Exhejtman Hašek je přece jen zpět. Stal se externím poradcem Hamáčka

tok ČTK tok, ČTK
Aktualizováno 14. 5. 2019 16:44
Bývalý hejtman jihomoravského kraje Michal Hašek (ČSSD) pracuje na ministerstvu vnitra jako externí poradce ministra Jana Hamáčka (ČSSD) pro legislativu, veřejnou správu, integrovaný záchranný systém a dobrovolné hasičské jednotky. V úterý o tom informoval server iDnes.cz. Haškovi se tak na druhý pokus přece jen povedlo dostat se do blízkosti vlády. Hamáček jej měl do funkce jmenovat poté, co se bývalý poslanec neúspěšně snažil stát členem Legislativní rady vlády.
Michal Hašek.
Michal Hašek. | Foto: Milan Bureš

Někdejší horký kandidát na předsedu ČSSD Hašek serveru iDnes.cz řekl, že práci vzal, aby pomohl zachránit stranu. "Nešel jsem dělat poradce Honzovi Hamáčkovi proto, že bych měl pocit, že nemám dost práce nebo chci vydělat na ministerstvu vnitra. Udělal jsem to proto, že je to Honza Hamáček a beru to taky jako způsob, jak pomoci ČSSD," uvedl Hašek.

Hamáček bývalého místopředsedu sociální demokracie považuje za důležitou posilu. "Aktuálně jsme jsme spolu probírali například legislativní plán resortu nebo spolupráci s dobrovolnými hasiči," řekl serveru iDnes Hamáček. Hašek si na ministerstvu přijde na 300 korun na hodinu, pracovat bude moct maximálně 20 hodin za týden.

Hašek se do blízkosti vlády chtěl dostat už letos v únoru, když neúspěšně kandidoval na post člena Legislativní rady vlády. I v této snaze jej Hamáček podporoval, tehdejší ministr spravedlnosti Jan Kněžínek (za ANO) ale žádosti odmítl vyhovět.  

Dolínek: Je to nesmysl

Jmenování Haška Hamáčkovým poradcem vzbudilo v ČSSD i nesouhlasné reakce. "Jestli si někdo myslí, že bude spojovat staré vazby a dělat takové věci, tak to nefunguje, je to nesmysl. Česká společnost potřebuje lidi, kteří pro ni pracují, a ne lidi, kteří pracují pro sebe," sdělil Aktuálně.cz poslanec Petr Dolínek. 

Z vedení ČSSD Hašek odešel po takzvaném lánském puči, při němž se část vedení strany tajně sešla po volbách v roce 2013 s prezidentem Milošem Zemanem a pokusila se odstavit předsedu strany Bohuslava Sobotku od vyjednávání o vládě. Zeman Haška před lety označil za svého přítele, Hašek je jeho neplaceným poradcem pro regionální rozvoj. Mimo to radí také ministrovi zemědělství Miroslavu Tomanovi.

Nejsme černé ovce, říká platforma okolo Haška. V ČSSD chce přímou volbu a referendum

Michal Hašek: Nejsme černé ovce. ČSSD si musí vzít jako vzor Ficovu stranu. | Video: Radek Bartoníček
 

Právě se děje

před 3 minutami

Papež František povýšil Filipínce, který ho může jednou nahradit

Papež František jmenoval filipínského kardinála Luise Antonia Tagleho příštím šéfem Kongregace pro evangelizaci národů. Povýšení do vatikánské funkce globálního významu nejspíše zvyšuje šance dvaašedesátiletého Filipínce na to, aby v budoucnu stanul v čele katolické církve, napsala agentura Reuters.

Kardinál se kvůli výkonu nové role přesune do Říma a bude tak moci nabrat zkušenosti v srdci řídicí struktury církve. Kongregace pro evangelizaci národů dohlíží na její aktivity v mnoha rozvojových zemích a má velký vliv na věřící z Afriky či Asie.

Právě na Filipínách je ze všech asijských zemí největší podíl katolíků, kteří zde tvoří asi 80 procent obyvatelstva. To je zhruba 80 milionů lidí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy