Soud dal Vítu Bártovi šanci získat odškodné 20 milionů. Exministr žaluje stát kvůli svému stíhání

ČTK ČTK
Aktualizováno 15. 2. 2017 11:25
Až 20 milionů korun by jako odškodnění mohl dostat bývalý ministr dopravy Vít Bárta. Pražský městský soud částečně zrušil rozsudek, podle kterého neměl na miliony nárok, a spor vrátil k novému projednání. Bývalý šéf Věcí veřejných byl obviněn z korupce. Pravomocně byl zproštěn v březnu 2013, tedy po dvouletém stíhání.
Vít Bárta.
Vít Bárta. | Foto: Reuters

Praha - Bývalý ministr dopravy a šéf Věcí veřejných Vít Bárta dostal novou šanci získat 20 milionů korun, které požaduje od státu za trestní stíhání. Pražský městský soud částečně zrušil rozsudek, podle kterého neměl na miliony nárok, a spor vrátil k novému projednání. Bárta požadoval celkem 23 milionů korun.

Vit Bárta byl již na počátku, když jsme kandidovali do poslanecké sněmovny, Tomio Okamura nás přesvědčoval o tom, že je to správně, říká Karel Fiedler
6:51
Vit Bárta byl již na počátku, když jsme kandidovali do poslanecké sněmovny, Tomio Okamura nás přesvědčoval o tom, že je to správně, říká Karel Fiedler | Video: Filip Horký

Bárta chtěl od státu 20 milionů za zásah do svého osobního i politického života, další tři miliony za nesprávný úřední postup po pravomocném zproštění obžaloby. Obvodní soud pro Prahu 2 v loňském roce jeho žalobu zamítl se zdůvodněním, že žádost o odškodnění podal po překročení šestiměsíční promlčecí lhůty. Rozsudek, který Bártu zprostil obvinění z korupce, nabyl právní moci v březnu roku 2013. Bárta uplatnil svůj nárok vůči státu v dubnu 2014.

Bártův advokát Tomáš Gřivna u soudu uspěl s argumenty, že promlčecí lhůta neběžela po dobu, kdy Nejvyšší soud rozhodoval o stížnosti pro porušení zákona a o dovolání, které v Bártův neprospěch podali Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman a tehdejší ministryně spravedlnosti Marie Benešová. Podle předsedy odvolacího senátu Reného Fischera nelze začátek promlčecí lhůty vztahovat k datu, kdy zprošťující obvinění nabylo právní moci.

Podle odvolacího soudu začala lhůta běžet až v lednu 2014, kdy o dovoláních v kauze rozhodl Nejvyšší soud. "I toto další řízení po právní moci je potřeba považovat za řízení, které je součástí toho prvotního řízení," řekl Fischer. Bárta tak podle něj měl čas na podání žaloby do července 2014.

Zatímco žalobu na 20 milionů soud vrátil k novému projednání, na zbývající tři miliony podle pravomocného rozhodnutí soudu nemá nárok. "Za nesprávný úřední postup nelze považovat to, že nejvyšší státní zástupce podá dovolání a ministr spravedlnosti stížnost pro porušení zákona," vysvětlil Fischer. Bárta po podání žaloby na stát dostal od ministerstva spravedlnosti 335 tisíc korun za náklady na právní zastoupení v trestní kauze, úřad se mu také omluvil.

Bývalý vrcholný politik byl obvinění z korupce zproštěn po dvouletém stíhání. Obžaloba tvrdila, že dal úplatek tehdejším stranickým kolegům, poslancům Jaroslavu Škárkovi a Kristýně Kočí, aby k němu byli loajální a prosazovali jeho zájmy ve straně. Škárka údajně úplatek přijal a část peněz také použil. Bárta, který v souvislosti s kauzou rezignoval na funkci ministra, se hájil tím, že Škárkovi a Kočí peníze jen půjčil.

 

Právě se děje

před 9 minutami

Boxerka Gajdová má z juniorského MS bronzovou medaili

Boxerka Veronika Gajdová získala na juniorském mistrovství světa bronzovou medaili. V semifinále váhy do 60 kg prohrála 1:4 na body s Indkou Vinkou.

Členka Sportovního klubu Boxing Praha se v polských Kielcích postarala o třetí českou medaili ze světového šampionátu juniorů a první v kategorii juniorek. Navázala na bronz Petra Barvínka z roku 2000 a medaili stejné hodnoty Zdeňka Chládka z roku 2008.

Gajdová na turnaji zaznamenala dvě vítězství. Nejprve zdolala jednoznačně 5:0 moldavskou soupeřku Cristinu Chiperovou a do semifinále postoupila po boji s Badmaarag Ganzorigovou z Mongolska, kterou zdolala 3:2.

"Získat medaili na juniorském mistrovství světa je úžasný pocit. Boxuju teprve dva roky," uvedla vytáhlá česká boxerka na webu mezinárodní asociace AIBA. "Jsem vyšší než většina soupeřek v mé kategorii a můžu toho patřičně využívat," řekla Gajdová.

před 33 minutami

Rusko bude mít brzy u hranic s Ukrajinou přes 120 tisíc vojáků, tvrdí ministr

Rusko bude mít brzy u hranic s Ukrajinou více než 120 tisíc vojáků, řekl ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba. Podle šéfa ukrajinské diplomacie jsou v současné vypjaté situaci zapotřebí nové sankce proti konkrétním sektorům ruského hospodářství. V pondělí na jednání se svými protějšky z Evropské unie prý nicméně ukrajinský ministr necítil, že by evropské země měly v tuto chvíli "chuť" uvalit na Rusko další ekonomické postihy.

"Ruští vojáci stále přiházejí do blízkosti našich hranic," prohlásil v úterý Kuleba na tiskové konferenci. "Během týdne čekáme, že celkové síly dosáhnou přes 120 tisíc vojáků," dodal s tím, že to neznamená, že se na tomto počtu navyšování ruských sil v oblasti zastaví. Kyjev podle Kuleby nechce válku ani další stupňování napětí, nelze však říci, jaké další kroky podnikne Moskva.

Zdroj: ČTK
Další zprávy