Bývalý hlavní hygienik je u soudu. Hrozí mu až 10 let

Domácí Domácí
Aktualizováno 19. 11. 2013 16:28
Vít podle žalobce zmanipuloval zakázku na poradenství a způsobil škodu v řádu milionů.
Foto: ČTK

Praha - U Obvodního soudu pro Prahu 2 v úterý ráno začal soud s bývalým hlavním hygienikem Michaelem Vítem, který podle policie zmanipuloval zakázku na poradenství.

Za porušování povinnosti při správě cizího majetku a zneužití pravomoci úřední osoby Vítovi hrozí od tří do deseti let vězení. Údajně způsobil škodu za dva miliony korun, všechna obvinění ale popírá.

Vít si podle obžaloby najal jako externího poradce manžela své podřízené z ministerstva zdravotnictví, bývalého poslance Otakara Vychodila. Zakázku mu přidělil bez výběrového řízení, podle obžaloby je ale mohl zajistit příslušný odbor na ministerstvu.

Obžaloba, kterou soud začal dnes projednávat, se týká třech smluv z roku 2007. Dvě uzavřelo ministerstvo zdravotnictví, třetí zdravotní ústav v Ostravě.

Vychodil pro Víta pracoval od roku 2003 a během sedmi let si údajně vydělal několik milionů korun. Poradce údajně často poskytoval služby pouze po telefonu.

Vít: chtěl jsem pohled "z jiné strany"

Vít soudu vysvětloval, že měl na starost zavedení nového systému hygienických stanic. Poradce najal prý proto, aby měl "pohled také z jiné strany". "Vychodil je systémový inženýr, diskutovali jsme o tom řadu let," uvedl Vít.

Exposlanec je podle něj odborník, který zná velmi dobře strukturu hygienické služby. Vít podle svých slov později oslovil ke konzultacím také odborníky z Vysoké školy ekonomické, ty ale ministerstvo neplatilo. Vít také odmítl obvinění a uvedl, že se mohl v minulosti pouze dopustit administračních pochybení.

Podle žalobce měl přitom hlavní hygienik na ministerstvu zvláštní odbor. Ten v době, kdy si Vít externího poradce najal, řídila Vychodilova manželka Karla Říhová.

Žalobce se Víta opakovaně ptal, v čem byl Vychodil tak výjimečný expert, že bylo nutné najmout právě jeho. Vít uvedl, že tehdy také neměl na ministerstvu k dispozici dostatek odborníků a k tomu úřad značně zaměstnávalo zavádění pravidel Evropské unie do českého právního systému.

Obžaloba také tvrdí, že Vychodilovy materiály z let 2007 a 2008 jsou stejné jako ty, které předložil o tři roky dříve. Vít na odpověděl, že si toho po letech nevšiml. "Neuvědomíte si, že jsou tam stejné pasáže," dodal.

Ministerstvo práci použilo, brání se hygienik

Ministerstvo podle Víta Vychodilovy služby využilo. "Z materiálů se nejméně 80 procent doporučení realizovalo," dodal. Šlo prý o změny, které se projevily v legislativě. Přinesly prý také úsporu zhruba půl miliardy korun. Na dotaz, proč to nešlo udělat již dříve, když podobné rady uděloval Vychodil již v roce 2005, Vít odpověděl, že k tomu nebyla politická vůle.

Soud se také Víta ptal, proč listiny, které s Vychodilem vyřizoval, neměly jednací číslo, i když veškerá korespondence ministerstva prochází podatelnou a zaznamenává se. "O mně je známo, že jsem byl na ministerstvu lehký bordelář, a některých věcí jsem si zkrátka nevšimnul. U úředníka je to chyba," dodal Vít.

Za problematické smlouvy uzavřené bez výběrového řízení také dostal v minulosti od tehdejší ministra Tomáše Julínka trest a čtvrt roku nedostával k platu osobní ohodnocení.

Trestní oznámení na Víta podala loni na jaře organizace Transparency International. Víta, který byl v čele hygieniků od roku 2000, policie obvinila v březnu.

Od té doby byl na neplacené dovolené, jeho funkci dočasně zastávala jeho zástupkyně Viera Šedivá. V říjnu pak vláda hlavním hygienikem jmenovala šéfa krajské hygienické stanice v Liberci Vladimíra Valentu.

Vít je nyní zaměstnán v pražské pobočce Státního zdravotního ústavu.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Nováček Granada dál stíhá ve španělské lize vedoucí Real

Nováček španělské fotbalové ligy Granada porazila Pamplonu 1:0 a v tabulce je druhá o bod za Realem Madrid. "Bílý balet" ji v minulém kole v souboji o první místo zdolal 4:2. Na čtyřbodový rozdíl může Granadě znovu odskočit v sobotním utkání na Mallorce.

O vítězství Granady nad Pamplonou rozhodl v 38. minutě hlavičkou po standardní situaci portugalský obránce Domingos Duarte, který skóroval i před dvěma týdny proti Realu.

Další zprávy