nejméně 90 let, rozhodl dnes nejvyšší soud. Důvodem je ochrana "důstojnosti a postavení" královny, píše BBC News. Již více než století je v Británii zvykem, že po smrti vysoce postaveného člena královské rodiny jsou soudy požádány, aby zapečetily jejich závěti.

Philip, známý též jako vévoda z Edinburghu, byl s královnou ženatý více než 70 let. Brali se ještě předtím, než usedla na trůn. Vévoda zemřel ve věku 99 let letos v dubnu.

"Míra publicity, kterou by zveřejnění pravděpodobně přilákalo, by byla velmi rozsáhlá a zcela v rozporu s cílem zachovat důstojnost panovníka," uvedl v dnes zveřejněném verdiktu soudce Andrew McFarlane.

Stejným způsobem zapečetěných posledních vůlí členů britské monarchie existuje zhruba 30. Ve správě je má nejdéle sloužící soudce nejvyššího soudu se specializací na rodinné právo, jímž je právě teď Andrew McFarlane, vysvětluje BBC. Nejstarší ze závětí pochází od prince Františka z Tecku, mladšího bratra královny Mary, rozené Marie z Tecku. Nejnovější je závěť královny matky z roku 2002.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Futsalisté na MS podlehli Brazílii 0:4, s favoritem drželi krok jen poločas

Čeští futsaloví reprezentanti ve druhém utkání na mistrovství světa v Litvě podlehli favorizované Brazílii 0:4. Rekordní pětinásobní šampioni vstřelili všechny branky ve druhém poločase.

Svěřenci trenéra Tomáše Neumanna nenavázali na úvodní vítězství 5:1 nad Panamou, třetí utkání ve skupině D sehrají v neděli proti Vietnamu, který má na kontě také tři body. "Kanárci" jsou po dvou kolech stoprocentní a mají jistý postup.

Čeští hráči v Klajpedě první půli drželi s Brazilci krok, i když gólmana Gerčáka dvakrát zachránila branková konstrukce. Šance si ale vytvořil i Neumannův tým, ty největší zahodili Seidler se Slováčkem.

Jihoameričané už po přestávce potvrdili roli jasného favorita. Mezi 23. a 24. minutou se dvakrát trefil Ferrao, nejlepší futsalista světa za poslední dva roky. Gerčáka poté překonali ještě kapitán Rodrigo a těsně před koncem Marlon. Češi tak s Brazílií prohráli i poosmé v historii.

Do osmifinále turnaje projdou dvě nejlepší mužstva z šesti skupin a čtyři nejlepší celky na třetích místech. Čeští futsalisté na světovém šampionátu startují počtvrté, nejlepším výsledkem Neumannova výběru je osmé místo z roku 2004.

Mistrovství světa ve futsalu v Litvě:

Skupina D:

Brazílie - Česko 4:0 (0:0)

Branky: 23. a 34. Ferrao, 26. Rodrigo, 20. Marlon.

Sestava Česka: Gerčák (Němec) - Záruba, Slováček, Koudelka, D. Drozd - Homola, Vokoun, P. Drozd, Křivánek, Rešetár, Seidler, Holý, Vnuk. Trenér: Neumann.

Panama - Vietnam 2:3 (2:2)

1. Brazílie 2 2 0 0 13:1 6
2. Česko 2 1 0 1 5:5 3
3. Vietnam 2 1 0 1 4:11 3
4. Panama 2 0 0 2 3:8 0

Skupina C:

Šalamounovy ostrovy - Portugalsko 0:7 (0:3), Thajsko - Maroko 1:1 (0:1).

1. Portugalsko 2 2 0 0 11:1 6
2. Maroko 2 1 1 0 7:1 4
3. Thajsko 2 0 1 1 2:5 1
4. Šalamounovy ostrovy 2 0 0 2 0:13 0

 

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Ozonová díra je letos větší než Antarktida, výrazně se zvětšila v posledním týdnu

Ozonová díra nad jižní polokoulí je letos větší než obvykle a rozměry už přesahuje velikost Antarktidy. Uvedla to dnes evropská agentura pro sledování atmosféry Copernicus, podle níž se díra v ochranné vrstvě atmosféry výrazně zvětšila v posledním týdnu.

"Sledujeme poměrně velkou a potenciálně i hlubokou ozonovou díru," sdělil ředitel agentury Vincent-Henri Peuch. Zvětšování ozonové díry podle něj letos začalo běžně, podobně jako loni, kdy se však změnila v jednu z nejdéle trvajících za dobu měření.

Ozonová vrstva chrání Zemi před rakovinotvorným ultrafialovým zářením ze Slunce. Nad Antarktidou se vytváří každoročně. Vědci nicméně doufají, že by mohla díky omezení škodlivých látek v nadcházejících desetiletích zcela zmizet. Situace se zlepšila díky Montrealskému protokolu z roku 1987, jenž prakticky zastavil výrobu látek, které ozonu škodí.

Odborníci tvrdí, že se ozonová vrstva začíná obnovovat, ale zároveň dodávají, že bude zřejmě trvat do 60. let tohoto století, než z atmosféry zmizí škodlivé látky, podotkla agentura AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy