Bývalý Drábkův náměstek Šiška dostal sedm let za vydírání

Domácí ČTK Domácí, ČTK
Aktualizováno 3. 4. 2015 14:49
Soud jej spolu s šéfem IT odboru ministerstva práce Milanem Hojerem odsoudil za vydírání a zneužití pravomoci.
Bývalý náměstek ministra Jaromíra Drábka Vladimír Šiška u soudu.
Bývalý náměstek ministra Jaromíra Drábka Vladimír Šiška u soudu. | Foto: ČTK

Praha – Městský soud v Praze poslal do vězení bývalé úředníky ministerstva práce a sociálních věcí Vladimíra Šišku a Milana Hojera.

Za vydírání a zneužití pravomocí při zadávání zakázky si odsedí sedm a šest let ve vězení. 

Někdejší úředníci vinu odmítají. Proti soudnímu verdiktu se lze odvolat. Oběma hrozilo 5 až 12 let vězení.

Podle soudce Petra Nováka se potvrdilo vydírání ze strany tehdejších úředníků, protože údajně tlačili firmu ke stažení stížnosti pod pohrůžkou. Vyšší trest soud zvolil kvůli předchozímu pokynu odvolacího vrchního soudu k rozšíření kvalifikace činu, dodal Novák.

Obžalovaní odmítli rozhodnutí soudu komentovat. Obhájce Hojera Eduard Bruna žádal pro klienta zproštění obžaloby, nebo podmínku za pomoc při trestném činu. Trest vězení v tomto případě nechápe.

"Předával nařízení zadaná shora. Byl k tomu zavázán jako ministerský úředník podle pokynů vlády," řekl advokát. OKsystém si podle obhajoby vytvořil na ministerstvu monopolní pozici a nové vedení ministerstva dostalo za úkol snížit náklady.

Rovněž právník Šišky Tomáš Sokol žádal soud o osvobození. "Není jasné komu měl být opatřen prospěch," zpochybňoval tvrzení obžaloby. Ministerstvo bylo podle něj pro OKsystem hlavní zdroj příjmů, přičemž služby firmy byly prý předražené.

Společnost označil jako "pijavici na státním rozpočtu, která sála miliardy, na které ve skutečnosti neměla nárok." Právní zástupce firmy nechtěl vyjádření Sokola komentovat, podle něj podobná slova nepatří do soudního řízení.

Kvůli Šiškovi rezignoval ministr Drábek

Kauzu bývalého náměstka ministra práce a sociálních věcí Vladimíra Šišky a tehdejšího šéfa IT odboru Milana Hojera loni v září vrátil pražský vrchní soud. Šiška byl městským soudem v Praze odsouzen na šest let vězení za vydírání. Hojer měl za stejný trestný čin za mřížemi strávit o rok méně.

Vrchní soud ale nařídil podřízené instanci, aby rozhodla znovu. Šiška s Hojerem podle názoru soudců nedostali šanci k řádné obhajobě. Městský soud je totiž odsoudil za úplně jiný trestný čin, než který mohli očekávat podle podané obžaloby. Navíc jim to dopředu neavizoval. Obžalovaní se tak údajně nemohli připravit.

Kauza, která v říjnu 2012 skončila rezignací někdejšího ministra práce Jaromíra Drábka, se týká elektronického systému na výplatu sociálních dávek.
Drábkův úřad v roce 2011 vypověděl smlouvu provozovateli programu na vyplácení dávek, firmě OKsystem. A místo ní si bez výběrového řízení vybral jinou společnost Fujitsu Technology Solutions.

Martin Procházka, majitel firmy OKsystem, se proti pochybnému rozhodnutí ministerstva ohradil a obrátil se na Úřad pro ochranu hospodářské soutěže. Vzápětí mu Hojer se Šiškou podle obžaloby nabídli, že za stažení stížnosti na antimonopolním úřadu dostane jinou zakázku za sto milionů korun.
Procházka vše nahlásil policii, která jej vybavila odposlechovým zařízením a následné schůzky s oběma úředníky nahrála.

Po zatčení Šišky ministr Jaromír Drábek rezignoval a státní zástupce oba úředníky obžaloval z korupce a zneužití pravomoci. Městský soud nakonec jejich jednání překvalifikoval na vydírání. Toto rozhodnutí však zrušila vyšší instance, vrchní soud.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Maďarská opozice míří k vítězství v Budapešti, ve volbách zřejmě porazila Orbánovu stranu

V nedělních volbách starosty maďarské metropole Budapešti podle předběžných výsledků míří za vítězstvím kandidát sjednocené opozice Gergely Karácsony. S lehce nadpolovičním ziskem hlasů (50,1 procenta) poráží po sečtení bezmála tří čtvrtin hlasů kandidáta vládní strany Fidesz Istvána Tarlóse, jemuž vyjádřilo podporu 44,8 procenta budapešťských voličů. Informovala o tom agentura Reuters, podle níž by se jednalo o největší vítězství maďarské opozice za posledních deset let.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Brazilci nedokázali porazit ani Nigérii, Neymar se zranil

Fotbalisté Brazílie ani ve druhém přípravném utkání v Singapuru nedokázali porazit soupeře z Afriky. S Nigérií dnes remizovali 1:1 stejně jako ve čtvrtek se Senegalem. Zápas nedohrála jejich největší hvězda, útočník Neymar odkulhal ze hřiště už ve 12. minutě se zraněným levým stehnem.

Sedmadvacetiletý Neymar ve čtvrtek odehrál stý reprezentační zápas a stal se sedmým brazilským fotbalistou, který to dokázal. Dnes ho ale už krátce po zahájení duelu musel vystřídat Philippe Coutinho.

Nigerijci v poločase vedli po brance Johna Ariba, který nebojácně vběhl do vápna, obhodil si stopera Marquinhose a prostřelil gólmana Edersona. Krátce po přestávce vyrovnal Casemiro, jenž zblízka doklepl do sítě míč odražený od břevna.

Brazilci po červencovém triumfu na Copě América ještě nezvítězili. Ve třech ze čtyř přípravných zápasů remizovali a s Peru prohráli.

Argentina bez potrestaného Lionela Messiho rozstřílela Ekvádor 6:1. Proti jihoamerickému soupeři si zahráli také Slováci, tým českého kouče Pavla Hapala remizoval v Bratislavě s Paraguayí 1:1.

Další zprávy