Bývalý hlavní hygienik Vít dostal tříletou podmínku a pokutu

Domácí Domácí
Aktualizováno 29. 7. 2014 17:01
Michael Vít byl odsouzen za zbytečné poradenské smlouvy pro ministerstvo zdravotnictví.
Michael Vít
Michael Vít | Foto: ČTK

Praha - Bývalý hlavní hygienik Michael Vít dostal od soudu tříletý podmíněný trest za zbytečné poradenské smlouvy pro ministerstvo zdravotnictví. Musí také zaplatit škodu 1,7 milionu korun.

Vít byl obžalován z toho, že zneužil svou pravomoc při smlouvách na poradenství, které uzavřel v roce 2007 coby náměstek ministra zdravotnictví. Služby úřadu poskytoval manžel Vítovy podřízené, bývalý poslanec Otakar Vychodil. Podle obžaloby je ale mohl zajistit příslušný odbor na ministerstvu. Vít se hájil tím, že Vychodil je odborník a jeho rady se využily.

Obžaloba se týkala tří smluv z roku 2007. Dvě uzavřelo ministerstvo zdravotnictví, třetí zdravotní ústav v Ostravě. Spolupráce Vychodila s ministerstvem začala již v roce 2003. Celkem vznikla podle žalobce Kamila Švece škoda zhruba dva miliony korun. Víta žalobce vinil kromě zneužití také z porušování povinnosti při správě cizího majetku. Bývalému náměstkovi hrozilo od tří do deseti let vězení.

Trestní oznámení na Víta podala na jaře 2011 organizace Transparency International. Víta, který byl v čele hygieniků od roku 2000, policie obvinila předloni v březnu. Poté nastoupil na neplacenou dovolenou. V říjnu 2012 pak skončil jako hlavní hygienik i ministerský náměstek, následně našel zaměstnání ve Státním zdravotním ústavu.

 

Právě se děje

před 16 minutami

V mešitě na východě Afghánistánu došlo k výbuchu, zemřelo nejméně 20 lidí

Nejméně 20 lidí přišlo o život a 40 dalších bylo zraněno při explozi v mešitě ve východoafghánské provincii Nangarhár. Informovala o tom agentura AP s odvoláním na místní představitele. Agentura AFP píše o 17 mrtvých, agentura Reuters o deseti obětech či zraněných. K útoku se zatím nikdo nepřihlásil.

Zdroj: ČTK
před 44 minutami

Katalánský expremiér se přihlásil belgickým úřadům, do Španělska se vrátit nechce

Katalánský expremiér Carles Puigdemont, který je už téměř dva roky na útěku před španělskou justicí kvůli obvinění ze vzpoury, se v pátek dostavil v Bruselu na prokuraturu. Důvodem je obnovený evropský zatykač, který tento týden vydal španělský soudce.

Belgický soudce rozhodl, že Puigdemont bude na rozhodnutí o vydání čekat na svobodě.

Puigdemontovi ve Španělsku hrozí vězení kvůli neústavnímu referendu o nezávislosti Katalánska z roku 2017. Španělské justici se odmítá vydat, protože ji nepovažuje ze nezávislou. Svůj proces označuje za politický.

Další zprávy