Bývalý hlavní hygienik Vít dostal tříletou podmínku a pokutu

Domácí Domácí
Aktualizováno 29. 7. 2014 17:01
Michael Vít byl odsouzen za zbytečné poradenské smlouvy pro ministerstvo zdravotnictví.
Michael Vít
Michael Vít | Foto: ČTK

Praha - Bývalý hlavní hygienik Michael Vít dostal od soudu tříletý podmíněný trest za zbytečné poradenské smlouvy pro ministerstvo zdravotnictví. Musí také zaplatit škodu 1,7 milionu korun.

Vít byl obžalován z toho, že zneužil svou pravomoc při smlouvách na poradenství, které uzavřel v roce 2007 coby náměstek ministra zdravotnictví. Služby úřadu poskytoval manžel Vítovy podřízené, bývalý poslanec Otakar Vychodil. Podle obžaloby je ale mohl zajistit příslušný odbor na ministerstvu. Vít se hájil tím, že Vychodil je odborník a jeho rady se využily.

Obžaloba se týkala tří smluv z roku 2007. Dvě uzavřelo ministerstvo zdravotnictví, třetí zdravotní ústav v Ostravě. Spolupráce Vychodila s ministerstvem začala již v roce 2003. Celkem vznikla podle žalobce Kamila Švece škoda zhruba dva miliony korun. Víta žalobce vinil kromě zneužití také z porušování povinnosti při správě cizího majetku. Bývalému náměstkovi hrozilo od tří do deseti let vězení.

Trestní oznámení na Víta podala na jaře 2011 organizace Transparency International. Víta, který byl v čele hygieniků od roku 2000, policie obvinila předloni v březnu. Poté nastoupil na neplacenou dovolenou. V říjnu 2012 pak skončil jako hlavní hygienik i ministerský náměstek, následně našel zaměstnání ve Státním zdravotním ústavu.

 

Právě se děje

Další zprávy