Bývalý Drábkův náměstek Šiška dostal sedm let za vydírání

Domácí ČTK Domácí, ČTK
Aktualizováno 3. 4. 2015 14:49
Soud jej spolu s šéfem IT odboru ministerstva práce Milanem Hojerem odsoudil za vydírání a zneužití pravomoci.
Bývalý náměstek ministra Jaromíra Drábka Vladimír Šiška u soudu.
Bývalý náměstek ministra Jaromíra Drábka Vladimír Šiška u soudu. | Foto: ČTK

Praha – Městský soud v Praze poslal do vězení bývalé úředníky ministerstva práce a sociálních věcí Vladimíra Šišku a Milana Hojera.

Za vydírání a zneužití pravomocí při zadávání zakázky si odsedí sedm a šest let ve vězení. 

Někdejší úředníci vinu odmítají. Proti soudnímu verdiktu se lze odvolat. Oběma hrozilo 5 až 12 let vězení.

Podle soudce Petra Nováka se potvrdilo vydírání ze strany tehdejších úředníků, protože údajně tlačili firmu ke stažení stížnosti pod pohrůžkou. Vyšší trest soud zvolil kvůli předchozímu pokynu odvolacího vrchního soudu k rozšíření kvalifikace činu, dodal Novák.

Obžalovaní odmítli rozhodnutí soudu komentovat. Obhájce Hojera Eduard Bruna žádal pro klienta zproštění obžaloby, nebo podmínku za pomoc při trestném činu. Trest vězení v tomto případě nechápe.

"Předával nařízení zadaná shora. Byl k tomu zavázán jako ministerský úředník podle pokynů vlády," řekl advokát. OKsystém si podle obhajoby vytvořil na ministerstvu monopolní pozici a nové vedení ministerstva dostalo za úkol snížit náklady.

Rovněž právník Šišky Tomáš Sokol žádal soud o osvobození. "Není jasné komu měl být opatřen prospěch," zpochybňoval tvrzení obžaloby. Ministerstvo bylo podle něj pro OKsystem hlavní zdroj příjmů, přičemž služby firmy byly prý předražené.

Společnost označil jako "pijavici na státním rozpočtu, která sála miliardy, na které ve skutečnosti neměla nárok." Právní zástupce firmy nechtěl vyjádření Sokola komentovat, podle něj podobná slova nepatří do soudního řízení.

Kvůli Šiškovi rezignoval ministr Drábek

Kauzu bývalého náměstka ministra práce a sociálních věcí Vladimíra Šišky a tehdejšího šéfa IT odboru Milana Hojera loni v září vrátil pražský vrchní soud. Šiška byl městským soudem v Praze odsouzen na šest let vězení za vydírání. Hojer měl za stejný trestný čin za mřížemi strávit o rok méně.

Vrchní soud ale nařídil podřízené instanci, aby rozhodla znovu. Šiška s Hojerem podle názoru soudců nedostali šanci k řádné obhajobě. Městský soud je totiž odsoudil za úplně jiný trestný čin, než který mohli očekávat podle podané obžaloby. Navíc jim to dopředu neavizoval. Obžalovaní se tak údajně nemohli připravit.

Kauza, která v říjnu 2012 skončila rezignací někdejšího ministra práce Jaromíra Drábka, se týká elektronického systému na výplatu sociálních dávek.
Drábkův úřad v roce 2011 vypověděl smlouvu provozovateli programu na vyplácení dávek, firmě OKsystem. A místo ní si bez výběrového řízení vybral jinou společnost Fujitsu Technology Solutions.

Martin Procházka, majitel firmy OKsystem, se proti pochybnému rozhodnutí ministerstva ohradil a obrátil se na Úřad pro ochranu hospodářské soutěže. Vzápětí mu Hojer se Šiškou podle obžaloby nabídli, že za stažení stížnosti na antimonopolním úřadu dostane jinou zakázku za sto milionů korun.
Procházka vše nahlásil policii, která jej vybavila odposlechovým zařízením a následné schůzky s oběma úředníky nahrála.

Po zatčení Šišky ministr Jaromír Drábek rezignoval a státní zástupce oba úředníky obžaloval z korupce a zneužití pravomoci. Městský soud nakonec jejich jednání překvalifikoval na vydírání. Toto rozhodnutí však zrušila vyšší instance, vrchní soud.

 

Právě se děje

Další zprávy