Bývalý manažer Čapího hnízda odmítl vypovídat. Dříve své výpovědi měnil

ČTK ČTK
Aktualizováno 30. 9. 2022 13:07
Bývalý manažer Farmy Čapí hnízdo Tomáš Rak u pražského městského soudu odmítl vypovídat, odůvodnil to trestním řízením v reklamní větvi kauzy Čapí hnízdo. Ve výslechu na policii však řekl, že se domníval že Čapí hnízdo vlastní Agrofert či Andrej Babiš, který v případu kolem dotací areálu čelí obžalobě. Kromě bývalého premiéra je obžalovaná i jeho někdejší poradkyně Jana Nagyová. Oba vinu odmítají.
Andrej Babiš u soudu v kauze Čapí hnízdo.
Andrej Babiš u soudu v kauze Čapí hnízdo. | Foto: ČTK

Podle Raka se prověřování týká období, kdy byl členem představenstva Farmy Čapí hnízdo. V takzvané reklamní větvi se policie zabývala podezřením na daňové úniky u plateb od firem z holdingu Agrofert za reklamu konferenčnímu centru Čapí hnízdo, v případu nikoho neobvinila.

Policisté případ v létě odložili, rozhodnutí potvrdil i dozorující státní zástupce. Vrchní státní zastupitelství ale následně rozhodlo, že usnesení o odložení není pravomocné. Zjistilo totiž pochybení policie, které se týká nesprávného určení okruhu poškozených subjektů.

Předseda trestního senátu Jan Šott přečetl Rakovu předchozí výpověď na policii, kde muž nejprve uvedl, že o vlastníkovi Čapího hnízda nevěděl. Na dalším výslechu loni v září ale muž řekl, že se z různých náznaků mohl domnívat, že Čapí hnízdo vlastní Agrofert nebo Babiš. Ten ho prý na farmu přijímal a fakticky ho řídil.

"Působilo to na mně, že Agrofert včetně pana Babiše jsou vlastníky farmy," řekl policii Rak. Deník Právo však už v minulosti upozornil na to, že Rak po Agrofertu požadoval 350 tisíc korun, které mu firma údajně dlužila, a výpověď změnil poté, co peníze nedostal.

"O jeho obecné i specifické hodnověrnosti svědčí to, že se mu intenzivně v tomto směru věnuje Policie české republiky," reagoval Babišův obhájce Michael Bartončík na čtení výpovědi.

Hlavní příjem byl z reklamy

Rakův tehdejší kolega František Šlingr v pátek před soudem vypověděl, že akcionáře společnosti Farma Čapí hnízdo neznal, jednal pouze s jejich právními zástupci. Ti měli u soudu vypovídat tento týden, výslech však odmítli kvůli advokátní mlčenlivosti.

Šlingr také uvedl, že hlavní příjem Čapího hnízda představovala reklama, kterou zadával Agrofert. Cena za reklamu ale podle Šlingra byla přiměřená. Babiš se po jeho výslechu z jednání omluvil, páteční jednání nechtěl komentovat.

Jednání bude pokračovat v týdnu od 17. října. Soud by měl vyslechnout úřednici Evu Filipovou, která dohlížela na čerpání dotace společností Farma Čapí hnízdo. Žena totiž v prvním týdnu hlavního líčení po odchodu z jednací síně naznačila, že toho o obžalovaném expremiérovi mohla říct víc. Šott znovu předvolal i finanční ředitelku Agrofertu Petru Procházkovou, která se ve čtvrtek ze zdravotních důvodů omluvila.

Soud možná znovu předvolá i podnikatele Jana Bareše. Ten ve čtvrtek vypověděl, že Nagyová i Babiš věděli že nemají nárok na dotaci od státu na stavbu areálu. Obhájce Babiše Michael Bartončík o opětovný výslech požádal proto, že podle něj u soudu zazněly nové informace.

Bartončík nepotvrdil, jestli bude Babiš při říjnovém hlavním líčení dále vypovídat. "V této fázi to nepotvrdím, uvidíme, jak se bude vyvíjet další dokazování," řekl obhájce. Nagyová po jednání odmítla, že by mohla evropskou dotaci vylobbovat. "Myslím, že to svědek špatně pochopil," uvedla s odkazem na Barešovu výpověď.

Babiš podle obžaloby zajistil na přelomu let 2007 a 2008 vyvedení společnosti Farma Čapí hnízdo ze svého holdingu Agrofert a prodej akcií svým dětem a partnerce.

Státní zástupce tvrdí, že to udělal proto, aby farma zdánlivě splňovala podmínky pro získání padesátimilionové dotace pro malé a střední podniky. Nagyová, která nyní za ANO kandiduje v Jihlavě v senátních volbách, podle obžaloby úspěšnou žádost o dotaci podala.

VIDEO: Advokát: Pokud je Babišovo chování taktika, je špatná. Ještě může přijít překvapení

Máme ještě minimálně dva týdny procesu před sebou a je velmi těžké si na to dělat názor, říká advokát Jiří Kučera k procesu s bývalým premiérem. | Video: Martin Veselovský
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 39 minutami

V Česku se čím dál víc lidí nakazí akutními respiračními nemocemi, nákaza chřipkou roste hlavně u dětí

V Česku dochází k nárůstu akutních respiračních infekcí včetně chřipky a respiračně syncytiálních virů. Ukazují to údaje Státního zdravotního ústavu. V některých evropských zemích včetně sousedního Německa už se chřipka šíří se střední intenzitou, v Česku zatím počet případů roste hlavně u dětí ve věku šest až 14 let. Ústav ale upozorňuje na to, že vzorků, které lékaři odesílají do národní referenční laboratoře, není dostatek.

"Ve 48. týdnu 2022 se nemocnost akutních respiračních infekcí v Česku zvýšila o téměř 15 procent. Nárůsty nemocnosti jsou evidovány ve všech krajích a ve všech věkových skupinách, což odpovídá zvyšujícím se počtům pozitivních záchytů chřipkových virů a dalších respiračních agens v populaci," uvedl ústav.

Zdroj: ČTK
Další zprávy