Soud dal Vítu Bártovi šanci získat odškodné 20 milionů. Exministr žaluje stát kvůli svému stíhání

ČTK ČTK
Aktualizováno 15. 2. 2017 11:25
Až 20 milionů korun by jako odškodnění mohl dostat bývalý ministr dopravy Vít Bárta. Pražský městský soud částečně zrušil rozsudek, podle kterého neměl na miliony nárok, a spor vrátil k novému projednání. Bývalý šéf Věcí veřejných byl obviněn z korupce. Pravomocně byl zproštěn v březnu 2013, tedy po dvouletém stíhání.
Vít Bárta.
Vít Bárta. | Foto: Reuters

Praha - Bývalý ministr dopravy a šéf Věcí veřejných Vít Bárta dostal novou šanci získat 20 milionů korun, které požaduje od státu za trestní stíhání. Pražský městský soud částečně zrušil rozsudek, podle kterého neměl na miliony nárok, a spor vrátil k novému projednání. Bárta požadoval celkem 23 milionů korun.

Vit Bárta byl již na počátku, když jsme kandidovali do poslanecké sněmovny, Tomio Okamura nás přesvědčoval o tom, že je to správně, říká Karel Fiedler
6:51
Vit Bárta byl již na počátku, když jsme kandidovali do poslanecké sněmovny, Tomio Okamura nás přesvědčoval o tom, že je to správně, říká Karel Fiedler | Video: Filip Horký

Bárta chtěl od státu 20 milionů za zásah do svého osobního i politického života, další tři miliony za nesprávný úřední postup po pravomocném zproštění obžaloby. Obvodní soud pro Prahu 2 v loňském roce jeho žalobu zamítl se zdůvodněním, že žádost o odškodnění podal po překročení šestiměsíční promlčecí lhůty. Rozsudek, který Bártu zprostil obvinění z korupce, nabyl právní moci v březnu roku 2013. Bárta uplatnil svůj nárok vůči státu v dubnu 2014.

Bártův advokát Tomáš Gřivna u soudu uspěl s argumenty, že promlčecí lhůta neběžela po dobu, kdy Nejvyšší soud rozhodoval o stížnosti pro porušení zákona a o dovolání, které v Bártův neprospěch podali Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman a tehdejší ministryně spravedlnosti Marie Benešová. Podle předsedy odvolacího senátu Reného Fischera nelze začátek promlčecí lhůty vztahovat k datu, kdy zprošťující obvinění nabylo právní moci.

Podle odvolacího soudu začala lhůta běžet až v lednu 2014, kdy o dovoláních v kauze rozhodl Nejvyšší soud. "I toto další řízení po právní moci je potřeba považovat za řízení, které je součástí toho prvotního řízení," řekl Fischer. Bárta tak podle něj měl čas na podání žaloby do července 2014.

Zatímco žalobu na 20 milionů soud vrátil k novému projednání, na zbývající tři miliony podle pravomocného rozhodnutí soudu nemá nárok. "Za nesprávný úřední postup nelze považovat to, že nejvyšší státní zástupce podá dovolání a ministr spravedlnosti stížnost pro porušení zákona," vysvětlil Fischer. Bárta po podání žaloby na stát dostal od ministerstva spravedlnosti 335 tisíc korun za náklady na právní zastoupení v trestní kauze, úřad se mu také omluvil.

Bývalý vrcholný politik byl obvinění z korupce zproštěn po dvouletém stíhání. Obžaloba tvrdila, že dal úplatek tehdejším stranickým kolegům, poslancům Jaroslavu Škárkovi a Kristýně Kočí, aby k němu byli loajální a prosazovali jeho zájmy ve straně. Škárka údajně úplatek přijal a část peněz také použil. Bárta, který v souvislosti s kauzou rezignoval na funkci ministra, se hájil tím, že Škárkovi a Kočí peníze jen půjčil.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 53 minutami

Rath v létě podal ústavní stížnost, soud o ní rozhodne spolu s podnětem Mladého

Bývalý středočeský hejtman za ČSSD David Rath podal v létě ústavní stížnost proti verdiktu v první větvi korupční kauzy. Ústavní soud ji bude řešit společně s podnětem dalšího aktéra téže kauzy, manažera Tomáše Mladého. Konečné rozhodnutí o stížnostech zatím nepadlo, uvedla mluvčí soudu Miroslava Číhalíková Sedláčková.

Soudcem zpravodajem, který připraví rozhodnutí, bude Vladimír Sládeček. Důvodem pro spojené řízení je věcná souvislost obou podnětů. "Stěžovatelé brojí proti totožným rozhodnutím obecných soudů, která byla vydána v řízení, jehož byli oba účastníky. Na základě tohoto zjištění, z důvodu hospodárnosti a efektivity, Ústavní soud spojil ve výroku uvedené věci ke společnému řízení," stojí v usnesení.

Rozsudek v první větvi korupční kauzy kolem Ratha letos potvrdil Nejvyšší soud, když odmítl všechna dovolání. Odsouzení včetně Ratha v nich vznesli desítky různých námitek, avšak neuspěli. "Trestná činnost spáchaná obviněnými byla činností sofistikovanou, kdy se navenek průběh obou veřejných zakázek jevil jako souladný se zákonem o veřejných zakázkách," rozhodl Nejvyšší soud.

Zdroj: ČTK
Další zprávy