Exhejtman Hašek je přece jen zpět. Stal se externím poradcem Hamáčka

tok ČTK tok, ČTK
Aktualizováno 14. 5. 2019 16:44
Bývalý hejtman jihomoravského kraje Michal Hašek (ČSSD) pracuje na ministerstvu vnitra jako externí poradce ministra Jana Hamáčka (ČSSD) pro legislativu, veřejnou správu, integrovaný záchranný systém a dobrovolné hasičské jednotky. V úterý o tom informoval server iDnes.cz. Haškovi se tak na druhý pokus přece jen povedlo dostat se do blízkosti vlády. Hamáček jej měl do funkce jmenovat poté, co se bývalý poslanec neúspěšně snažil stát členem Legislativní rady vlády.
Michal Hašek.
Michal Hašek. | Foto: Milan Bureš

Někdejší horký kandidát na předsedu ČSSD Hašek serveru iDnes.cz řekl, že práci vzal, aby pomohl zachránit stranu. "Nešel jsem dělat poradce Honzovi Hamáčkovi proto, že bych měl pocit, že nemám dost práce nebo chci vydělat na ministerstvu vnitra. Udělal jsem to proto, že je to Honza Hamáček a beru to taky jako způsob, jak pomoci ČSSD," uvedl Hašek.

Hamáček bývalého místopředsedu sociální demokracie považuje za důležitou posilu. "Aktuálně jsme jsme spolu probírali například legislativní plán resortu nebo spolupráci s dobrovolnými hasiči," řekl serveru iDnes Hamáček. Hašek si na ministerstvu přijde na 300 korun na hodinu, pracovat bude moct maximálně 20 hodin za týden.

Hašek se do blízkosti vlády chtěl dostat už letos v únoru, když neúspěšně kandidoval na post člena Legislativní rady vlády. I v této snaze jej Hamáček podporoval, tehdejší ministr spravedlnosti Jan Kněžínek (za ANO) ale žádosti odmítl vyhovět.  

Dolínek: Je to nesmysl

Jmenování Haška Hamáčkovým poradcem vzbudilo v ČSSD i nesouhlasné reakce. "Jestli si někdo myslí, že bude spojovat staré vazby a dělat takové věci, tak to nefunguje, je to nesmysl. Česká společnost potřebuje lidi, kteří pro ni pracují, a ne lidi, kteří pracují pro sebe," sdělil Aktuálně.cz poslanec Petr Dolínek. 

Z vedení ČSSD Hašek odešel po takzvaném lánském puči, při němž se část vedení strany tajně sešla po volbách v roce 2013 s prezidentem Milošem Zemanem a pokusila se odstavit předsedu strany Bohuslava Sobotku od vyjednávání o vládě. Zeman Haška před lety označil za svého přítele, Hašek je jeho neplaceným poradcem pro regionální rozvoj. Mimo to radí také ministrovi zemědělství Miroslavu Tomanovi.

Nejsme černé ovce, říká platforma okolo Haška. V ČSSD chce přímou volbu a referendum

Michal Hašek: Nejsme černé ovce. ČSSD si musí vzít jako vzor Ficovu stranu. | Video: Radek Bartoníček
 

Právě se děje

před 58 minutami

Vědci zkoumali tweety o klimatu, čtvrtinu vytvořili falešní "boti"

Za čtvrtinou příspěvků stály v průměrný den automatizované účty, neboli "boti". Takové je hlavní zjištění badatelů z americké Brownovy univerzity, kteří zkoumali miliony tweetů z roku 2017 na téma klimatických změn. Výsledná studie ještě nebyla zveřejněna, přístup k ní ale získal deník The Guardian. Ten na základě zjištění píše, že diskuse na Twitteru jsou "překrucovány armádou botů" ve prospěch popírání vědeckých poznatků.

Předmětem výzkumu bylo 6,5 milionů tweetů z více než měsíčného období kolem 1. června 2017, kdy americký prezident Donald Trump ohlásil odstoupení své země od pařížské klimatické dohody. Příspěvky o klimatických změnách pocházely od neautentických účtů. Ty neovládají běžní uživatelé, ale spíše software, jehož prostřednictvím může jediná osoba zadávat instrukce skupině profilů, které pak samostatně vytvářejí obsah nebo sdílejí a "lajkují" existující sdělení.

"Tato zjištění nasvědčují tomu, že mechanizovaní boti mají významný dopad při zvyšování dosahu odmítavých tvrzení o klimatické změně, včetně podpory pro Trumpovo odstoupení od pařížské dohody," cituje The Guardian z dosud nezveřejněné studie.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 58 minutami

Na SP v Rašnově bodoval z Čechů jen Koudelka, vyhrál Geiger

V závodě Světového poháru ve skocích na lyžích v Rašnově bodoval z Čechů pouze Roman Koudelka, který obsadil 27. místo. Viktor Polášek, Vojtěch Štursa ani Čestmír Kožíšek nepostoupili do druhého kola. Vyhrál Němec Karl Geiger, který na středním můstku jako jediný dosáhl hranice sta metrů.

Koudelka skočil v prvním kole 89 metrů a mezi bodovanou třicítku postoupil z 27. místa. Ve druhém si připsal o metr kratší pokus, ale v pořadí si nepohoršil. Polášek skončil osmatřicátý těsně před Štursou, Kožíšek obsadil 45. místo.

Geiger vedl už po prvním kole, ve druhém zopakoval stometrový pokus a druhého krajana Stephana Leyheho porazil o necelých šest bodů. Třetí místo obsadil lídr Světového poháru Rakušan Stefan Kraft, průběžně druhý Geiger stáhl jeho náskok na 118 bodů.

V Rašnově dosud v rámci SP skákaly pouze ženy. Muži se po dnešní premiéře v transylvánském areálu utkají o body i v sobotu.

Další zprávy